Články autora Tlačové správy z vedy

Viac než polovica vodičov v Toronte nevidí chodcov a cyklistov pri odbočovaní vpravo

Výskumníci na Fakulte aplikovanej vedy a techniky na Torontskej univerzite študovali pohyby očí vodičov na rušných križovatkách v Toronte. Zistili, že viac ako polovica vodičov zlyhala pri vykonávaní potrebných kontrôl (obzretí sa) prítomnosti chodcov alebo cyklistov v odbočovaní doprava.

Opäť o krok bližšie k objasneniu záhady zániku Vikingských osád v Grónsku

Nová analýza DNA odhaľuje, že pred záhadným zmiznutím mali vikingské kolónie v Grónsku "takmer monopol" na zásobovanie Európy mrožou slonovinou. Nadmerné spoliehanie sa na tento obchod mohlo prispieť ku kolapsu osád severného Grónska, keď klesol stredoveký trh so slonovinou.

Podivné materiály sú ešte čudnejšie

Zistilo sa, že materiál, ktorý je už známy svojim unikátnym správaním, prenáša prúd takým spôsobom, aký nikdy predtým nebol pozorovaný.

Vedci zmerali krutosť sucha počas kolapsu Mayskej civilizácie

Podarilo sa kvantifikovať závažnosť sucha počas zániku mayskej civilizácie pred asi tisíc rokmi. To predstavuje ďalší dôkaz, ktorý by mohol byť použitý na vyriešenie starej záhady, čo spôsobilo pád jednej z veľkých civilizácií starovekého sveta.

Najrýchlejší rotor na svete

Výskumníci vytvorili najrýchlejší človekom vyrobený rotor na svete, o ktorom sa domnievajú, že im pomôže študovať kvantovú mechaniku.

Globálne otepľovanie ohrozí internet

Podľa novej štúdie výskumníkov z University of Wisconsin-Madison a University of Oregon môže čoskoro tisíce kilometrov optického kábla zakopaného v husto obývaných pobrežných oblastiach Spojených štátov zaplaviť rastúca hladina mora.

O krok bližšie k jednoatómovým dátovým úložiskam

Fyzici z Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) použili Skenovaciu Tunelovú Mikroskopiu na úspešnú skúšku stability magnetu vytvoreného z jediného atómu.

Objav starovekých nástrojov v Číne naznačuje, že ľudia opustili Afriku skôr než sme si mysleli

Staroveké nástroje a kosti objavené archeológmi v Číne naznačujú, že ľudia opustili Afriku a prišli do Ázie skôr, ako sme sa doteraz domnievali.

Manipulácia jediného atómu elektrónovým lúčom

Všetka hmota je zložená z atómov, ktoré sú príliš malé na to, aby sme ich mohli vidieť bez silných moderných nástrojov vrátane elektrónového mikroskopu.

Ročné obdobia na exoplanéte Kepler-186f

Nová štúdia od Georgia Institute of Technology prináša nové stopy, ktoré naznačujú, že 500 svetelných rokov vzdialená exoplanéta je veľmi podobná Zemi.

TOPlist