Recenzia pasívnych chladičov Coolermaster SAC-P01

Čo sú to PWM a MOSFET-Y? Takty, teploty, stabilita. Tri slová ktorých význam dobre pozná každý overclocker. Väčšinou sa začína s výmenou chladiča na CPU, potom príde na rad chladič GPU, pamäte, Northbridge chipset, harddisky... chladiť je možné takmer všetko. Málokedy unikne pozornému oku overclockera zvýšená teplota GPU (ak grafická karta nemá teplotné čidlo, väčšinou stačí priložit prst k pasívu chladiča a zo skrivenej tváre je jasné že nie je všetko v poriadku), CPU a takisto „severný“ chipset je pod drobnohľadom monitorovacích obvodov základnej dosky, pozornosti neunikne ani teplota harddisku ktorá je monitorovaná cez S.M.A.R.T. Existuje však ešte jedno miesto, kde sa kumuluje množstvo zostatkového tepla – hlavne pri vyšších stupňoch overclockingu. Touto oblasťou je tak povediac srdce systému napájania ATX dosiek – tzv. PWM obvody (z angl. Pulse Width Modulation).

Coolermaster® little chipset cooler

Tieto obvody sú zodpovedné za generovanie stabilných charakteristík napätia a prúdu. Alfou a omegou takýchto obvodov je použitie výkonových polovodičových súčiastok – regulátorov typu MOSFET. Na týchto regulátoroch dochádza k pomerne veľkým úbytkom napätia pri vysokých prúdových hodnotách a zákonite sa tu generuje zostatkové teplo ako prirodzený dôsledok tohto elektrického javu. Táto skutočnosť, ako sa zdá, býva často dizajnérmi dosiek (hlavne tých mainstreamových) prehliadaná. Každý kto niekedy „pričuchol“ k elektronickým zariadeniam (elektromotor, zosilňovač či zdroj v počítači) si určite všimol použitie hliníkových odvádzačov tepla – elektromotor je vlastne hliníková schránka, zosilňovač má na výkonových tranzistoroch hliníkové pasívy. Takisto v zdroji nájdeme pasívne aj aktívne prvky chladenia... príkladov je neúrekom. Aj keď existujú výnimky – napríklad základné dosky Fatal1ty firmy Abit používajú technológiu chladenia s mystickým názvom OTES (viď Obr.1), na regulátoroch PWM obvodov na základnej doske väčšinou žiadny pasív nenájdete. Takto zanedbané MOSFET regulátory (ďalej len MOSFET-y) sa potom dokážu pekne rozhorúčiť a nie sú ojedinelé teploty PWM pohybujúce sa nad hranicou 55°C v záťaži, pri väčšom overclockingu nie je nezvykom prekročiť aj hranicu 65°C.

Obr. 1 - Chladenie OTES na doske Abit Fatal1ty


Keďže som vlastníkom (podotýkam že vskutku šťastným :-) základnej dosky Abit AA8 DuraMax, ktorá na rozdiel od svojej mladšej sestry Fatal1ty nemá implementované chladenie OTES, regulátory PWM obvodov som mal občas pekne horúce (PWM teploty sa nezriedka kedy pohybovali okolo 60°C pri dlhodobej záťaži). Dlho som odolával myšlienke robiť s tým niečo, keďže som mal na CPU osadený môj monštrózny Thermaltake SonicTower „sendvič“ a keďže som človek prirodzene lenivý, nechcelo sa mi babrať s čistením a opätovným nanášaním AC MX-1 teplovodivej pasty (kto ju pozná, vie o čom hovorím ;-) Druhým dôvodom bol fakt, že na slovenskom trhu som nenašiel pasívy, ktoré by bolo vhodné použiť na „miniatúrne“ regulátory PWM obvodov. Situácia bola taká, že som bol takpovediac odkázaný čakať kým sa niečo vhodné nájde, alebo si „zbastliť“ vlastné pasívy. Keďže nemám k dispozícii potrebné náradie (v panelákovom byte má dielňu ozaj málokto), rozhodol som sa čakať... a nakoniec som objavil mini-pasívy CoolerMaster® o ktorých bude dnes reč.

