Astronómovia odhalili „zabijaka“ galaxií

Výskumníci z Medzinárodného centra pre rádioastronómiu (ICAR) uverejnili vo vedeckom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society nové zistenia ohľadom zrážok galaxií. 

Využili dáta z najväčšieho skompletizovaného programu mapovania hviezd a galaxií pomocou optických teleskopov Sloan Digital Sky Survey. A spojili ich s najväčším súborom rádioastronomických pozorovaní plynu vo vzdialených galaxiách projektu ALFALFA, ktorý zastrešilo observatórium Arecibo.

Ako je známe, hoci sa galaxie vo vesmíre zrážajú, tak pri týchto kolíziách nezanikajú, ale sa zlučujú. Spomínaní vedci však zistili, že galaxie skutočne môžu zaniknúť. Predčasne a náhle, procesom takzvaného náporového odfukovania (ram-pressure stripping). Tento proces je známy už dávnejšie. Astronómovia si však doposiaľ mysleli, že sa prejavuje len v zoskupeniach tvorených stovkami až tisíckami galaxií. Nový výskum demonštruje, že ten istý proces sa odohráva aj v oveľa menších skupinách tvorených len hŕstkou galaxií, ktoré majú oveľa menej tmavej hmoty.

Pri procese náporového odfukovania galaxie rýchlo strácajú medzihviezdny plyn, ktorý predstavuje materiál nevyhnutný pre vznik nových hviezd. Už existujúce jasné hviezdy teda nič nenahradí a samé zväčša pomerne rýchlo vyhasnú. Z vesmírneho hľadiska je náporové odfukovanie v podstate bleskový proces. Galaxiu dokáže „zabiť“ v priebehu len niekoľkých desiatok miliónov rokov.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist