Články autora Viktória Zemančíková

Výskum zvyšuje vzdialenosť, pri ktorej by supernova mohla spôsobiť hromadné vymieranie na Zemi

V roku 2016 vedci publikovali dôkazy vychádzajúce z obsahu izotopov železa 60 na starom morskom dne, že výbuch supernovy asi pred 2,6 miliónmi rokov narazil na Zem. Toto tvrdenie podporil Adrian Melott, profesor fyziky a astronómie, v časopise Nature v článku s názvom Supernovy v našom okolí.

ALMA pozorovala prstenec ľadu v systéme Fomalhaut

Fomalhaut je relatívne blízka hviezda, a zároveň je jednou z asi dvadsiatky hviezd, ktorých planéty sme boli schopní priamo vidieť. Celý systém je starý asi len 440 miliónov rokov, čo zodpovedá asi jednej desatine veku Slunečnej sústavy. Chilské rádioteleskopy poprvýkrát zobrazili kompletný disk v tejto sústave.

Objav nových kvazarov poodhaľuje tajomstvo čiernych dier

V centre každej veľkej galaxie číha supermasívna čierna diera. Ako sa tieto čierne diery formovali a ako sa rozrástli do hmotností miliárd Sĺnk, je stále otvorenou otázkou. Vedci z Max Planck Institute for Astronomy (MPIA) objavili tri kvazary, ktoré majú veľkú hmotnosť, avšak podľa súčasných poznatkov, by na jej nadobudnutie potrebovali oveľa viac času.

Galaktické vetry spomaľujú formovanie nových hviezd

Štúdia publikovaná skupinou vedcov z Cambridskej univerzity a univerzity v Nottinghame v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society opisuje simulácie, ktoré poskytujú veľmi presné popisy vlastností tmavej hmoty a plynu, ktorý sa nachádza medzi galaxiami. Pochopenie toho, ako sa tvoria nové galaxie predstavuje veľkú výzvu, pretože fyzikálne procesy, ktoré sa na tom podieľajú sú veľmi komplexné. Nové výsledky naznačujú, že sme na správnej ceste.

Hnedý trpaslík alebo potulná planéta?

Teleso vo vzdialenosti 21 svetelných rokov od Zeme s hmotnosťou 13 Jupiterov s označením SIMP J013656.5+093347 (skrátene SIMP0136) bolo doposiaľ považované za jedného z našich najbližších hnedých trpaslíkov. Nové zistenia ukazujú, že sa však pravedpodobne jedná o potulnú planétu.

Dopady meteoritov na dávnom Marse vyvolali búrlivé tornáda

Zvláštne útvary okolo marsovského krátera Sante Fe svedčia o aktivite tornád dosahujúcej rýchlosť 800 kilometrov za hodinu. Odhalili to infračervené snímky krátera, na ktoré si posvietil geológ Peter Schultz z Brownovej univerzity, ktorý výsledky svojej práce uverejnil v časopise Icarus.

Spájanie galaxií zahaľuje čierne diery

Čierne diery majú v očiach verejnosti nedobrú povesť založenú na predpoklade, že pohltia všetko, čo im príde do cesty.

Mapovanie magnetického mostu medzi našimi najbližšími galaktickými susedmi

Astronómovia po prvýkrát detekovali magnetické pole spojené s Magellanovým mostom (Magellanic Bridge), vlákno plynu o veľkosti 75 000 svetelných rokov, ktoré sa tiahne medzi najbližšími galaktickými susedmi Mliečnej dráhy – Veľkým a Malým Magellanovým mračnom (LMC a SMC).

Ponorenie sa sondy Cassini do atmosféry Saturnu

Filmová sekvencia snímok z kozmickej lode Cassini (spoločnosti NASA) zachytáva prelet medzi planétou Saturn a jej systémom prstencov z 26. apríla 2017. 

VISTA odhalila prachový závoj Malého Magellanovho mračna

Malý Magellanov oblak (Small Magellanic Cloud, SMC) je trpasličia galaxia, patriaca do galaktického sousedstva našej Galaxie. Má nepravidelný tvar, ktorý je spôsobený dlhodobou interakciou s našou Galaxiou a s jej väčším dvojčaťom Veľkým Magellanovým mračnom.

TOPlist