Články autora Tlačové správy z vedy

Historická záhada Svetlých nocí vyriešená

Už od prvého storočia vedci, filozofi a novinári zaznamenávali občasný výskyt "svetlých nocí", keď nevysvetliteľná žiara na nočnej oblohe umožňuje pozorovateľom vidieť vzdialené hory, čítať noviny alebo kontrolovať ich hodinky.

Prvé úplné údaje o genóme získané zo starých egyptských múmií

Medzinárodný tím výskumníkov úspešne obnovil a analyzoval starobylú DNA z egyptských múmií, ktoré sa datovali do obdobia približne od roku 1400 p.n.l. do 400 p.n.l., po prvý krát vrátane údajov genómu od troch jednotlivcov. Štúdia zistila, že moderný Egypťania zdieľajú viac predkov so subsaharskými Afričanmi ako starí Egypťania, zatiaľ čo starí Egypťania boli najbližšie k starým ľuďom zo Stredného východu a Západnej Ázie.

Magická zliatina môže nakopnúť vývoj solárnych článkov

Tím výskumných pracovníkov Michiganskej Univerzity M-U vyvinul novú polovodičovú zliatinu, ktorá dokáže zachytiť infračervené svetlo hraničiace v svetelnom spektre s viditeľným svetlom. Tá by mohla byť byť veľkým krokom vpred pre novú generáciu solárnych článkov takzvanej "koncentrátorovej fotovoltaiky".

Nový elektrolyt umožní batériam fungovať pri ultra nízkych teplotách

Inžinieri na Kalifornskej univerzite v San Diegu dosiahli prielom v chémii elektrolytov, ktorý umožňuje lítiovým batériam bežať s vynikajúcim výkonom pri teplotách až -60 stupňov Celzia. Na porovnanie, súčasné lítium-iónové batérie prestanú pracovať pri teplote -20 stupňov Celzia. 

Nový výpočtový systém sa inšpiroval ľudským mozgom

Riešenie niektorých problémov sú také náročné, že aj tie najpokročilejšie počítače potrebujú týždne, nie sekundy, aby ich spracovali.

Ukážu leptóny na hranicu platnosti štandardného modelu časticovej fyziky?

Pre každého okrem fyzikov, to znie ako niečo zo "Star Treku". Leptonová univerzálnosť je reálna.

Nové dôkazy odhaľujú zdroj obrovského cunami v roku 1586

Tím vedcov, vedený Rhettom Butlerom, geofyzikom na University of Hawaiʻi at Mānoa, prehodnotil historické dôkazy pochádzajúce z oblastí okolo Tichého oceánu a objavil pôvod cunami, ktorá zasiahla Sanriku (severovýchodné pobrežie ostrova Honšu) v Japonsku v roku 1586. 

Kardiostimulátor bez batérie

Bezdrôtový kardiostimulátor bez batérií, ktorý môže byť implantovaný priamo do srdca pacienta, predstavili výskumníci z Rice University a ich kolegovia z Texas Heart Institute (THI) na International Microwave Symposium (IMS) IEEE v Honolulu.

Najsilnejší röntgenový laser na svete vytvára "molekulárnu čiernu dieru"

Keď vedci z SLAC National Accelerator Laboratory zamerali maximálnu intenzitu najsilnejšieho röntgenového laseru na svete na malú molekulu, ostali prekvapení: Jediný laserový impulz zbavil najväčší atóm molekuly všetkých elektrónov. Postupne z vnútra von, zanechávajúc prázdnu oblasť, ktorá začala ťahať elektróny zo zvyšku molekuly, podobne ako čierna diera sťahujúca špirálový disk s hmotou.

Drony vs. kamióny: Ktoré spôsobujú menšie znečistenie uhlíkom?

Doručovanie balíkov dronmi môže za určitých okolností znížiť emisie oxidu uhličitého v porovnaní s dodávkami nákladnými automobilmi, tvrdí nová štúdia dopravných inžinierov z University of Washington.

TOPlist