Dragon V2, kozmická loď pristávajúca s presnosťou helikoptéry

Dragon V2 je pilotovaný nasledovník súčasnej kozmickej lode Dragon spoločnosti SpaceX. Prinesie obnovenie schopnosti USA dostať svojich astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS a nízku orbitu Zeme všeobecne. No nielen to.

Technicky prináša viacero mimoriadne zaujímavých technológií. Pristáva raketovo, na z tepelného štítu sa vysúvajúce nohy s presnosťou helikoptéry. Pristáť tak dokáže kdekoľvek na pevnej zemi, čo je pri kozmickej lodi doteraz nevídaná vlastnosť. Dragon V2 bude stále vybavený aj padákmi pre prípad problémov s raketovým pristávacím systémom. V prípade zlyhania padákového systému aj polovice jeho SuperDraco motorov dokáže pristáť s dvomi ostávajúcimi funkčnými motormi.

Dôležitou, presnejšie asi najdôležitejšou vlastnosťou je možnosť jeho opätovného použitia. Ako pripomenul pri predstavení Dragonu V2 pred pár hodinami zakladateľ SpaceX Elon Musk (viď. druhé video na konci článku), po lete ho stačí natankovať a môže letieť opäť. Dragon V2 bude znovupoužiteľný, podobne ako aj jeho nosič Falcon 9.

Experimenty s motorickým pristávaním prvého stupňa Falconu 9, čo časom umožní jeho znovupoužiteľnosť prebehli pri jeho posledných dvoch štartoch s veľmi nádejnými výsledkami. Perspektívne je plánovaná aj znovupoužiteľnosť druhého stupňa Falconu 9, podľa toho čo sa SpaceX naučí pri vývoji opakovane použiteľného prvého stupňa v aktuálnom období. S opätovne použiteľným prvým a druhým stupňom spolu s opakovane použiteľným Dragonom V2 bude celý systém znovupoužiteľný a tak omnoho lacnejší.

Bez znovupoužiteľnosti nespraví SpaceX revolúciu v prístupe do vesmíru, ktorá je jej cieľom od začiatku jej činnosti. Elon Musk to často porovnáva s letectvom výrokom "Koľko by stála letenka na transatlantický let ak by Boeing 747 mohol letieť iba jediný raz", podobne ako je to teraz s jediný krát letiacimi raketovými nosičmi.

Dragon V2 má oproti svojmu staršiemu súrodencovi vylepšený tepelný štít a dokáže dokovať k ISS autonómne. Súčasný Dragon, ktorý je prvou súkromnou kozmickou loďou, ktorá lieta k ISS sa k nej priblíži na malú vzdialenosť a zo stanice ho zachytia jej robotickou rukou. 

Na orbitu Zeme a teda aj k ISS Dragon V2 dopraví sedem astronautov. Jeho orbitálna časť, takzvaný kufor bude pokrytý solárnymi článkami. Pred dokovaním k ISS sa odklopí nos na jeho vrchole a odkryje spojovací uzol (viď. prvé video na konci článku). Pred pristávaním sa orbitálna časť odpojí a zhorí v atmosfére. Dragon V2 potom motoricky, bez použitia padákov pristane.

Na svoju prvú vesmírnu misiu s astronautmi na palube by sa mal Dragon V2 vydať v roku 2017.

Záznam z predstavenia Dragonu V2 v sídle SpaceX 29. mája 2014

Komentáre (2)
Kozmofanúšik
V dobrom, nepripomína vám to raketu Aladára Miazgu? :) Tá síce bola nafukovacia, ale s tým časom hádam Bigelow pomôže :D Uznanie SpaceX.
mano8
presne tak ! v akej riti to zijeme ked Miazgovci to uz mali pred 40r ? :D
Pridať nový komentár
TOPlist