Články autora Tlačové správy z vedy

Extrémne chladné zimné počasie, môže byť prepojené so slnečným cyklom

Obdobia extrémneho chladného zimného počasia a nebezpečného sneženia, podobné tým, ktoré uväznili Spojené kráľovstvo v hlbokom mraze, by mohli byť spojené so slnečným cyklom, ukázal nový priekopnícky výskum.

Radiačná situácia pre misie na Mesiac a na Mars sa naďalej zhoršuje

Môže to znieť ako niečo zo sci-fi príbehov - astronauti cestujúci do hlbokého vesmíru bombardovaní kozmickým žiarením - radiačná expozícia je však vedeckým faktom. Očakáva sa, že budúce misie budú smerovať späť na Mesiac, alebo dokonca na Mars. Nový výskum z University of New Hampshire Space Science Center varuje, že ožiarenie je oveľa vyššie, než sa doteraz myslelo a mohlo by mať vážne dôsledky na astronautov a satelitné technológie.

Ľudia prežili megaerupciu Toby na pobreží Južnej Afriky

Predstavte si rok v Afrike, keď nepríde leto. Obloha má počas dňa sivý odtieň a v noci svieti červenou farbou. Kvety nekvitnú. Stromy zomierajú od zimy. Veľké cicavce ako antilopa hladujú a poskytujú malý zdroj tuku predátorom (mäsožravcom a lovcom), ktorí na nich závisia. Potom sa ten istý skľučujúci cyklus opakuje rok čo rok.

Nová trieda dvojdimenzionálnych materiálov

Výskumný tím vedený vedcami a inžiniermi UCLA vyvinul metódu na vytváranie nových druhov umelých supermriežok - materiálov pozostávajúcich zo striedajúcich sa vrstiev ultratenkých "dvojrozmerných" vrstiev, ktoré majú šírku len jeden alebo niekoľko atómov. Na rozdiel od súčasných pokročilých supermriežok, v ktorých striedajúce sa vrstvy majú podobné atómové štruktúry a teda podobné elektronické vlastnosti, tieto striedajúce sa vrstvy môžu mať radikálne odlišné štruktúry, vlastnosti a funkcie.

Rok 2050: Energetický systém založený len na obnoviteľných zdrojoch by bol nefunkčný

Rôzne modely predpovedajú úlohu, ktorú budú zohrávať obnoviteľné zdroje energie v roku 2050, ale niektoré môžu byť príliš optimistické a mali by sa používať opatrne, hovoria výskumníci. 

Vedci môžno objavili rozhodujúce prísady pre vytvorenie víťazného futbalového tímu

Docent Anthony Leicht zo skupiny športových a výcvikových vied uviverzity Jamesa Cooka bol súčasťou medzinárodného tímu vedcov, ktorý skúmal premenné v rámci 240 zápasov v čínskej super ligy (čínska najvyššia liga).

Analýza sociálnych sietí vrhá nové svetlo na Írsky konflikt vo Vikingských časoch

Moderné matematické techniky - podobné tým, ktoré sa používajú na analýzu webov sociálnych sietí - vrhajú nové svetlo na stáročia starú diskusi o Vikingskom období v Írsku a slávnej bitke pri Clontarfe v roku 1014.

Detekcia cunami pomocou akustických gravitačných vĺn

Matematici navrhli spôsob výpočtu veľkosti cunami vlny a jej deštruktívnej sily, a to ešte predtým, než dosiahne pobrežie, pomocou merania rýchlo sa pohybujúcich zvukových vĺn šíriacich sa pod hladinou. To otvára možnosť vytvorenia systému včasného varovania funkčného v reálnom čase.

Pád Bitcoinu môže vyvolať zrútenie ostatných kryptomien

Prudký pokles hodnoty Bitcoinu môže spôsobiť zrútenie iných kryptomien, ale pravdepodobne nebude mať významný vplyv na tradičné aktíva, tvrdí nový výskum publikovaný v časopise Economics Letters.

Winter is coming, ale naozaj a spomalí globálne otepľovanie

Slnko by mohlo polovicu storočia emitovať menej žiarenia, čo by dalo Zemi šancu na trochu pomalšie otepľovanie, ale nezastavilo by trend klimatických zmien spôsobených ľudskou činnosťou.

TOPlist