Články autora Pavol Bobik

Znie to veľké. Na výške tónu záleží

Výška tónu ovplyvňuje naše vnímanie veľkostí vecí. Podľa výskumu realizovaného na Georgia Institute of Technology a Vanderbiltovej Univerzite vnímame rovnakú vec ako rôzne veľkú podľa toho akú výšku tónov ma sprevádzajúca hudba alebo hlas.

Súvisia Čierne diamanty s výraznou anomáliou v geomagnetickom poli?

V roku 2013 Európska vesmírna agentúra ESA vypustila trojicu satelitov SWARM. Misia je zamerané na prieskum geomagnetického poľa Zeme.

Záhadná explózia v ďalekej galaxii

1. októbra 2014 röntgenové observatórium Chandra pozorovalo, ako aj viac krát predtým, oblasť zvanú Južné hlboké pole Chandra. Ide o relatívne malé okno do vonkajšieho vesmíru, pri ktorom je výhľad netienený neutrálnym vodíkovým plynom Mliečnej dráhy. Chandra cezeň svojimi röntgenovými očami vidí vesmír za hranicami Mliečnej dráhy jasnejšie, a môže preto pozorovať aj menej jasné a vzdialené objekty.

14.4.2017 | Pavol Bobik | 11 komentárov

ESET: Útočníci dokázali na Ukrajine odstrihnúť od elektriny oblasť so stovkami tisíc domácností

S bezpečnostným expertom ESETu ste hovorili o súčasných digitálnych hrozbách a cestách ako sa im vyhnúť.

Superpočítače za pár šupiek z malín

Počítačový cluster za menej ako 100€? Áno. Pre nadšencov, ktorí by chceli mať počítačový cluster a majú hlboko do vrecka je tu ClusterHAT.

4.4.2017 | Pavol Bobik | 1 komentár

Laser ako zo Star Wars

Zvyšovanie výkonu laserov naráža na technologické limity. Možnou cestou na zvýšenie ich výkonu za túto hranicu je spojenie výkonu mnohých menších laserov. To sa však doteraz nedarilo.

4.4.2017 | Pavol Bobik | 2 komentáre

Tesla Motors: Rekordný štvrťrok v dodávkach a výrobe

Tesla Motors hlási v prvom štvrťroku 2017 rekordné dodávky jej elektromobilov. Podarilo sa jej dodať viac než 25 tisíc vozidiel, čo je až 69 percentný nárast voči prvému štvrťroku 2016.

A je to tu! SpaceX úspešne letela a pristála s už raz použitým nosičom

Znovupoužiteľnosť, nová mantra vytúženej revolúcie v kozmonautike je tu. Toľkí tvrdili, že to nie je možné, až nám SpaceX ukázala, že sa to naozaj dá. 

31.3.2017 | Pavol Bobik | 8 komentárov

Vaša tvár na kávovej pene

Izraelský startup Ripples coffee predáva tlačiareň, ktorá vytvára obrázky na kávovej pene. Populárne sú najmä obrázky tváre. Zákazníka odfotia a o chvíľku má na stole kávu, z ktorej sa naň pozerá jeho vlastná tvár.

SpaceX vyšle budúci rok ľudí k Mesiacu

Spoločnosť SpaceX práve oznámila, že budúci rok vyšle dvoch ľudí k Mesiacu.

27.2.2017 | Pavol Bobik | 1 komentár
TOPlist