Recenzia pc skrinky Thermaltake Shark (VA7000SWA)

Výrobca počítačových skriniek, firma Thermaltake je asi každému z nás dobre známa. Jedná sa o výrobcu, ktorý ponúka nielen kvalitné skrinky, ale zároveň má širokú ponuku komponentov, ktoré ich dopĺňajú a posúvajú k vyšším métam. Ja som mal k dispozícií skrinku SHARK, ktorá je na trhu už nejakú tú dobu, takže uvidíme či je žralokom v mori skriniek aj napriek času, ktorý sa na nej podpísal. Skrinku nám zapožičala firma FOCUS Košice.

Dizajn, funkčnosť a celkový vzhľad

Predná časť skrinky by mohla byť vzorom pre všetkých tých, čo sa usilujú spojiť elegantný dizajn s vysokou funkčnosťou jednotlivých prvkov. Dvierka ako také pôsobia príjemným dojmom a dobrou kvalitou spracovania hliníka. Pohybujú sa vzhľadom na ich váhu ľahko (aj keď sú z hliníka sú ťažšie ako plastové), nemajú zbytočnú vôľu, zostávajú v polohe, v ktorej ich necháte a stabilné zatvorenie je zabezpečené dvoma magnetmi. Čo sa týka dizajnu platí tu príslovie "menej je niekedy viac".

Logo Thermaltake-u, v pravom dolnom rohu, by ešte mohlo byť, ale logo Shark je podľa mňa úplne zbytočné rovnako ako aj strieborná mriežka vľavo dole, pôsobiaca dojmom reproduktora zakúpeného u rákosníka. Mohli by sme si myslieť, že má funkciu ventilácie vzduchu, ale nie je to tak. Je tam s čisto estetických dôvodov. Dvierka sú vďaka členeniu nasvietené jednou modrou led diódou, ktorá vďaka nenápadnému umiestneniu aj v tme pôsobí nerušivým dojmom. Dobrá správa pre tých čo obľubujú viac svetla je, že namiesto diódy sa sem zmestí aj 10cm katóda.

Kým dvierka plnia úlohu estetickú, tak za nimi už ide len o čistú funkčnosť. Predný panel je ako jediný vyrobený z plastu. V spodnej časti sa nachádza mriežka, ktorá skrýva 12cm ventilátor.

Za veľmi praktické považujem umiestnenie dvoch usb vstupov (2x USB, 1x firewire 1394, výstup pre mikrofón a reproduktory), ktoré sa rovnako ako zámok nachádzajú na pravej bočnej strane panela. Časté používanie usb kľúčov a celkovo všetkého čo využíva usb ako aj komunikácia cez mikrofón, ktorá v poslednom období začína byť pomerne populárna, hovoria za všetko. Päť miest pre 5, 25" a 2 miesta pre 3, 5" hardware, sú prispôsobené ľahkej manipulácií bez zbytočného skrutkovania pomocou koľajníc tzv. railov, ktoré sa upevňujú z dvoch strán napríklad mechaník.

Tento mechanizmus nie je nijakou novinkou, ale sme radi keď ho máme v skrinkách.

Bočnica alebo Shark style panel

Takto nazýva Thermaltake bočnicu, ktorá síce tvarovo može pripomínať žraloka, ale ja musím povedať, že mriežka pozostávajúca zo šesťhranov mi skôr pripomína včelí úľ, alebo zle natočenú reklamu na MC donalds. Mriežka tak prepúšťa do bedne väčšie množstvo prachu, vzhľadom na veľkosť otvorov. Na druhej strane je vecou vkusu komu sa páči a komu nie. Mechanizmus na otváranie bočnice je celkom dobrý nápad. Nepotrebujete ho skrutkovať a otváranie je jednoduché. Stačí posunúť uzáver v horizontálnom smere. Rovnako ako na bočnej strane panela sa aj tu nachádza zámok - ten istý ktorý sa používa na uzamykanie zásuviek prenosných diskov.

Vnútorný priestor

Rozmery 540 x 205 x 500mm prevyšujú dnešný štandard. Vo vnútri si nájde miesto 5 mechaník, 5 diskov, 2 napríklad disketové jednotky a nepočítajúc základnú výbavu, zostáva tu ešte nejaké miesto na experimentovanie. Ak Thermaltake zaostáva čo sa týka dizajnu, tak toto je miesto kde ukazuje svoje prednosti.

