Články autora Tlačové správy z vedy

Najmenší dom na svete

Francúzsky nanorobotický tím z Femto-ST inštitútu vo francúzskom Besancone zostavil nový mikrorobotický systém, ktorý posúva hranice optických nanotechnológií.

Aký je tlak vnútri protónu?

NEWPORT NEWS, VA - Vo vnútri každého protónu, v každom atóme vo vesmíre je prostredie tlakového hrnca, ktoré prevyšuje podmienky v srdci neutrónovej hviezdy drviacej atómy. Také je podľa prvého merania mechanických vlastností subatomických častíc, rozdelenie tlaku vnútri protónu, ktoré vykonali vedci v National Accelerator Facility z Oddelenia energií Thomasa Jeffersona.

Lietajúci robot veľkosti hmyzu napájaný laserom

Lietajúce roboty s veľkosťou hmyzu by mohli pomôcť s časovo náročnými úlohami, ako sú prieskumy rastu plodín na veľkých farmách alebo hľadanie únikov plynu. Títo roboti lietajú vďaka malým krídlam, pretože sú príliš malé na to, aby používali vrtule, ako sú tie, ktoré vidia na svojich väčších bratrancoch dronoch. Malá veľkosť je výhodná: Roboty sú lacné a môžu sa ľahko dostať do tesných miest, ktoré sú pre veľké drony nedostupné.

Ako dlho ešte USA ostane lídrom v ziskávaní Nobelových cien?

Od prvého udeľovania Nobelových cien za vedu v roku 1901 išla väčšina do USA, Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska. Empirická štúdia profesora Claudia Grosa z Ústavu teoretickej fyziky na Goetheho univerzite vo Frankfurte ukázala, že produktivita v získavaná Nobelovej ceny v týchto krajinách je určená predovšetkým dvomi faktormi: dlhodobou úspešnosťou a obdobiami, počas ktorých každá krajina bola schopná získať obzvlášť veľký počet Nobelových cien.

Nový dôkaz limitov vedeckého poznania, alebo v jednom vesmíre môže byť len jeden boh

Nový dôkaz od profesora SFI Davida Wolperta prináša skromný odkaz prípadným superinteligenciám, ktorý znie: nemôžete vždy vedieť všetko.

Myslíme si, že sme prvou civilizáciou na Zemi - ale je to skutočne tak?

Predstavte si, že pred mnohými miliónmi rokov dinosauri šoférovali autá cez mestá plné vysokých budov. V priebehu desiatok miliónov rokov sa však všetky priame dôkazy o ich civilizácii - jej artefakty a pozostatky - premenia na prach. Šialená myšlienka, že? Vieme naisto, že na Zemi neexistovali predchádzajúce priemyselné civilizácie, ktoré vyrástli a zanikli dávno predtým, ako sa objavili ľudské bytosti?

Veľké požiare priniesli zvýšené prietoky riek

Veľké požiare spôsobujú nárast prietoku riečnych tokov, ktorý môže trvať roky alebo dokonca desaťročia. Hovorí nová analýza z 30 rokov údajov z kontinentálnych USA.

Materiál inšpirovaný koreňmi kaktusov

Počas zriedkavých púštnych zrážok kaktusy nestrácajú čas a rýchlo nasávajú a ukladajú vzácnu vlahu z búrok. Inšpirujúc sa týmto prírodným fenoménom, vedci v štúdii, ktorú publikovali v ACS Macro Letters uviedli, že vyvinuli materiál, ktorý napodobňuje schopnosť kaktusových koreňov rýchlo absorbovať a zadržať obrovské množstvo vody s minimálnym množstvom odparenej vlahy. Hovoria, že tento jedinečný materiál by mohol viesť k novým vylepšeniam v kozmetike, zdravotníckych zariadeniach a v ďalších každodenne používaných výrobkoch.

Záhada škrupiny vajíčka

Ako sa oplodnenému kuraciemu vajíčku podarí odolávať rozbitiu zvonku a zároveň byť dostatočne slabé na to, aby sa mohlo prelomiť zvnútra pri vyliahnutí kureniec? Podľa novej štúdie vedenej vedcami McGill University, je to spôsobené nanoštruktúrou vaječných škrupín.

Existuje život plávajúci v oblakoch Venuše?

Pri hľadaní mimozemského života už vedci poobracali všetky druhy kameňov.

TOPlist