Články autora Tlačové správy z vedy

Odhady výskytu cunami vĺn v Stredozemnom mori boli prehnané

Nový výskum University of New South Wales ukazuje, že doterajšie odhady počtu a frekvencie výskytu cunami vĺn v Stredozemnom mori boli preceňované.

Technológia chladného mikroskopu prináša revolúciu v biochémii

Kráľovská švédska akadémia vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za chémiu za rok 2017 pre

Technológia, ktorá prekoná limity Moorovho zákona

Nový výskum ukázal, že exotický druh magnetického správania, ktorý bol objavený len pred niekoľkými rokmi, je veľkým prísľubom pre spôsob ukladania dát. Takým, ktorý by mohol prekonať základné limity, ktoré by inak mohli signalizovať koniec "Moorovho zákona", ktorý opisuje prebiehajúce zlepšenia vo výpočtoch a ukladaní dat za posledné desaťročia.

Nobelova cenu za fyziku za detekciu gravitačných vĺn

Kráľovská Švédska Akadémia Vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za fyziku za rok 2017, polovicu pre

Ultraľahký hliník, pláva na vode

Ak hodíte hliníkovú lyžicu do umývadla plného vody, lyžica klesne na dno. To preto, že hliník, v jeho konvenčnej forme, je hustejší než voda, hovorí chemik Alexander Boldyrev z Utah State University (USU).

Prečo znížený príjem kalórii predlžuje život

Už storočie je známe, že zníženie kalorického príjmu dramaticky predĺži život niektorých zvierat. Dôvod prečo je to tak, však doteraz nebol známy.

Nanočastice z tetovaní sa pohybujú vnútri tela

Prvky, ktoré tvoria atrament v tetovaní, sa podľa štúdie vedcov z Nemecka a ESRF publikovanej v Scientific Reports pohybujú vnútri tela v mikro a nanočasticových formách a dostanú sa do lymfatických uzlín. Prvýkrát sa objavujú analytické dôkazy o preprave rôznych organických a anorganických pigmentov a prímesi toxických prvkov, ako aj o hĺbkovej charakterizácii pigmentov ex vivo v tetovanom tkanive. V tomto prelome boli rozhodujúce dva zväzky ESRF.

Vikingské bojovníčky skutočne existovali

Tridsať kilometrov západne od Štokholmu na ostrove Björkö je miesto zvané vo Vikingských časoch Birka. Vikingské osídlenie medzi 8. a 10 storočím nášho letopočtu, ktoré potvrdzujú početné archeologické nálezy, je všeobecne pokladané za najstaršie Švédske mesto.

Unikátna štúdia testuje základné zákony fyziky

Výskum sa zameriava na vplyv extrémnej gravitácie na svetlo bielych trpaslíkov.

Najväčšia záhada výpočtovej lingvistiky objasnená

Vedeli ste, že v každom jazyku sa najčastejšie používané slovo vyskytuje dvakrát tak často, ako druhé najčastejšie slovo? Tento jav nazývaný "Zipfov zákon" je známy viac ako jedno storočie, ale až doteraz ho vedci nedokázali objasniť. Sander Lestrade, lingvista na univerzite Radboud v Holandsku, v publikácii v PLOS ONE navrhuje nové riešenie tohto slávneho problému.

TOPlist