Články autora Tlačové správy z vedy

Manuálna práca prehistorických žien bola ťažšia ako veslovanie v dnešných elitných lodných posádkach

Prvá štúdia porovnávajúca staroveké a súčasné ženské kostí ukazuje, že ženy zo skorých poľnohospodárskych oblastí mali silnejšie ruky ako veslárky slávneho klubu Cambridge University. Výskumníci tvrdia, že zistenia naznačujú "skrytú históriu" vyčerpávajúcej manuálnej práce vykonávanej ženami, ktorá sa tiahla tisícročiami.

"Lovec tmavej hmoty" skúma kozmické žiarenie

Misia DAMPE, výskum spoluriadený Ženevskou univerzitou, zameraný na detekciu tmavej hmoty vo vesmíre, zverejnil svoje prvé vedecké výsledky.

Profesori Texaskej Univerzity objavili kópiu tajných Ježišových zjavení jeho bratovi

AUSTIN, Texas - Prvá známa pôvodná grécka kópia heretického kresťanského písma popisujúca Ježišove tajné učenia jeho brata Jakuba bola objavená na Oxfordskej univerzite biblistami z Texaskej Univerzity v Austine.

Varenie tukov môže mať na klímu väčší vplyv než sme si mysleli

Tuky, ktoré sa uvoľňujú do atmosféry pri varení, napríklad z fritéz, môže zvýšiť tvorbu oblakov, ktoré majú hlavný chladiaci účinok na planetárnu atmosféru .

ESO pozorovania odhalili, že prvý medzihviezdny asteroid je iný než čokoľvek čo sme doteraz videli

19. októbra 2017 teleskop Pan-STARRS 1 na Hawai zachytil slabučký zdroj svetla, ktorý sa pohyboval po oblohe. Spočiatku vyzeral ako typický rýchlo sa pohybujúci malý asteroid, ale ďalšie pozorovania v priebehu nasledujúcich pár dní umožnili, pomerne presný výpočet jeho orbity. Výpočty obežnej dráhy odhalili, že tento objekt určite nevznikol vnútri slnečnej sústavy ako všetky ostatné asteroidy alebo kométy, ktoré boli doteraz pozorované, ale naopak prišiel z medzihviezdneho priestoru. Hoci ho pôvodne klasifikovali ako kométu, pozorovaniami ESO a iných observatórii sa nedokázali žiadne známky kometárnej aktivity po tom, ako sa objekt v septembri 2017 dostal na svojej trajektórii najbližšie k Slnku. Objekt bol reklasifikovaný ako medzihviezdny asteroid a bol pomenovaný 1I / 2017 U1 ("Oumuamua") [1].

Väčšina modrých veľrýb sú "praváci" - s výnimkou prípadov, keď plávajú nahor

Tím vedcov, ktorý používa značkovanie na sledovanie pohybov viac ako piatich desiatok modrých veľrýb z kalifornského pobrežia, zistil, že väčšina z nich má lateralizačnú náchylnosť - inými slovami, sú v podstate "praváci" alebo "ľaváci".

Dinosauri to mohli prežiť, ak by asteroid padol na inom mieste

Asteroid, tiež známy ako Chicxulub Impaktor, zasiahol Zem asi pred 66 miliónmi rokov, vytvoriac kráter 180 km šíroký. Náraz asteroidu zahrial organickú hmotu v horninách a vyhodil ju do atmosféry, kde vytvorila sadze v stratosfére.

Časté pitie alkoholu zabíja nové mozgové bunky, ženy sú zraniteľnejšie

Výskumníci z University of Texas Medical Branch v Galvestone nedávno zistili, že alkohol zabíjal kmeňové bunky, ktoré sa nachádzali v dospelých myšacích mozgoch. Táto štúdia môže otvoriť dvere boju proti chronickému alkoholizmu, pretože mozgové bunky vytvárajú nové nervové bunky a sú dôležité pre udržanie normálnej kognitívnej funkcie.

Asteroid, ktorý vyhubil dinosaury ochladil Zem viac než sa doteraz myslelo

WASHINGTON D.C. - Náraz Chicxulubského asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov, podľa nového výskumu pravdepodobne uvoľnil do atmosféry oveľa viac síry, ktorá mení klímu, než sa pôvodne myslelo.

Yellowstonské dvojčatá, supererupcie, ktoré zmenili globálne podnebie

Nový geologický záznam poslednej katastrofickej erupcie Yellowstonského supervulkánu prepisuje príbeh o tom, čo sa stalo pred 630 000 rokmi a ako to ovplyvnilo klímu Zeme. Táto erupcia vyvorila obrovskú Yellowstonskú kalderu, ktorá je druhou najväčšou na Zemi.

TOPlist