Články autora Viktória Zemančíková

Experimenty ponúkajú ďalší pohľad na čierne diery

Medzinárodný tím vedcov zistil, že vlny na vode vytvorené rozptýlením rotujúceho víru môžu vykazovať rotačnú super-radianciu – efekt vyskytujúci sa v astrofyzike, o ktorom sa predpokladá, že sa vyskytuje v čiernych dierach. 

Prečo majú galaxie rôzne tvary

Od roku 1926, keď Edwin Hubble navrhol svoju klasifikáciu galaxií, mnohé ďalšie štúdie skúmali fyzikálne mechanizmy zodpovedné za tvary špirálových a eliptických galaxií. 

Pátranie po vode vo vesmíre

Od oblakov po rieky, ľadovce a oceány je voda prítomná všade na Zemi. Molekuly vody sú však hojne rozšírené aj vo vesmíre. Nové objavy z oblasti výskumu prítomnosti vody vo vesmíre prináša v časopise Astronomy & Astrophysics Miguel Pereira Santaella, vedecký pracovník na Oxford University Department of Physics.

Najextrémnejšie objavené exoplanéty

Astronómovia do dnešných dní objavili veľké množstvo planét mimo našej Slnečnej sústavy s najrôznejšími extrémnymi charakteristikami. Pokračujúce výskumy odhaľujú ďalších pomerne zvláštnych kandidátov.

ALMA objavila ingrediencie života okolo mladej hviezdy podobnej Slnku

Dvojica tímov astronómov objavila organickú zlúčeninu, ktorá je doležitá pre syntézu proteínov. Prvý tím vedený Rafaelom Martín-Doménechom (Centro de Astrobiología, Madrid, Španielsko) a Víctorom M. Rivillom (INAF-Osservatorio Astrofisico di Arcetri, Florence, Taliansko), druhý vedený Nielsom Ligterinkom (Leiden Observatory, Holandsko) a Audreyom Coutensom (University College, London, Anglicko), našli organické molekuly v systéme hviezdy s označením IRAS 16293-242.

Najväčší virtuálny vesmír aký bol kedy simulovaný

Výskumníci z univerzity v Zürichu simulovali vývoj celého nášho vesmíru pomocou výkonného superpočítača. Obrovský katalóg obsahujúci približne 25 miliárd virtuálnych galaxií vznikol z 2 biliónov digitálnych častíc. Tento katalóg sa používa na kalibráciu pokusov na družici Euclid, ktorá v roku 2020 začne pracovať s cieľom preskúmať povahu temnej hmoty a temnej energie.

Ako sa tvorí väčšina antihmoty v Mliečnej dráhe?

Medzinárodný tím astrofyzikov vedených The Australian National University (ANU) ukázal, ako sa tvorí väčšina antihmoty v Mliečnej dráhe. Výsledky svojho výskumu publikovali v časopise Nature Astronomy.

Hubble zachytil tranzit hviezdy pred vzdialenou galaxiou

Hubbleov vesmírny teleskop HST (NASA/ESA) je známy svojimi dychberúcimi snímkami vesmíru. 

Mapovanie supermasívnych čiernych dier vo vzdialenom vesmíre

Astronómovia vytvorili prvú mapu vesmíru na základe polohy supermasívnych čiernych dier, ktoré odhaľujú rozsiahlu štruktúru vesmíru. 

Ako dlho žijú hviezdy a ako zomierajú?

Napriek tomu, že pre hviezdy často používame synonymum „stálice“, aj oni podliehajú zmenám a majú svoje životy. Ich vývoj však prebieha milióny až miliardy rokov, teda v časových škálách, ktoré počas našich životov nedokážeme postrehnúť. Celý život hviezdy je neustálym súbojom dvoch protichodných princípov: gravitačnej sily, ktorá sa snaží hviezdu zmrštiť, zatiaľ čo vnútorné sily ju naopak chcú roztrhnúť. Kľúč k dlhovekosti spočíva v nájdení rovnováhy.

TOPlist