Po nedávnej nakladačke Samsung 840 EVO vs. GOODRAM C100 tu máme ďalší duel, v ktorom majú aktéri toho spoločného oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
ADATA SP920 256GB vs. Crucial M550 256GB - Úvod
Ani nie pred rokom sa nám nad dlho očakávaným nástupcom legendárnych SSD Crucial m4 vynášal záverečný ortieľ pomerne ťažko. Vtedajšia novinka M500 s podporou hardvérového šifrovania dát, SATA AHCI funkcie Device sleep (DEVSLP), TCG/Opal 2.0, Microsoft eDrive a fičúrami ako RAIN (Redundant Array of Independent NAND), Asynchronous Power-Loss Protection a Adaptive Thermal Throttling bol jednoznačne technologicky najvyspelejším SSD, ktorý ani dnes nemá konkurenciu, no z výkonnostného hľadiska sa jednalo o sklamanie, ktoré podčiarkla cena na úrovni predchádzajúceho modelu. Medzičasom sa však SSD Crucial stali jednými z najdostupnejších diskov na trhu, čo z nich v kombinácii so skvelou povesťou predchádzajúcich generácii razom spravilo bestseller a na nenaplnené očakávania ohľadne výkonu sa úplne zabudlo.
Na základe opätovnej spolupráce spoločností Marvell a Micron mohli spoločnosti Micron a Crucial predstaviť ďalšiu generáciu vysoko kapacitných SSD s vyšším výkonom, dlhšou výdržou batérie a súborom pokročilých funkcií. Rodina SSD M550 bola navrhnutá tak, aby spĺňala stále náročnejšie potreby vysoko výkonných počítačových systémov ako aj ultratenkých a multimediálnych zariadení. Nová rodina stavia na overených Micron 20 nm MLC NAND Flash, vďaka ktorým bolo možné dosiahnuť kapacitu 1 terabyte v prípade 2,5" modelu popr. až pol terabyte v prípade SSD modulu o veľkosti žuvačky. Je to práve formát M.2, ktorý spolu s mSATA predstavuje kľúčové riešenie pre aktuálne ako aj budúce generácie ulratenkých počítačov vrátane zariadení ako Ultrabook, tablet a konvertibilné PC.
Z technologického hľadiska nadväzuje Crucial M550 na svojho predchodcu, takže aj od nového SSD možno očakávať trvalo vysoké rýchlosti bez výnimiek. Výkon Crucial M550 je vďaka použitiu radiča Marvell štvrtej generácie rovnaký bez ohľadu na to, či pracuje s komprimovanými alebo nekomprimovanými dátami, takže udávané špecifikácie sú rovnaké ako tie, ktoré uvidíte počas reálneho používania. Novinkou je technológia Native Write Acceleration, ktorá má rozdeľovať záťaž disku na viacero elementov a spájať radič, vlastný firmvér a Flash dohromady, čo má umožniť dosiahnuť neodmysliteľne rýchlejšie sťahovanie dát, načítanie uložených pozícií hier a prenos súborov. Tento marketingový bullsh*t nie je nič iné ako kopnutie si okrem SandForce Driven SSD aj do konkurenčných SSD Samsung 840 EVO, ktoré na zvýšenie nízkeho výkonu využívajú systémovú pamäť (RAPID mode). M550 ďalej disponuje technológiou RAIN (redundant array of independent NAND) inšpirovanou RAID 5, ktorá má zabezpečiť integritu dát výrazne nad možnosti samotných NAND flash ako aj ďalšími exkluzívnymi viackrokovými algoritmami zabudovanými v použitých komponentoch na obranu proti poškodeniu dát. Vďaka priemernej spotrebe iba 150 mw (nameranej v MobileMark productivity suite), ktorá je až o 94% nižšia voči klasickému pevnému disku, je možné pracovať na notebooku napájaného z batérie výrazne dlhšie. V prípade, že máte na disku množstvo citlivých a osobných informácií určite poteší, že Crucial M550 je jeden z mála diskov na trhu, ktorý spĺňa prísne požiadavky TCG Opal 2.0, IEEE-1667 a Microsoft eDrive. Vďaka tomu je možné na tomto SED (self-encrypting drive) SSD šifrovať dáta na hardvérovej úrovni bez akejkoľvek straty výkonu. Ďalšou z podporovaných technológií je Adaptive Thermal Protection, ktorá umožňuje dynamicky upraviť aktivitu NAND Flash a tým udržať optimálnu prevádzkovú teplotu aj v prípade preťaženia disku. Táto technológia však nájde svoje uplatnenie skôr u vysoko kapacitných M.2 a mSATA SSD použitých v ultra tenkých zariadeniach s obmedzenými možnosťami chladenia, nakoľko v prípade 2,5" SATA SSD nepresiahla teplota disku 40° ani počas extrémnej záťaže.
