Plextor M5 Pro 256GB - OCZ Vector pozná svojho premožiteľa

Po recenzii výkonného SSD Vector s radičom Barefoot 3 sa pozrieme aj na jeho konkurenta s novým radičom Marvell a 19nm Toshiba Toggle-Mode NAND flash. Testovali sme Plextor M5 Pro Xtreme, teda disk už s novým fw 1.02.


Plextor M5 Pro 256GB - Úvod

V závere prvého kvartálu roku 2012 spoločnosť Marvell oznámila hromadné nasadenie tretej generácie 6Gb/s SATA SSD radiča Marvell 88SS9187 poháňaného vysoko výkonným dvojjadrovým procesorom Marvell 88FR102 V5. Pár dní na to spoločnosť OCZ odhalila štvrtú generáciu SSD legendárnej rodiny Vertex s radičom Indilinx Everest 2. O pár dní neskôr sa šéfredaktorovi serveru AnandTech podarilo zistiť, že radiče Indilinx Everest a Everest 2 sú v skutočnosti preznačené radiče Marvell s firmvérom Indilinx. Tým sa vysvetlilo, ako sa tejto spoločnosti rok po akvizícii spoločnosťou OCZ podarilo vyrobiť dva vysoko výkonné radiče. Následne spoločnosť OCZ vydala niekoľko verzií firmvérov, ktoré výrazne zlepšili výkon celej série Vertex 4.

Až po týchto pomerne dramatických udalostiach oznámila spoločnosť Plextor SSD M5 Pro Series s radičom Marvell 88SS9187 a japonskými Toshiba Toggle-Mode NAND vyrábanými novým 19nm procesom. SSD OCZ Vertex 4 boli vybavené 25nm IMFT ONFi 2.2 NAND. M5 Pro series mali byť v Európe dostupné v septembri. Na internete sa v tejto dobe síce objavili prvé recenzie, no v našich končinách tieto disky neboli oficiálne uvedené. SSD Plextor M5 Pro sa na konci novembra oficiálne začali predávať aj u nás, aj keď obmedzenom množstve. Piateho decembra spoločnosť Plextor vydala nový firmvér 1.02 pre SSD M5 Pro Series, ktorý jemne zlepšoval výkonnostné parametre 256 a 512GB verzie, no naša redakcia obdržala disk už s touto novou verziou ešte pred jej oficiálnym uvedením. V dnešnej recenzii sa pozrieme na to, či sa oplatilo čakať.

Marvell 88SS9187-001
Bloková schéma radiča Marvell 88SS9187

Základným stavebným prvkom SSD Plextor M5 Pro Series je dvojjadrový 6Gb/s SATA SSD radič Marvell 88SS9187 a exkluzívny Plextor firmvér, vďaka ktorému má byť M5Pro extrémne rýchly, spoľahlivý a stabilný aj pri vysokom zaťažení. Osem kanálový radič Marvell 88SS9187 podporuje vysoko výkonné NAND Flash rozhranie až do 200MB/s na kanál, obsahuje pokročilú ECC schému, ktorá prekračuje požiadavky výrobcov NAND flash pamätí a poskytuje hardvérovú podporu pre ľahké miešanie dvoch rozdielnych NAND zariadení. Radič 88SS9187 je podľa slov spoločnosti Marvell ideálnym riešením pre rýchly vývoj vysoko výkonných SSD pre mobilné a podnikové nasadenie.

True Protect Data Integrity

SSD M5 Pro series ponúkajú jedinečnú dvojitú technológiu ochrany dát, ktorá zabezpečuje integritu a dôvernosť dát v súlade s potrebami pokročilých používateľov. Použitím najnovšieho 128-bit korekčného systému chýb integrovaného do radiča Marvell je M5Pro schopný automaticky kontrolovať a opravovať správnosť údajov čítaných z pamäte Flash. Táto funkcionalita je doplnená o druhú vrstvu ochrany čítania dát, ktorú zabezpečuje Robust Data Hold-out algoritmus v exkluzívnom firmvéri Plextor. Tento algoritmus umožňuje disku dosiahnuť celkovú presnosť dát aj v dlhodobom horizonte.
Dôvernosť údajov je u SSD M5 Pro Series zabezpečená šifrovaním celého disku pomocou 256 bit algoritmu AES.

