Prvá pozorovaná polárna žiara mimo Slnečnej sústavy

Polárne žiary je možné pozorovať na všetkých planétach s magnetickým poľom v Slnečnej sústave. Pozorovanie polárnych žiar za jej hranicami, v iných hviezdnych systémoch bolo dlho mimo pozorovacích schopností dnešných teleskopov. Až doteraz.

V článku zverejnenom minulý týždeň v magazíne Nature medzinárodný autorský tím z USA, Veľkej Británie, Írska, Nemecka, Ruska a Bulharska popisuje prvé pozorovanie polárnej žiary mimo Slnečnej sústavy. Polárna žiara bola pozorovaná na objekte LSR J1835+3259 vzdialenom od Zeme 18 svetelných rokov. LSR J1835+3259 je hnedý trpaslík s hmotnosťou tesne pod hranicou nad ktorou by sa už stal hviezdou. Registrovaná polárna žiara tohto hnedého trpaslíka bola približne 10 tisíc krát silnejšia než akákoľvek iná polárna žiara zaznamenaná doteraz v Slnečnej sústave. Meranie ukazuje, že hnedý trpaslíci a najchladnejšie hviezdy majú vonkajšie atmosféry, v ktorých polárne žiary vznikajú. Rovnako naznačujú existenciu veľkých magnetosfér hnedých trpaslíkov.

Polárne žiary na veľkých plynných planétach vyvolávajú aj emisiu rádiových vĺn na kilohertzových a megahertzových frekvenciách. Pozorovanie preto prebehlo súčasne v optickej a rádiovej oblasti. V optickej oblasti jav registrovali 5 metrový Hale teleskop Palomarského observatória a 10 metrový Keckov teleskop na Havaji. V rádiovej oblasti to bola sústava teleskopov VLA (Karl G. Jansky Very Large Array). 

Prvý autor článku G. Hallinan k objavu hovorí "To čo sme videli sa zdá byť rovnaký jav ako pozorujeme napríklad na Jupiteri, ale tisícky krát silnejší. To nám napovedá, že by sme mohli dtekovať podobnú aktivitu aj z extrasolárných planét, z ktorých je mnoho signifikantne väčších než Jupiter".


Umelecká predstava polárnej žiary na hnedom trpaslíkovi. CREDIT: Chuck Carter and Gregg Hallinan, Caltech.

Zdroj: nrao.edu

Pridať nový komentár
TOPlist