Obr. 2 - 10 ks balenie

Pasívy sú balené po 10 ks (viď Obr.2). V obchode mali vystavené balenie iba so 4 ks (zvyšných 6 ks bolo preč), čo sa hneď ukázalo ako dôsledok kusového predaja. Cena jedného mini-pasívu bola podľa informácie na pulte 30 Sk, čo sa mi zdalo trochu prehnané. Predavač (keď videl pôvodnú iskru v mojich očiach a jej následné pohasnutie) pohotovo navrhol možnosť množstevnej zľavy (a iskra v očiach bola späť :-) V duchu som si predstavil kaskádu regulátorov na mojej Abit doske a odhadom takpovediac „z brucha“ zo mňa vypadlo, že potrebujem 14 ks – čo ako sa hneď ukázalo, zodpovedalo cene 25 Sk / kus. Zľava to nebola ktovieaká, ale aj 70 Sk poteší – navyše keď som bol už vnútorne rozhodnutý pasívy kúpiť, keďže to bolo presne to na čo som čakal – takže som investíciu 350 Sk nakoniec zrealizoval platbou pri pokladni.
Na moje veľké prekvapenie, po prečítaní textu na zadnej strane etikety v balení som sa dozvedel, že pasívy sú špeciálne určené na MOSFET-y (aká náhoda :-) a PLL čipy. Druhým prekvapením však bol fakt, že výrobca sa vyjadroval v intenciách použitia pasívov na grafické karty. Tak či onak, regulátor ako regulátor – povedal som si – veľkosť bola takmer ideálna pre moje potreby (viď Obr.3).
Vypracovanie týchto mini-pasívov sa dá považovať za účelné. Síce to nie sú žiadne „vejáre“ á la Zalman, ale materiál je dobre opracovaný. Štrbiny medzi rebrami sú dostatočne veľké a výška rebier je taktiež rozumná pre dobré prúdenie vzduchu a chladenie čipu (viď Obr.4). Hliníkový materiál o hmotnosti 2g pri dostatočnom prievane by tak mal byť schopný dobre schladiť rozhorúčené MOSFET-y v PWM obvodoch.



Obr. 3 - Popis na zadnej etikete

Obr. 4 - Detail pasívu

Komentáre (11)
gabriel
Toto je príklad, kde sa da naozaj napísať z malej vecičky veľmi zaujímavá a hlavne kvalitná recenzia / text. Musím sub3ra pochváliť :).
Jeffo
jj, suhlasim s G., peknaaaaaaaa recenzia
LoPiO
Asi si ich kupim aj ja ;)
siki
No som teda prekvapeny, naozaj prekvapeny z coho sa da urobit rozsiahla recenzia.Velmi pekne, len tak dalej Subz3ro
subz3ro
vďaka, vďaka, ešte raz vďaka :) mám taký zlozvyk sa rozpisovať, tak uvidíme keď sa naskytne príležitosť napísať recenziu na niečo väčšie-- to už asi nebudete čítať do konca :-D
andynko
Hi, presne to, co si kupil, cele balenie u nas dostat za 120Sk. Ten predavac je teda pekny luj... Ja som ich pouzil na chladenie cipov na mojej R9600Pro
subz3ro
Ja ti to neberiem :) Každopádne s poštovným by to bolo drahšie... a len tak medzi nami, Gabo ich má za podobnú cenu ako som to kúpil ja -- to sú už dva nezávislé zdroje. Takže predpokladám, že buď sa ten človek "u Vás" prerátal pri lepení cenoviek keď príjmal tovar na sklad alebo.... to už nech si domyslí každý sám ;)
gabriel
Opet sme pri cenach ako stale - za 120sk to moze predavat jedine jedinym sposobom. Bud pod cenu, bud to nakupil "inym" sposobom a moze si dovolit takto predavat (stale sa stretavam s predavajucimi, ktorym su zakladne praktiky obchodovania nezname a stale ziju "na cierno"). Uvedomte si ze vsetko ma svoju cenu a len vdaka tomu ze v IT sa cenia tlacia na uroven kde sa robi s naozaj smiesnymi percentami mame na SK podradny tovar a nic dobre tu nenajdete...uz si to uvedomte konecne.
BurnerTom
na http://www.alzasoft.sk/DetailPage.asp?DPG=48452&CatId=18843691 ich predavaju za cca 200SK s DPH takze Gabova cena bude OK
BurnerTom
na http://www.alzasoft.sk/DetailPage.asp?DPG=48452&CatId=18843691 ich predavaju za cca 200SK s DPH takze Gabova cena bude OK
subz3ro
Myslím že drobné rozdiely v rozmedzí 20-25 Sk / ks sa dajú pripísať na vrub rôznej obchodnej marže... každopádne 12 Sk / ks (ako udáva andynko) asi nie je reálna cena
Pridať nový komentár
TOPlist