Články autora Tlačové správy z vedy

Prototyp batérie dokáže uložiť 3 krát viac energie ako li-ion batérie

Vedci z Rice University vytvorili nabíjateľnú lítiovú batériu s trojnásobnou kapacitou komerčných lítium-iónových batérií. Dosiahli to vyriešením problému, ktorý dlho trápil výskumníkov v tejto oblasti: problému dendritov.

THC z konope zvrátilo proces starnutia mozgu myší

Výskumníci obnovili výkon pamäte Matuzalemských myší do mladistvej fázy. Ďalším krokom výskumu budú klinické štúdie u ľudí, aby zistili, či THC zvráti procesy starnutia a zvyšuje kognitívne schopnosti.

Najrýchlejšia kamera na svete

Zabudnite na vysokorýchlostné kamery, ktoré zachytia 100 000 obrázkov za sekundu. Výskumná skupina na Univerzite Lund vo Švédsku vyvinula kameru, ktorá dokáže filmovať s rýchlosťou rovnajúcou sa 5 biliónom snímok za sekundu (5 tisíc miliárd tj. 5 x 10^12 snímkov/sekundu), respektíve zachytiť udalosti trvajúce len 0,2 trilióntiny sekundy (2 x 10^-13 s). Nová super-rýchla filmová kamera bude teda schopná zachytiť neuveriteľne rýchle procesy v oblasti chémie, fyziky, biológie a biomedicíny, ktoré zatiaľ neboli zachytené na filme.

Nový obranný mechanizmus proti baktériám

Výskumníci z oblasti dermatológie na univerzite v Lunde vo Švédsku veria, že odhalili tajomstvo, prečo sme schopní rýchlo zabrániť tomu, aby sa infekcia v tele pri zranení šírila nekontrolovane.

TOPlist