Články autora Tlačové správy z vedy

Štúdia DNA odhaľuje milénium obchodovania s treskou

Nórsko je známe svojou treskou. Úlovky z polárnej oblasti Arktídy, ktoré sa každoročne získavajú z jej severného pobrežia, sa vyvážajú do celej Európy od Británie na jej "fish and chips" po španielske bacalao.

Nový rekord: 330TB sa vám vojde do dlaní

IBM dosiahla nový svetový rekord v oblasti ukladania dát na magnetické pásky, piaty od roku 2006. Nový rekord 201 Gb/in^2 (gigabitov na štvorcový palec) sa dosiahol na prototype magnetickej naprašovanej pásky vyvinutej spoločnosťou Sony Storage Media Solutions. Vedci predstavili tento rekord na 28. konferencii o magnetickom zaznamenávaní (TMRC 2017).

Moderná veda odhaľuje tajomstvá zbrojárskych majstrov zo 16. storočia

Vedci z Imperial College London testovali "modrú" rukavicu z brnenia zo 16. storočia metódou zvyčajne používanou na štúdium solárnych panelov.

Staroveká DNA odhaľuje pôvod Minojcov a Mykénčanov

Minojská civilizácia a jej náprotivok na gréckej pevnine, Mykénska civilizácia, boli prvými gramotnými spoločnosťami Európy a kultúrnymi predkami neskoršieho klasického Grécka. Nad otázka pôvodu Minojcov a ich vzťahu k Mykénčanom si výskumníci už dlho lámu hlavu. 

40 rokov Voyagerov, najdlhšia kozmická výprava ľudstva stále pokračuje

Najvzdialenejšie a najdlhšie žijúce kozmické lode ľudstva, Voyager 1 a 2, dosiahnu v auguste a septembri 2017 míľnik 40 rokov prevádzky a prieskumu vo vesmíre. Napriek obrovskej vzdialenosti od Zeme pokračujú v komunikácii s NASA a stále skúmajú poslednú hranicu (pozn. redakcie, final frontier - odkaz na ST).

Legendárne zvuky Polárnej žiary potvrdené?

Obraz videa je zrnitý a zvuk je trhaný. Avšak, video Clap Sounds of Northern Lights? je číslom jedna na youtube kanáli Aalto Univerzity s takmer štvrť miliónom zobrazení.

Môže "Kokteilový Geoinžiniering" zachrániť klímu?

Geoengineering je pojem, ktorý sa vzťahuje na rôzne teoretické nápady na zmenu energetickej rovnováhy Zeme v boji proti zmene klímy. Nový výskum od medzinárodného tímu vedcov zverejnený v Geophysical Research Letters po prvýkrát skúma možnosť použitia "koktailu" nástrojov geoinžinieringu na zníženie zmien teploty a zrážok spôsobených atmosférickými skleníkovými plynmi.

Vedci pozorovali gravitačnú anomáliu na Zemi

Moderná fyzika nás navykla na podivné a protiintuitívne predstavy reality - najmä kvantová fyzika, ktorá je známa tým, že necháva fyzické objekty v podivných stavoch superpozície. Napríklad Schrödingerova mačka, ktorá sa nedokáže rozhodnúť, či je mŕtva alebo živá. Niekedy je však kvantová mechanika rozhodnejšia a dokonca i deštruktívna.

Nový prelomový objav: Každá kvantová častica sa pohybuje dozadu

Matematici na univerzitách v Yorku, Mníchove a Cardiffe identifikovali jedinečnú vlastnosť kvantovo mechanických častíc - môžu sa pohybovať opačným smerom k smeru, v ktorom sú tlačené.

Magnetické pole Zeme je "jednoduchšie, než sme si mysleli"

Vedci identifikovali vzory v magnetickom poli Zeme, ktoré sa vyvíjajú v priebehu približne tisícok rokov, poskytujúce nové poznatky o tom, ako pole funguje a pridávajúce predpovede zmien v ňom, ktoré predtým neboli známe.

TOPlist