Snímateľná platňa pre základnu dosku

Základnú dosku netreba dávať dole, pretože je umiestnená na platni, ktorá sa dá demontovať pomocou dvoch ľahko ovládateľných skrutiek. Pri výmene procesora a to hlavne pri AMD, kde sa už asi neraz stala nehoda pri nasadzovaní chladiča, to ocenia viacerí z nás. Taktiež mi nedá nespomenúť, že za túto platňu môžete vložiť ventilátor na chladenie dosky od zadu, alebo katódy, ktoré budú dopĺňať už aj tak decentne nasvietený case.

Zadný panel

Ak meníte grafickú alebo zvukovú kartu a iný hardware, tak oceníte funkčné vyberanie a spätné nasadzovanie krytiek, ktoré zamedzujú prísunu prachu. Myslím, že jednoduchšie to už byť nemôže. Namiesto tradičných skrutiek je tu mechanizmus, ktorý zaistí všetky krytky naraz, čím prispieva k jednoduchej manipulácii.

Úložný priestor 3,5"

Ani v tejto časti nezaostáva Shark za konkurenciou, prichádza s celkom zaujímavým riešením. Disky sa nezasúvajú voľne do predurčeného priestoru a neskrutkujú sa z boku, ale sú ukladané do šuflíkov, v ktorých sa nachádzajú 4 gumené krúžky, ktoré znižujú vibrácie disku. V strede týchto gumených podložiek sa nachádza otvor, cez ktorý je možné disk priskrutkovať zospodu. Vďaka šuflíkom je všetka manipulácia s diskom prenesená mimo skrinky bez toho, aby sa niečo muselo skrutkovať. Vzhľadom na jednoduché snímanie bočnice je toto miesto vhodné aj pre disketovú jednotku, a to hlavne pre tých, ktorý ju využívajú 2x do roka.

Komentáre (7)
Rusty
Recenzia pekna, strucna, vystizna ... Ale to McDonald´s-ovske "okno" na boku mno neviem
styxie
Vnikanie prachu cez bočné otvory sa dá riešiť prekrytím napr. priehľadou fóliou ak je dôležité vidieť dovnútra, no nie? som zatiaľ spokojným majiteľom SHARKa, a už by som si ani nevedel predstaviť život bez tých vychytávok vnútri.
Ledy
Ja mám podobnú skrinku od Thermaltake. Rozmýšľal som nad Sharkom ale kúpil som Tsunami s bočným otvorom. Má tam ventilátor navyše. Na nej mi trocha vadí že USB a audio výstup/vsup sú hore. Ale ináč som veľmi spokojný. Keby mal niekto z redakcie záujem mohol by som napísať recenziu. Píšte na mail alebo ICQ
Rado85
Ja som mal skrinku SHARK ale po case som prestúpil na Armor --- VA8000SWA a je to o triedu lepsia skrinka ako SHARK a to s dôvodu chladenia a prietoku vzduchu cez skrinku a zda sa mi aj vzhladovo na tom lepšie.Je o nieco večšia ale to už niekomu može vyhovovat niekomu nie.A aj bočny panel by som vyzdvihol u Armor --- VA8000SWA je priehladny a ma aj pekny dizajn.Taktiež by som chcel pochvalit recenziu moc pekna!!!!
Attilka
Esteticky to nevypada "naj",ale s tymy ventilatormi by som si to asi rozmyslel lepsie,nespoliehal by som sa na ne,lebo ked som to doniesol domov z AGEM-u,bol som nemile prekvapeny z toho hukotu co robili tie dva ventilatory,hned som ich odpojil a odvtedy mam len jeden bocny funkcny,a vpohode,lebo ako chladic na CPU mam Thermaltake Fanless Cooler CL-P0019 asi tolko,inak s tou skrinkou som spokojny,ani ju nemienim menit za nic ! ! !
gwynn
Ak by som ju mal zhodnotit, tak poviem ze skrinka je vyborna (este krajsia je v ciernom prevedeni), recenzia bola celkom dobra, ale nech sa nikto nehneva, tie fotky su dost mizerne... preco su pre boha fotene oproti svetlu??? vsdak je to strasidelne preexponovane a obcas sa hrany tej skrinky uplne stracaju :o)
misho369
beriem si tvoje slova k srdcu a buduca recenzia bude otocena slnku chrbtom...
Pridať nový komentár
TOPlist