Historický moment príbehu kozmonautiky je tu. Keď sme včera spolu na živo sledovali štart Falconu 9 s kozmickou loďou Dragon k ISS, zaujímalo nás najmä ako skončí pokus o pristátie prvého stupňa na morskú hladinu. Podarilo sa.
Aktualizácia 30.4. 2014
SpaceX zverejnilo video z pristávania prvého stupňa Falconu 9. Na jednej strane veľa na ňom nevidno, na druhej, v dvoch kratučkých jasných momentkách sa dá pri stopovaní videa vidieť (14. sekunda videa), že stupeň skutočne vertikálne pristáva na morskú hladinu.
Tweet Elona Muska s asi najpodarenejším snímkom videa.
Partly cleaned up frame from rocket landing. Full stream posted on http://t.co/0ibzGWMxzu tmrw pic.twitter.com/3c754LVYVK
— Elon Musk (@elonmusk) April 29, 2014
Pôvodný článok z 19. apríla 2014
To znamená, že SpaceX je už naozaj blízko k zvládnutiu technológie znovupoužiteľnosti prvého stupňa jej raketového nosiča Falcon 9 a tým k poklesu cien za vynášanie nákladov na orbitu Zeme. A tým zas k revolúcii v kozmonautike a kolonizácii Marsu. Včera táto vízia zaznamenala naplnenie dôležitého míľnika. Poďme sa pozrieť ako to bolo.
Kozmorevolúcia v podaní SpaceXako ju sledujeme v našich článkoch od jej počiatkov ... Začiatky, s už od prvého momentu jasnou predstavou kam to celé má smerovať v článku spred piatich rokov Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu Prvý štart Falconu 9 v online reportáži z roku2010 a články o jeho ďalších štartoch. Séria článkov o projekte Lúčny koník, s postupným pribbližovaním sa k pristávajúcemu prvému stupňu. Zamyslenie sa nad kľúcovosťou roku 2014 v kozmonautike v článku 2014, historický rok v kozmonautike? A nakoniec, pre tých zbehlých v angličtine, z iného zdroja, článok o možnej budúcnosti kolonizačnej vízie Marsu v réžii SpaceX, ktorý určite stojí za prečítanie. |
Falcon 9 odštartoval včera o 21:25 stredoeurópskeho času. Od štartu, cez oddelenie prvého stupňa, beh druhého až po oddelenie Dragonu let prebehol hladko bez akýchkoľvek problémov. Mohli sme to sledovať v streamovanom priamom prenose. Nasledujúci záznam zo štartu ukazuje cestu Dragonu na plánovanú orbitu, z ktorej sa bude až do nedele postupne približovať k ISS.
Vráťme sa ale k pristávaniu prvého stupňa. Ten po svojom oddelení vo výške 80 kilometrov mal rýchlosť rovnú desaťnásobku rýchlosti zvuku. Začala sa séria manévrov vedúca k jeho spomaleniu a pristátiu. Z kozmodrómu sledovali prvý stupeň pokiaľ sa dalo, až do momentu keď vo výške 8,5 kilometra dosiahol rýchlosť 1,1 Machu. Spomalil tak a desatinu rýchlosti po oddelení druhého stupňa. Následne sa čakalo na údaje zo sledovacieho lietadla operujúceho v predpokladanom mieste pristátie. Tie prišli po pár hodinách, ukázali že prvý stupeň úspešne pristál pár stoviek kilometrov severovýchodne od Mysu Caneveral.
Väčšinu najnovších údajov o úspechoch či neúspechoch misií SpaceX zverejňuje na svojom Twitter účte zakladateľ a CEO spoločnosti Elon Musk. Tentoraz ich bolo viacero. V nich uviedol, že letový počítač prvého stupňa vysielal ešte 8 sekúnd po pristáti, do momentu kým nespadol do vody a vertikálnej polohy.
Flight computers continued transmitting for 8 seconds after reaching the water. Stopped when booster went horizontal.
— Elon Musk (@elonmusk) April 19, 2014
Data upload from tracking plane shows landing in Atlantic was good! Several boats enroute through heavy seas.
— Elon Musk (@elonmusk) April 19, 2014
Fanúšikovia kozmonautiky oslavujú. Ak sa vízia SpaceX naplní až po kolonizáciu Marsu, včerajšok bude v jej príbehu jedným z najvýznamnejších dní. Vízia znovupoužiteľnosti, ktorá prinesie lacnejšie lety do vesmíru sa po včerajšku priblížila k realite. Elon Musk odhadoval, že ak všetko pôjde dobre, čo sa zdá zatiaľ ide, tak prvé pristátie na Zemi, po ktorom bude možné prvý stupeň dotankovať a bude môcť letieť opäť by mohli realizovať už budúci rok.
DonF
Nephilim
passco