Skryté tajomstvá Orionových mračien

Nové zábery získané pomocou programu VSION (VIenna Survey In Orion) sú zložené z viacerých snímkov zachytených v infačervenej oblasti žiarenia ďalekohľadom VISTA. Tento ďalekohľad pracuje na observatóriu ESO/Paranal v Chile a je najväčších ďalekohľadom sveta určeným výhradne k prehliadkam oblohy. Má veľké zorné pole a detektory citlivé na infračervené žiarenie.

Primárnym výsledkom spomínaného programu VSION je katalóg takmer 800 tisíc jednotlivých hviezd, objektov hviezdneho typu a vzdialených galaxií. V rámci tohto programu vznikla aj mozaika obrazov zobrazujúcich rozsiahly útvar s označením Orion A. Jedná sa o jeden z dvojice obrých molekulárnych mračien patriacich do systému objektov známych pod menom Komplex molekulárnych oblakov v súhvezdí Orion (OMC).

Molekulárny oblak Orion A nájdeme 9º južne od „Orionovho meča“. Zverejnené zábery tejto oblasti predstavujú dôležitý krok v skúmaní procesov hviezdotvorby v mračne Orion A, či už sa jedná o málo hmotné alebo veľmi hmotné hviezdy. Vďaka týmto snímkam môžeme taktiež skúmať zrod a vývoj hviezd a hviezdokôp v tejto oblasti.

Zdroj: phys.org


 

Pridať nový komentár
TOPlist