Články autora Pavol Bobik

Musk vs. Zuckerberg: Prestrelka kvôli bezpečnosti Umelej inteligencie

Téma Umelej inteligencie a rizík spojených s rastom jej kapacít a nepredpovedateľnou budúcnosťou po technologickej singularite sa stáva hlavným prúdom. A to je dobre.

Kedy umelá inteligencia predbehne výkonnosť ľudí? Report od expertov

Prieskum medzi odborníkmi na strojové učenie prináša odhady času potrebného na prekonanie ľudského výkonu pre rôzne profesie aj odhad celkového času, keď umelá inteligencia prekoná výkon ľudí vo všetkých ľudských činnostiach.

3.6.2017 | Pavol Bobik | 6 komentárov

Raketoplán X-37B sa vrátil z vesmíru po 718 dňoch

Bezpilotný mini raketoplán Amerického letectva sa včera, po 718 dňoch, vrátil z vesmíru a po prvý krát pristál na Floride.

8.5.2017 | Pavol Bobik | 1 komentár

Znie to veľké. Na výške tónu záleží

Výška tónu ovplyvňuje naše vnímanie veľkostí vecí. Podľa výskumu realizovaného na Georgia Institute of Technology a Vanderbiltovej Univerzite vnímame rovnakú vec ako rôzne veľkú podľa toho akú výšku tónov ma sprevádzajúca hudba alebo hlas.

Súvisia Čierne diamanty s výraznou anomáliou v geomagnetickom poli?

V roku 2013 Európska vesmírna agentúra ESA vypustila trojicu satelitov SWARM. Misia je zamerané na prieskum geomagnetického poľa Zeme.

Záhadná explózia v ďalekej galaxii

1. októbra 2014 röntgenové observatórium Chandra pozorovalo, ako aj viac krát predtým, oblasť zvanú Južné hlboké pole Chandra. Ide o relatívne malé okno do vonkajšieho vesmíru, pri ktorom je výhľad netienený neutrálnym vodíkovým plynom Mliečnej dráhy. Chandra cezeň svojimi röntgenovými očami vidí vesmír za hranicami Mliečnej dráhy jasnejšie, a môže preto pozorovať aj menej jasné a vzdialené objekty.

14.4.2017 | Pavol Bobik | 11 komentárov

ESET: Útočníci dokázali na Ukrajine odstrihnúť od elektriny oblasť so stovkami tisíc domácností

S bezpečnostným expertom ESETu ste hovorili o súčasných digitálnych hrozbách a cestách ako sa im vyhnúť.

Superpočítače za pár šupiek z malín

Počítačový cluster za menej ako 100€? Áno. Pre nadšencov, ktorí by chceli mať počítačový cluster a majú hlboko do vrecka je tu ClusterHAT.

4.4.2017 | Pavol Bobik | 1 komentár

Laser ako zo Star Wars

Zvyšovanie výkonu laserov naráža na technologické limity. Možnou cestou na zvýšenie ich výkonu za túto hranicu je spojenie výkonu mnohých menších laserov. To sa však doteraz nedarilo.

4.4.2017 | Pavol Bobik | 2 komentáre

Tesla Motors: Rekordný štvrťrok v dodávkach a výrobe

Tesla Motors hlási v prvom štvrťroku 2017 rekordné dodávky jej elektromobilov. Podarilo sa jej dodať viac než 25 tisíc vozidiel, čo je až 69 percentný nárast voči prvému štvrťroku 2016.

TOPlist