EN

G.SKILL Trident Z 3200CL14 - caesar pamätí

U nás netradičná značka opäť na recenzii. Otestovali sme extrémne G.skill pamäte. Sú tak dobré ako sa o nich hovorí alebo len tak drahé?


Úvod - G.SKILL TRIDENT Z 32GB 3200CL14

Asi pred rokom sa začalo webom šíriť jedno video nemenovaného youtube kanálu, ktorý tvrdil, že Skylake dokáže z rýchlych pamätí neuveriteľne profitovať. My sme sa to v našej recenzii snažili overiť práve vďaka novým G.skill pamätiam. V tejto recenzii teda uvidíte G.Skill F4-3200C14Q-32GTZ vs pamäťový subsystém Skylake. Ide o jedno z najvýkonnejších riešení na trhu. Aké sú výsledky v podaní s Kaby Lake, vám bohužiaľ z dôvodu NDA prezradiť nemôžem.

 

Sám výrobca osadzuje svoje moduly výlučne čipmi Samsung, tie sú buď typu E-die alebo B-die. Lepšie moduly by mali byť osadzované práve druhými menovanými. Tieto čipy si jednak rozumejú s vysokými frekvenciami a jednak vydržia aj dlhodobo nadštandardné napätia. Dokážete ich dostať až na tzv. Tight časovanie (CL12) pri 1,8-1,9V. Toto je už ale skôr extrémny overclocking. Nám budú stačiť napätia okolo 1,45V. (Intel odporúča maximálne 1,52V, v opačnom prípade môže dôjsť k upečeniu pamäťového radiča!). My vám chceme ale ukázať, že tieto pamäte sú vhodné aj pre hráčov aj do pracovných staníc.

Pamäte sú teda štandardné DDR4, pričom spĺňajú JEDEC požiadavky, teda 2133MHz@1,2V. Výrobca ich ale predáva s XMP profilom pri takte 3200MHz. Časovanie je nízke – CL14 (14-14-14-34).

Pamäte vynikajú veľmi vysokým heatspreaderom, tzv. tepelný rozvádzač - ten má až 44 milimetrov. Nemajte ale obavy, s chladičmi vyrobenými posledných pár rokov nekolidujú. Otestoval som napríklad NOCTUA NH-D15. Pre doplnenie pamäte sa vyrábajú vo verziách 4/8/16/32GB. Dá sa predpokladať, že čím budú mať kity väčšiu kapacitu, tým budú osadené lepšími modulmi (sledujte ale aj časovanie modulov). My sme mali na test práve 32GB (4×8 GB CL14). Mimochodom výrobca kit odporúča štandardne len pre Skylake (čipset Z170) a používanie výlučne v dual channel. To nie je úplne pravda a bez problémov budú fungovať aj na X99 v QCH, v pretaktovanom stave ale iba v prípade, že to zvládne váš procesor. Výrobca ponúka kity v 6 farebných prevedeniach (trojica čiernych a trojica čierno – strieborných). Líšia sa ešte aj vo farbe plastového rámika. Mimochodom pri týchto pamätiach si už musíte skontrolovať kompatibilitu s vašou doskou, fungovať síce v XMP zrejme budú, bude ale pravdepodobne nevyhnutné zvýšiť VSSIO či napätie procesora. Kompatibilita mimo testových dosiek zaručená nie je. Výrobca dáva na svoje moduly doživotnú záruku. Poďme k testovaniu.

Pridať nový komentár
TOPlist