Reliability

Počas vývoja SSD M5 Pro Series sa Plextor zameriavala na vytvorenie jedného z najstabilnejších diskov na trhu. Na dosiahnutie tohto cieľa prebehlo rozsiahle predprodukčné testovanie na najvyspelejších testovacích zariadeniach Flexstar, ktoré sú de facto štandardom pre testovanie diskov a v rámci odvetvia sú uznávané ako zlatý štandard pre spoľahlivosť s trvalo reprodukovateľnými výsledkami.

Až keď 400 diskov prežilo 500 hodinové najnáročnejšie nepretržité testovanie bez výskytu jedinej chyby bol návrh disku schválený pre masovú výrobu. V prvom kole testovania sa počas 48 hodín nepretržite čítali a zapisovali 4 KB bloky dát pomocou Iometer. Následne bol na 30 minút povolený prechod do stavu spánku (S3) nasledovaný prechodom do režimu hibernácie (S4) na 5 minút, po ktorom bolo PC zobudené. Test sa opakoval 4000 krát. Na záver museli disky M5 Pro zvládnuť 250 teplých (Ctrl+Alt+Del) a studených (reset) reštartov.

Na zaistenie stability a spoľahlivosti jednotlivých SSD všetky disky podstupujú prísne zahorovacie testy a zrýchlený test používania. Výsledkom prísnych prevádzkových a ekologických testov je disk s impozantnou hodnotou MTBF 2,4 milióna hodín a plnou päťročnou zárukou.

 

Komentáre (5)
le1tho
Preco ten titulok? Ved nieje lepsi nez Vector vo vsetkych testoch, niekde je lepsi Vector, niekde M5 Pro, takze by som ho nenazval ako premozitel.
BurnerTom
Disk nemusi byt lepsi vo vsetkych testoch aby bol v realnych / domacich podmienkach lepsi ako iny. V recenzii je napr. napipsane aj: Dôležitejšie je tentokrát porovnanie jednotlivých výsledkov s niekdajším lídrom - OCZ Vector. Keďže Anvil's SSD Benchmark vyrátava výsledné skóre prostým súčtom Read a Write testov a vôbec neprihliada na väčšiu dôležitosť vyššieho výkonu čitania dát, treba porovnávať jednotlivé čiastkové testy medzi sebou. Vo Write testoch exceluje OCZ Vector, Read testy až na test 128K sú dominantou SSD Plextor M5 Pro. Ktorý z týchto SSD je lepší pre bežné domáce použitie rozsúdi až Secondary Storage test z PCMark 7.
le1tho
Ako pises: "v realnych / domacich podmienkach lepsi ako iny" pritom chybaju opet akekolvek prakticke testy vykonu takze to len utvrdzuje moj nazor/ako prisiel autor na to ze je M5 Pro lepsi? Skoda ze sa vyrobcovia SSD predbiehaju vo vykone v rade jednotiek MB/iops a niesu rozdiely trochu zaujimavejsie.
BurnerTom
Tvoj kompent ohladne praktickych testov evidujem uz od recenzie OCZ Vector, kde si pisal: boot windowsu (7 alebo 8), nacitanie nejakej hry alebo nejakych profi (Adobe, Autodesk a pod.) programov (aby sa nepovedalo ze kazdy sa na pc len hraje) kopirovanie suborov atd. proste nejake prakticke testy. Uvedene prakticke testy maju nulovu vypovednu hodnotu! OS na testovacej zostave nabootuje do 10 sekund, rozdiel medzi jednotlivymi SSD je v radoch milisekund. Druha stranka tohto testu je, ze Tebe doma nabootuje OS za uplne inu dobu, nakolko mas inu konfiguraciu, ine ovladace, ine aplikacie atd. - neda sa teda mnou namerany vysledok porovnat s Tvojim! To iste plati aj pre hry a aplikacie. Nakoniec - nato pouzivame Storage test z PCMark7, ktory tieto operacie simuluje. Nastuduj si Whitepaper k PCMark7 a mozno konecne pochopis, co a ako sa testuje. Uvazoval som aj o pouziti profi testovacieho nastroja SYSmark, ten ako test HDD nie je vhodny, nakolko generuje nezmyselne vysledky. Na zaver - ak si nepochopil na zaklade coho som dosiel k tomu, ze Plextor M5 Pro je vykonnejsi ako OCZ Vector, tak si evidentne nepochopil celu temu SSD.
bobpuls
tak akurat ho mam na stole plus wd black enterprise edition 2 tb ......zajtra upgradujem ........dufam vo velke navisenie vykonu , ak nie dam vediet....
Pridať nový komentár
TOPlist