Prečo majú galaxie rôzne tvary

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Od roku 1926, keď Edwin Hubble navrhol svoju klasifikáciu galaxií, mnohé ďalšie štúdie skúmali fyzikálne mechanizmy zodpovedné za tvary špirálových a eliptických galaxií. 

Pretože tieto procesy sú komplikované, výskumy sa často opierajú o počítačové simulácie ako o hlavný zdroj informácií. Predpokladá sa, že disky galaxií sa tvoria kolapsom plynu, ktorý nadobudol svoju počiatočnú rotáciu v ranom vesmíre. Počas ich následného vývoja sa galaxie podrobili mnohým vplyvom, od akumulácie hmoty po zrážky s inými galaxiami, ktoré menia otáčanie disku a moment hybnosti.

Astronómovia sa domnievajú, že špirálové galaxie s najväčšími diskami sa vytvárajú prioritne v protogalaxiách s najvyšším momentom hybnosti, hoci prechádzajúce pokusy overiť túto predpoveď pomocou počítačových simulácií zlyhali. V poslednej dobe však simulácie dokázali overiť túto myšlienku. Eliptické galaxie sa naopak považujú za dôsledok opakovaných zrážok galaxií, ale ich tvary závisia od mnohých ďalších vplyvov. Výsledkom toho je, že tieto zrážky je potrebné začleniť do kozmologického kontextu obsahujúceho veľký počet prípadov, aby sme boli schopní vyhodnotiť ich vývoj zo štatistického hľadiska.

CfA astronómovia Vicente Rodriguez-Gomez, Annalisa Pillepich a Lars Hernquist viedli tím, ktorý analyzoval tvary viac ako 18 000 galaxií v počítačovej simulácii Illustris. V tejto simulácii sa nachádzajú eliptické aj špirálové galaxie. Vedci vďaka tomu zistili, že masívne zrážky galaxií spôsobujú ich vývoj do tvaru špirál alebo elipsy v závislosti od toho, koľko plynu obsahujú, ako sa aj očakávalo, keďže aktivita tvorby hviezd závisí na množstve plynu. Neočakávane však tiež zistili, že pre menej hmotné galaxie – približne s hmotnosťou Mliečnej dráhy alebo menej – sa zdá, že zrážky galaxií zrejme nezohrávajú takú významnú úlohu pri kreovaní ich morfológie. Dôvodom sa zdá byť fakt, že pri zrážkach galaxií s vyššou hmotnosťou, galaxia od svojho galaktického partnera nadobudne oveľa viac hviezd, a práve to hrá rozhodujúcu úlohu. Záver znie tak, že v masívnych galaxiach sú kolízie dominantným faktorom pri vytváraní tvaru galaxií.

Výsledky zverejnili v článku v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist