Astronómovia objavili najslabšiu galaxiu v ranom vesmíre

Astronómovia z University of Texas (UT) v Austine vyvinuli novú techniku, ktorá je schopná objaviť najslabšie galaxie v ranom vesmíre, až 10-krát slabšie ako boli doposiaľ pozorované. 

Tieto galaxie astronómom pomôžu študovať stále málo pochopenú etapu vývoja vesmíru. Táto nová technika umožní skúmať obdobie cca jednej miliardy rokov po Veľkom tresku, kedy bol vesmír zaplavený svetlom prvých hviezd a galaxií.

Rachael Livermore a Steven Finkelstein z UT v Austine z Astronomy Department spoločne s Jennifer Lotz zo Space Telescope Science Institute začali skúmať tieto slabé galaxie na fotografiách zachytených pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu v rámci prieskumu Hubble Space Telescope’s Frontier Fields survey. Jennifer Lotz je vedúcou projektu Hubble Frontier Fields, ktorý využíva najväčší teleskop na obežnej dráhe. V rámci tohto programu vyfotografoval HST niekoľko veľkých kôp galaxií. Tie boli vybrané vďaka ich obrovskej hmotnosti, ktorá spôsobuje dôležitý optický efekt predpovedaný Albertom Einsteinom. Mimoriadne silná gravitácia kopy galaxií zakrivuje priestor, ktorý zosilňuje svetlo veľmi vzdialených galaxií nachádzajúcich sa v pozadí. A tak kopa pôsobí ako zväčšovacie sklo – „gravitačná šošovka“ umožňujúca astronómom vidieť tieto veľmi vzdialené galaxie, ktoré by sme bez toho neboli schopní detekovať ani pomocou HST.

Metóda detekcie využíva počítačové modelovanie na rozpoznanie a odlíšenie svetla z galaxií v popredí (kopa galaxií) od svetla prichádzajúceho z galaxií v pozadí (oveľa vzdialenejšie galaxie, ktorých svetlo je zosilnené efektom gravitačnej šošovky).

Rachael Livermore a Steven Finkelstein použili novú metódu na dve kopy galaxií skúmaných v rámci projektu Frontier Fields: Abell 2744 a MACS 0416. To im umožnilo identifikovať slabé galaxie pozorovateľné v dobe, kedy bol vesmír starý približne miliardu rokov, teda menej než 10% jeho súčasného veku. Pozorované galaxie sú 100-krát slabšie než tie, ktoré boli objavené v rámci Hubbleovho ultra hlbokého poľa (Hubble Ultra Deep Field – HUDF), čo sú najpodrobnejšie snímky nočnej oblohy, aké boli zatiaľ získané.

Ich pozorovania ukázali, že tieto slabé galaxie sú mimoriadne početné, čo je v súlade s predstavou, že veľký počet veľmi slabých galaxií bol hlavnou hnacou silou reionizácie. Tím astronómov plánuje pokračovanie výskumu kôp galaxií v rámci programu Frontier Fields a ich štúdium pomocou metódy, ktorú navrhla Rachael Livermore. Podľa nej bude v budúcnosti podobne možné využiť aj pripravovaný James Webb Space Telescope na výskum ešte slabších galaxií.


Galaxy Cluster Abell 2744 Credit: STScI/NASA/CATS Team/R. Livermore (UT Austin)

Zdroj: mcdonaldobservatory.org

Pridať nový komentár
TOPlist