Nenaplnené očakávania ohľadne výkonu SSD M500 nižšej kapacity boli často krát spájané s použitím 128Gb NAND Flash čipov. V prípade 240GB modelu to znamenalo rýchlosť sekvenčného zápisu 250 MB/s resp. iba 130 MB/s v prípade 120GB modelu. Rýchlosť sekvenčného čítania bola v oboch prípadoch 500 MB/s. U novej generácie M550 sa preto spoločnosť Micron zamerala práve na tieto modely, u ktorých boli nahradené 128Gb NAND Flash 64Gb komponentmi. Aj vďaka použitiu dvojnásobného množstva čipov sa zvýšila rýchlosť sekvenčného čítania na 550 MB/s ale hlavne stúpla rýchlosť sekvenčného zápisu na 500 MB/s resp. 350 MB/s u 128GB modelu. Okrem sekvenčného výkonu samozrejme narástol aj náhodný výkon, ktorý v prípade 256GB modelu stúpol o viac ako 25% a v prípade 128GB modelu ešte viacej. Na základe maximálnych udávaných hodnôt odrážajúcich FOB state disku by mal byť 128GB M550 výkonnejším diskom ako minuloročný 240GB model.
Druhým testovaným diskom, ktorému sme sa doposiaľ nevenovali, je ADATA Premier Pro SP920. Pokiaľ by sa ADATA držala svojho zabehnutého štandardu, tak by sa SP920 zaradil medzi množstvo takmer identických, neaktuálnych SSD vybavených radičom SandForce, v horšom prípade JMicron. Spoločnosť ADATA však zrejme pochopila, že už nemá zmysel vydávať ďalší SandForce Driven SSD vybavený trojročným radičom, no súčasne radiče SandForce SF3700 ešte stále nie sú dostupné. ADATA preto mohla uviesť nejaký podradný SSD s radičom JMicron popr. Phison, ku ktorému by od výrobcu radiča dostala aj patričný firmvér, prejsť na radiče Marvell (čo je viac-menej nereálne a nerentabilné, nakoľko by si ADATA musela naprogramovať vlastný FW, na čo evidentne nemá kapacity a súčasne má v príprave SF3700 SSD), vyčkávať ako Kingston (ktorá si chvíle čakania na radiče SF3700 kráti neoznámenou výmenou rýchlych NAND flash v SSD V300 za pomalšie asynchrónne) popr. uviesť nejaký rebrandovaný SSD. Je to práve štvrtá možnosť, ktorú ADATA zvolila a vybraným OEM produktom nie je nič iné, ako Micron M550. Voči regulérnemu M550 sa však SP920 líši v dvoch detailoch. V prvom rade 256GB model využíva 128Gb NAND Flash miesto 64Gb komponentov, vďaka čomu klesla rýchlosť sekvenčného zápisu z 500 MB/s na 360 MB/s a súčasne SP920 nepodporuje TCG/Opal 2.0 a Microsoft eDrive, ktoré nájdu svoje uplatnenie prevažne v podnikovom prostredí. Ostatné technologické a výkonnostné parametre SSD M550 ostávajú v prípade SP920 v podstate zachované, čo robí z tohto o takmer 20€ lacnejšieho SSD veľmi zaujímavý disk. Otázne tak iba ostáva, do akej miery sa podpísalo použitie 128Gb NAND Flash na výkone SSD a teda či je cenové zvýhodnenie adekvátne nižšiemu výkonu.
Nephilim
Tomas V.
BurnerTom
Tomas V.
BurnerTom
thurzz