Evolúcia obrovských galaktických kôp

Kopy galaxií, čo je názov za ktorým sa skrývaju gravitačne viazané zoskupenia stoviek až tisícov galaxií, boli dlho považované za laboratóriá výskumu vzniku a evolúcie galaxií. 

Vďaka vynálezu novej generácie ďalekohľadov akým je napríklad South Pole Telescope (SPT) môžeme nájsť aj tmavé galaktické kopy pomocou efektu objaveného v roku 1969 vedcami Rashidom Sunyaevom a Yakovom Zel'dovichom: pri ňom horúce elektróny v mračne plynu interagujú so svetlom pochádzajúcim z všadeprítomného mikrovlnného žiarenia kozmického pozadia, tak sa ich jas mierne zvýši.

Vedci pod vedením astronóma Briana Staldera za pomoci SPT identifikovali 26 najväčších kôp galaxií aké poznáme. Zistili, že tieto kopy sú v zhode so všeobecne príjimanou teóriou o evolúcii týchto galaxií. Modely naznačovali pasívnu evolúciu, teda bez neobvyklých kolízií alebo vplyvu čiernej diery v ich jadre. Tieto modely taktiež naznačili, že väčšina vzniku galaxií a hviezd sa odohráva v skoršom období ako pokrývali vzorky galaxií, s ktorými pracovali. Vedci poznamenali, že je potrebné preskúmať väčší počet prípadov, aby sme mohli definitívne rozhodnúť. A k tomu je potrebné použiť ďalšie veľké optické ďalekohľady, akým je Magellan twin 6,5 metrový ďalekohľad v Chile.

Zroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist