Vedecká udalosť roka: Sonda New Horizons skúma Pluto

Pluto, bývalá posledná planéta našej sústavy dnes stretne prvého návštevníka zo Zeme. Napriek tomu, že mnohí vidia jej vyradenie spomedzi planét  slnečnej sústavy negatívne, nebude ďaleko od pravdy, keď povieme, že to záujmu o Pluto skôr pomohlo než ublížilo.

Pritiahlo to pozornosť verejnosti. Rozvírilo prach a prinieslo rôzne častokrát aj vtipné ohlasy. Jeden príklad za všetky, Sheldon Cooper to nevie odpustiť Neil deGrasse Tysonovi.  

Dnes, je významný deň histórie prvociest, histórie objavovania, momentov keď ako ľudstvo ideme tam kde ešte nikdy nikto nebol. Skúmať a objavovať. Dnes sonda New Horizons preletí okolo explanéty Pluto a podrobí ju intenzívnemu skúmaniu. Dnes nazrieme za oponu chladného ľadového sveta na kraji našej Slnečnej sústavy. 

Ako povedal v dnešnom interview pre NASA TV Alan Stern, hlavný výskumník misie New Horizons, o tom čo si za 15 rokov verejných prednášok o misii k Plutu všimol je "Hlad po objavovaní. Ľudia milujú tieto prvo objavy". Dnes o 13:49:57 stredoeurópeskeho času sonda New Horizons dosiahne bod najväčšieho priblíženia k Plutu. Po takmer desiatich rokoch cesty preletí okolo trpaslíčej planéty vo vzdialenosti len 12500 kilometrov. Desať rokov pre takú dlhú cestu nie je tak veľa. New Horizons bol najrýchlejšie vypustenou sondou v histórii kozmonautiky. Na ceste k Plutu sonda využila gravitáciu planéty Jupiter a pri prelete okolo nej ešte viac zrýchlila. 


Sonda New Horizons pri Plute (umelecká predstava).

Aktuálne je Pluto vzdialené od Zeme 4,7 miliardy kilometrov. Rádiový signál potrebuje viac než štyri hodiny na prekonanie tejto vzdialenosti. Ak by sonda hneď po prelete poslala informácie o tom čo videla, dostali by sa na Zeme až po 18:11, čo sa však nestane. Sonda bude pri prelete realizovať intenzívny výskumný program, kvoli ktorému bude viac krát meniť svoju orientáciu. Pre komunikáciu so Zemou, s Deep Space sieťou pozemných príjmacích staníc NASA musí byť parabolická anténa sondy orientovaná priamo na Zem. 

Sonda sa otočí do vhodnej polohy pre komunikáciu s Deep Space sieťou až po skončení výskumného programu zajtra ráno stredoeurópskeho času. Prvé informácie o tom čo sonda zistila prídu na Zem až zajtra. Dnes budeme sledovať ohlasy a priamy prenos NASA TV k momentu preletu okolo Pluta. Zajtra v aktualizáciách tohto článku prinesieme prvé informácie o tom čo pozorovania sondy pri prelete okolo Pluta priniesli.

PRIAMY PRENOS:

Priamy prenos NASA TV k preletu sondy New Horizons okolo Pluta

Broadcast live streaming video on Ustream


Komentáre k udalosti a priamemu prenosu

Utorok 14.7.2015

12:00  Hlavnou udalosťou dneška bude veľmi pravdepodobne prelet sondy New Horizons okolo Pluta. Dnešná animácia na hlavnej stránke vyhľadávača Google to len potvrdzuje.

 
NASA twitter účet dnes jasne ukazuje svoj vzťah k Plutu.
 
 
New Horizons sa práve nachádza 92 tisíc kilometrov od Pluta. Do momentu najväčšieho priblíženia k Plutu ostáva hodina a 51 minút.
 

Snímka z aplikácie Eyes on the Solar system.

 

Na NASA TV práve začalo interview s administrátorom NASA Charlesom Boldenom. Medzi iným pripomína najnovší objav podľa ktorého je Pluto trochu väčšie než sme si doposiaľ mysleli.

New Horizons nesie na svojej palube sériu vedeckých aparatúr, medzi inými aj nasledujúce s ktorých výstupmi sa v médiach v nasledujúcich dňoch stretneme najčastejšie

- RALPH je spektrometer pracujúci vo viditeľnej a infračervenej oblasti spektra
- LORRI je CCD kamara umožňujúca získanie snímok s rozlíšením 1024x1024 pixelov
- ALICE je spektrometer pracujúci v ultrafialovej oblasti svetelného spektra
 

12:49  O hodinu New Horizons dosiahne najbližší bod svojej trajektórie míňajúcej Pluto. Od Pluta je NH vzdialená 51 tisíc kilometrov. Sonda má voči Plutu relatívnu rýchlosť 49596 km/h. Výskum sondy sa v predchádzajúcich minútach zameriaval na najväčší mesiac Pluta Cháron. Teraz sa už sonda zamerala na samotnú trpaslíčiu planétu Pluto. V momente najväčšieho priblíženia jeden pixel LORRI na povrchu Pluta oblasť so stranou 50 metrov.

9. apríla 2015 sonda spektrometrom RALPH zaznamenala prvý obrázok Pluta (nasledujúci obrázok). 

 

Až v máji sa priblížila k Plutu natoľko, že pri snímkovaní dosiahla lepsie rozlíšenie ako Hubblov vesmírny teleskop. Snímka  z 18. júna 2015 kamerou LORRI vyzerala nasledujúco.

 

Farebná snímka LORRI z 27. júna priniesla pre mnohých prekvapenie. Pluto nie je ľadová guľa, ale je trochu červené.

 

A takto vyzeral snímok Pluta s Cháronom, ktorý zaznamenal New Horizons 29. júna 2015.

 

V júli keď sa vzdialenosť k Plutu začala počítať na milióny kilometrov sa už detaily obrázkov zlepšovali deň za dňom, ako to ukazuje nasledujúce porovnanie.

 

Minulá sobota priniesla snímky otvárajúce mnohé otázky týkajúce sa geológie Pluta.

 

13:20  Najlepší obrázok Pluta doteraz, získaný včera o 22:00 CET, len pár hodín pred začatím finálneho výskumu pri prelete zverejnila NASA len pred pár minútami na Instagrame.

 

13:39  10 minút do momentu najväčšieho priblíženia.

13:49  Roky očakávaný moment sa blíži.

 

Moment najväčšieho priblíženia je tu. V labolatóriu aplikovanej fyziky Johna Hopkinsa, kde New Horizons postavili a v celej NASA sa oslavuje.

 

Alan Stern hlavný výskumník projektu New Horizons poskytuje prvé interview.

 
 
A ešte jeden tweet NASA k tomuto významnému momentu.
 

14:10  Začiatok tlačovej konferencie po najväčšom priblížení k Plutu je naplnánovaný na 14:15 stredoeurópskeho času.

14:28  Alan Stern v uvodnom slove uviedol, že po zajtrajšom prelete budú k dispozícii snímky s desaťnásobne lepším rozlíšením, než na poslednom dnes zverejnenom obrázku Pluta.

14:34  Na stránkach JPL NASA začalo odpočítavanie momentu keď New Horizons začne vysielať získané dáta na Zem, aktuálne je stav 12 hodín a 10 minút.

14:40  Okrem iných zazneli na tlačovej konferencii zatiaľ nasledujúce informácie. Stavba sondy New Horizons trvala 4 roky a 2 mesiace. Rozlíšenie získaných obrázkov bude závisieť od pomeru signálu a šumu na obrázkoch, najmä na nočnej strane Pluta, ktorú práve sonda sníma pri vzďalovaní sa od Pluta. Doterajšie údaje o rozlíšeni zverejnené doteraz sú odhadovanými hodnotami. 

Prvou informáciou ktorú pošle New Horizons až sa o 12 hodín ozve bude telemetria (údaje o stave systémov sondy) a potom údaje zaznamenávané v reálnom čase.

Na tlačovej konferencii zaznela aj otázka, či v prípade, že sa sonda už neozve, či má vedecký tím misie dostatok vedeckých údajov. Alan Stern odpovedal, že si nemyslí, že stratia sondu. Šanca, že sonda narazí do objektu ktorý ju poškodí tak, že sa už neozve je približne 2:10000. A teda môžete poslať okolo Pluta tisícky sond s trajektóriou ako New Horizons a drvivá väčšine z nich sa nič nestane.

Otázkou na pobavenie auditória bolo, kedy sa vrátime na Pluto. Alan Stern pobavene odpovedal, že "tajne pracuje na landeri".

Tiež zaznelo, že najbližším bod na trajektórii sondy letiacej okolo Pluta bol od neho vzdialený 12 472 kilometrov, čo je približne o 70 kilometrov bližšie než odhadovali. Stale je to však v predpokladanej oblasti preletu.

15:00  Tlačová konferencia skončila. Aktualizácie o novinkách budeme odteraz zverejnovať v približne hodinových intervaloch.

16:02  Viac než 1200 vedcov a hostí NASA vrátane 200 novinárov sa záčastnilo na oslave maximálneho priblíženia sondy New Horizons k Plutu na Univerzite Johna Hopkinsa. Dnešný termín pribláženia sa padol na 50 výročie prvého obletu Marsu sondou Mariner 4. Alan Stern k tomu povedal "Ani by sme nemohli napísať scénar (dnešného preletu) lepšie".  

Ak ste prelet zmeškali, tu je video z celej udalosti.

 

New Horizons by aktuálne už mal byť orientovaný smerom k Zemi. Táto orientácia mu umožňuje vidieť slnečné svetlo prechádzajúce atmosférou Pluta. Jeho registrácia a analýza získaných spektier a dát prinesie nové inormácie o slabej atmosfére Pluta.

 

19:00  Prvé správy od sondy New Horizons sa očakávajú zajtra v noci o 2:53. Jej ohlásenie sa očakáva s drobnou nervozitou. Najprv sonda oznámi svoj stav a stav svojich systémov, potom po preverení, že všetky systémy sondy pracujú a sú v poriadku začne vysielať namerané údaje. Rýchlosťou 2kbs ich bude na Zem posielať nasledujúcich 16 mesiacov. 

Prvým obrázkom, ktorý sonda domov pošle bude záber z kamery LORRI a pôjde o snímku najväčšieho mesiaca Pluta Charóna.

 

21:45  Stephen Hawking gratuluje New Horizons tímu.

 

 

Richard Dawkins je potešený radosťou tímu stojaceho za veľkolepým počinom NASA pri Plute.

 

 

A nakoniec aj gratulácia od experimentu, ktorý si podobnú celosvetovú pozornosť vyslúžil minulý rok.

 

 

Streda 15.7.2015

7:00  New Horizons potvrdil úspešný prelet okolo Pluta. Po 22 hodinách mlčania, keď sonda realizovala vedecký program preletu okolo Pluta, sa po prvý krát ozvala. Signál dorazil na Zem o 2:52:37 stredoeurópskeho času. Vysielanie trvalo 15 minút.

 

 

Sonda vysielala údaje o stave svojich systémov. Elektrické, termálne a pohonné subsystémy sú v poriadku. Alice Bowman, manažérka operácii misie povedala "Máme zdravú kozmickú loď. Máme zaznamenané dáta o Pluto systéme. Sme na ceste od Pluta". Dodala tiež, že "misia naplnila detské sny o vesmírnom výskume".

Príjem prvých nameraných vedecký údajov začne dnes o 11:50 stredoeurópskeho času. Prvé obrázky vo vysokom rozlíšení by mohli byť k dispozícii dnes večer.

Komunikácia so Zemou je prerušovaná aby sa pri odlete od Pluta mohol realizovať ďalší vedecký program misie.

Pluto je prvým z objektov Kuiperovho pásu navštíveným pozemskou sondou. New Horizon preletí okolo ďalšieho zatiaľ neurčeného objektu Kuiperovho pásu niekedy v rokoch 2018 alebo 2019. Korekcia dráhy k dovtedy vybranému objektu, sa odohraje túto jeseň. Sonda bude fungovať pokiaľ jej vydrží jej zdroj energie. Tým je plutónium, ktoré svojím rozpadom produkuje teplo, ktoré mení sonda na použiteľnú elektrickú energiu. Ako k tomu vtipne poznamenal hlavný výskumník misie Alan Stern "prvok Plutónium bol pomenovaný podľa (vtedy ešte) planéty Pluto. My sme teraz poslali plutónium k Plutu". Plutóniový zdroj bude dodávať sonde dostatočnú energiu do roku 2026. 

 

Štvrtok 16.7.2015

Prvé obrázky, ktoré poslala sonda New Horizons po blízkom prelete okolo Pluta ukázali veľké prekvapenie. Oblasť s tri a pol kilometra  vysokými pohoriami tvorenými pravdepodobne najmä vodným ľadom. Ide o geologicky relatívne veľmi mladé pohoria, ktorých vek je nižší než 100 miliónov rokov. V 4,56 miliardy rokov starej Slnečnej sústave nejde o vysoké číslo. Ide o jeden z najmladších povrchov doteraz videných v Slnečnej sústave.

Oblasti v okolí týchto pohorí môžu byť ešte geologicky aktívne. Túto geologickú aktivitu nemôže spôsobovať gravitácia veľkého hmotného objektu, ako je to pri ľadových mesiacoch Jupiteru. To znamená, že sa možno budú meniť predstavy o tom, aká sila je za geologickou aktivitou formujúcou mnoho ľadových svetov v Slnečnej sústave. 

V prípade geologicky neaktívneho telesa, by sme na jeho povrchu videli meteorické krátery, podobne ako je to napríklad na Mesiaci. Tieto krátery, ktoré na povrchu Pluta zaiste boli, však gelogická aktivita v nikeotrých oblastiach musela prekryť.

Oblasť s pohoriami na nasledujúcom obrázku ukazuje približne 1 percento povrchu Pluta.

 

Sonda poslal na Zem aj prvé snímky Cháronu najväčšieho mesiaca Pluta. Snímka, okrem iného, ukazuje kaňon na Charóne hlboký 7 až 9 kilometrov. Na povrchu chýbajú meteorické krátery.

 

 

Piatok  17.7.2015

Prvý detail povrchu Cháronu, ktorý New Horizons poslal na Zem bol nasnímaný 90 minút pred najväčším priblížením sa k Plutu. Sonda bola vtedy 79 tisíc kilometrov od Cháronu. V hornom ľavom rohu obrázku sa nachádza geologický útvar, pohorie v preliačine neznámeho pôvodu. 

 

Sonda New Horizons dostala pri prelete okolo Pluta malé gravitačné nakopnutie, ktoré zvýšilo jej rýchlosť približne o  21 kilometrov za hodinu. Nasledujúce video tento gravitačný manéver vysvetľuje.

Sonda sa urýchlila berúc si energiu od Pluta, ktoré trošku spomalilo. Tento manéver má význam a využíva sa na urýchľovanie medziplanetárnych sond pri väčších planétach Slnečnej sústavy. Aj New Horizons využil na svojej ceste k Plutu gravitačnú asistenciu Jupitera. Pri ňom zvýšila svoju rýchlosť približne o štyri kilometre za sekundu. Bez tejto pomoci by jej cesta k Plutu trvala o 2 až 4 roky dlhšie v závislosti od dátumu štartu.

 

Komentáre (4)
Neo1
Na pobavenie deti v skolke, ktore este nemaju vytrenovane KRITICKE MYSLENIE to ujde, aj ked Walt Disney by urcite odviedol lepsiu pracu co sa tyka animacii.
etpozemstan
Pekné že budeme poznať vesmír aspoň na 5% :) Aj naša planéta si to zaslúži, zatiaľ je pre nás mnohé veľkou neznámou a myslím že vieme o nej tak málo, ako o vesmíre a pritom na nej žijeme a budeme musieť naďalej žiť. Nemáme kam utiecť, no napriek tomu ju psychopati ničia deň za dňom :(((
m2fizy
SUPER CLANOK !!! DAKUJEM !!! @etpozemstan ... pochybujem ze pozname vesmir na "aspoň 5%" ... realne to vidim skor na 0,0005% a urcite to bude mensie cislo. BTW super fotky ... dufam ze sa objavi aj neake realne video (nie render), resp. viac foto v lepsej kvalitke.
MQ
Som rad, ze sledujete astronomicke zaujimavosti. Bez vas, by mi vela z toho diania okolo toho uniklo. Dufam, ze sledujete aj prelet "platinoveho" asteroidu. http://cz.sputniknews.com/svet/20150719/747102.html http://main.slooh.com/event/5-trillion-dollar-asteroid-makes-close-approach-to-earth/
Pridať nový komentár
TOPlist