Bombardovania v druhej svetovej vojne boli registrované na hranici vesmíru

Podľa výsledkov nového výskumu bombardovacie nálety spojeneckých síl počas druhej svetovej vojny spôsobili nielen devastáciu na zemi, ale vyslali cez zemskú atmosféru aj rázové vlny, ktoré boli detekovateľné na hranici vesmíru. 

Vedci z University of Reading odhalili, že rázové vlny spôsobené obrovskými bombami, ktoré zhodili spojenecké lietadlá v európskych mestách, boli dostatočne veľké, aby oslabili elektrifikovanú hornú atmosféru - ionosféru - nad Veľkou Britániou vzdialenú 1000 km. Výsledky výskumu boli uverejnené v časopise Annales Geophysicae organizácie European Geosciences Union.

Vedci využívajú tieto zistenia na ďalšie pochopenie toho, ako prírodné sily, ako blesk, sopečné výbuchy a zemetrasenia, ovplyvňujú hornú atmosféru Zeme.

Chris Scott, profesor kozmickej a atmosférickej fyziky, povedal: "Obrázky štvrtí v celej Európe, zmenených na trosky v dôsledku vojnových náletov, sú trvalou pripomienkou ničenia, ktoré môžu priniesť explózie spôsobené človekom. Avšak vplyv týchto bômb na hornú atmosféru sme si doposiaľ neuvedomovali."
"Je ohromujúce vidieť, ako vlny spôsobené explóziami vyvolanými ľudmi môžu ovplyvniť hranicu vesmíru. Každý nálet uvoľnil energiu obdobnú najmenej 300 úderom blesku. Množstvo uvoľnenej energie nám umožnilo vyčísliť, ako môžu udalosti na povrchu Zeme ovplyvňovať aj ionosféru."

V štúdii uverejnenej v časopise Annales Geophysicae sa vedci pozreli na denné záznamy v Centre rádiového výskumu v meste Slough v Spojenom kráľovstve, zhromaždené v rokoch 1943-45. Sekvencie rádiových impulzov v rozsahu krátkych vĺn boli vyslané 100-300 km nad zemský povrch, aby sa odhalila výška a koncentrácia elektrónov ionizácie v hornej atmosfére.

Je známe, že sila ionosféry je silne ovplyvnená slnečnou aktivitou, ale ionosféra je oveľa premenlivejšia, ako je možné vysvetliť súčasným modelovaním. Ionosféra ovplyvňuje moderné technológie, ako sú rádiové komunikácie, GPS systémy, rádiové teleskopy a niektoré radary včasného varovania, avšak rozsah vplyvu na rádiovú komunikáciu počas druhej svetovej vojny je nejasný.

Výskumníci študovali záznamy o reakcii ionosféry v čase 152 veľkých vzdušných nájazdov spojencov v Európe a zistili, že koncentrácia elektrónov výrazne klesla kvôli rázovým vlnám spôsobeným bombami, ktoré explodovali blízko zemského povrchu. Predpokladá sa, že zahrievanie hornej atmosféry umocňuje pokles ionizácie.

Napriek tomu, že londýnske bombové útoky boli oveľa bližšie k Slough, nepretržitá povaha týchto útokov a skutočnosť, že je o nich oveľa menej informácii, spôsobuje, že je náročnejšie oddeliť vplyv týchto výbuchov od prirodzených sezónnych zmien.

Podrobné záznamy o spojeneckých náletoch odhaľujú, že ich štvormotorové lietadlá rutinne nieslo oveľa väčšie bomby než nemecké dvojmotorové lietadlá Luftwaffe. Patrí sem aj bomba "Grand Slam", ktorá vážila až 10 ton.

Profesor Patrick Major z histórie univerzity v Readingu a spoluautor štúdie povedal: "Letecké posádký, ktoré sa podieľali na náletoch, uviedli, že ich lietadlá boli poškodené rázovými vlnami napriek tomu, že boli nad odporúčanou výškou. Obyvatelia vystavení bombovým útokom si zvyčajne pamätali, že by boli odhodení tlakovými vlnami vybuchujúcich leteckých bômb a okenné krídla a dvere boli vytrhnuté zo svojich závesov. Vyskytli sa dokonca aj povesti, že obtočeni mokrých uterákov okolo tváre môže zachrániť tých, ktorí sú v úkrytoch pred tým, že ich pľúca skolabujú pri rázových vlnách, ktoré by inak obetiam nijako neublížili."

"Bezprecedentná sila týchto útokov sa ukázala ako užitočná pre vedcov, pre zistenie, aký impakt môžu mať takéto udalosti stovky kilometrov nad zemou, okrem ničenia, ktoré spôsobili na zemi."

Vedci teraz potrebujú pomoc verejnosti, aby pomohla digitalizovať skoršie atmosferické záznamy, aby pochopili vplyv mnohých stoviek menších bombových nájazdov počas vojny a pomohli určiť minimálnu výbušnú energiu potrebnú na spustenie detekovateľnej odozvy v ionosfére.

Zdroj: www.egu.eu

Komentáre (9)
fajčiarffffff
A čo Vietnam na ten bolo zhodených 2,5 - 3,0 X viac bômb ako na celú Europu,Ich dopad na vesmír amerikánci neskúmali či ?!:-))
Loto
Keby len Vietnam.Taká Sev.Kórea.
Kto iny
A co take nuklearne skusky rusov, americanov a inych mocnosti ? To nemalo vplyv na ionosferu ? Svetova vojna bola len take pluvatko oproti testom atomoviek.
killi
Tlakova vlna po vybuchu Car bomby dvakrat obletela Zem. To muselo poriadne fuknut aj do vesmiru.
crank
Hranica vesmiru - to je co?
Anonymný používateľ
Hranica vesmiru je Karmanova linia vo vyske 100 km. https://en.wikipedia.org/wiki/Kármán_line
roob
imho je hranica vesmiru myslena ciara, kde vesmir konci - nie vesmir nieje nekonecny, resp. ak sa rozpina, logicky nemoze byt nekonecny .Ak sa vesmir rozpina, tak musi mat hranicu... Zober si sfuknuty balon, guma ma rozmery cojaviem 10x3x0,2cm. Zacnes tam fukat vzduch, objem sa zvacsuje - balon sa rozpina.. stena balonu je "hranica vesmiru" a balon sa zozpina do priestoru.. Pri nejakom tlaku dosiahnes rozmery napr 40x30cm.. ak uvazujeme ze balon nikdy nepraskne, tak don natlacis vsetok vzduch na Zemi a bude mat oooooooooobrovsky objem... tak nejak to bude s vesmirom. dalsi skvely nazor na koniec vesmiru bol opisany v jednej krasnej knihe (1 z 5), treba precitat - Restauracia na konci vesmiru :)
Anonymný
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kármánova_hranice
Loto
Sev.Korea,tam koľko zhodili bômb? V Afganistane,Iraku,Sýrii. Chúďa zemeguľa.
Pridať nový komentár
TOPlist