Recenzia chladiča Arctic Cooling Freezer 64 Pro

Pred pol rokom u nás recenzovaný chladič Arctic Cooling Freezer 64, ktorý vynikal vysokým chladiacim výkonom a ešte lepším pomerom cena výkon sa dočkal nástupcu s označením Freezer 64 Pro. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete aké zmeny so sebou priniesol oproti predchádzajúcemu modelu. Bohužiaľ sa v recenzii nedozviete ako sa zmenil chladiaci výkon, nakoľko som v dobe recenzovania nemal k dispozícii starší model Freezer 64. V recenzii ho porovnám s kvalitným chladičom Zalmanom CNPS 7000B-Cu a to hneď na dvoch základných doskách.

Špecifikácia a balenie

Technické špecifikácie:

Použitie pre procesory s päticou socket 754/939:
Všetky modely AMD Athlon 64 a X2 až do 5000+
Všetky modely AMD Athlon 64FX
Všetky modely AMD Sempron

Rozmery pasívu: 104 x 58 x 126.5 mm
Rozmery ventilátoru: 107 x 43.5 x 96 mm
Celkové rozmery chladiča: 107 x 96.5 x 126.5 mm
Rýchlosť otáčania ventilátora: 2200 RPM
Spotreba: 0.16 Ampérov
Prietok vzduchu: 40 CFM / 68 m3/h
Hmotnosť: 528 g
Úroveň hluku: 0.8 Sone
Tepelný odpor: 0.18°C/Watt
Životnosť: pri teplote 40°C = 137 000h, pri teplote 30°C = 274 000h
Záruka: 6 rokov


Podobne ako Freezer 64 je aj 64Pro zabalený v čiernej kartónovej krabici, ktorá je o poznanie väčšia. Nájdete na nej zobrazený obrázok chladiča, potrebné špecifikácie, stručný návod na inštaláciu a základné vlastnosti. V krabici sa nachádza všetko potrebné na inštaláciu, samotný chladič osadený v plastovom kryte, podrobný návod v nemeckom a anglickom jazyku, známu samolepku Arctic-Cooling. Oproti baleniu Freezera 64 sa zmenil spôsob dodávania pasty, ktorá sa teraz nenachádza v malej tube ale je nanesená na základni chladiča a je chránená plastovým krytom. Druhou zmenou je absencia retančného rámčeka, ktorý vždy býva súčasťou základnej dosky.

Na krabici nájdete i princíp prúdenia vzduchu, kde je názorne zobrazené ako chladič nasáva studený vzduch a ochladzuje nim rebrá. Vzduch sa zohrieva a zadnou stranou vyfukuje do okolia.


Komentáre (16)
gabriel
Prepačte za doeditovanie clanku, mierne zle sme ho prvy krat nahodili. Teraz k Mtexovej recenzii - opet skvelo napisana aj otestovany produkt. Ta MSI doska merala velmi nepresne nezda sa mi ze by boli realne teploty - verim tej DFI. Ako sme sa bavili spolu Mtex -> ja tie F64 PRO davam do AC Silentium skriniek - stiahnem otacky na 1050 a A64 3000+ (venice 939) mi v Burne neprejde cez 37/38C (základné dosky DFI Lanparty UT NF4-Ultra D alebo Infinity Ultra). Je vsak pravda ze skrinka ma perfektny prietok vzduchu a po vyladeni je to skoro total silent a s velmi dobrym prietokom. Este raz poklona vybornej recenzii.
toman
Ako mislim ze po funkcnej stranke chlacicu nieje co vytknut. Co sa tika dizajnu tak si zacinam pomali zvikat. Keby som teraz nahradzoval chladic urcitte by som nadnim INTENZIVNE uvazoval. Trochu mi chiba test a porovnanie teplot pri vypnutej vrtuli. T.
subz3ro
Mtex: ako sa Ti javil prínos tých spodných (ohnutých) rebier na teplotu MOSFET regulátorov? V recenzii si to nespomenul, ale z teplôt sa dá vyčítať, že to žiadna sláva nie je...? :-(
gabriel
Mno slava to nie je nakolko to cidlo ktore meria teplotu okolo MOSFET reg. je uplne blizko mosfetov (ak sa nemylim take žlté). Bezne sa teplota v beznom zatazeni a lepsie vetranej skrinke pohybuje okolo 45C - ja osobne mam v zatazeni a pri 750 ot. NEXUSE na thermalright XP120 chladici teplotu mosfetov 48C-51C. Ked dam NEXUS na max 1100 ot./min. tak teplota mosfetov je 44C. Freezer 64 PRO nema az taku ucinnost na chladenie tych mosfetov - to by musela byt uplne ina konstrukcia toho chladica...
Mtex
Co sa tyka chladneia mosfetov tak tazko povedat aky velky je prinos. Na chladenie mosfetov je velmi dobry zalman alebo podobny chladic vejaroviteho tvaru. Zalman som testoval len na MSI doske, ktora nezobrazuje teplotu mosfetov. Ked pridem domov, mozem este porovnat. Ale inak suhlasim s tym co napisal Gabo.
Mtex
Myslim si, ze test s vypnutym ventilatorom by nedopadol velmi dobre. Ale skusit mozem :-)
andynko
No... bol som na priemyslovke jeden rok a o zvaroch viem toho dost a tieto ako su privarene trubky k telu chladica mi pripada ako dost fuserina... som videl uz take nadherne zvary, ze tieto hodnotim znamkou 4
gabriel
No prídu mi budúci tyždeň Zalmany 9500LED a uvidíme ako to majú riešené kvalitnejšie produkty - taky Thermalright XP-120 nema v tychto miestach kde vchádzajú heatpipe trubky do zakladne vobec ziadne spoje...teda vary. Uvidime ako to bude mat teda Zalman.
nod
mam doma PRo a som s nim spokojny na max.Chladi mi to 3200+@2.7GHz a teplota nejde cez 49°C pri full load pri cca 1000rpm.co sa tzka tzch mosfetov tak neviem neakz roydiel som nepocitil.Mam EPOXa 9NPA + SLI a secko ide v pohode na 330MHz.Co sa tyka recenzie tak sa mi velmi paci.
MEPHISTO
Fenomenálny chladič , absolútne najlepší pomer výkon cena. Chladím s ním OPTERON 144@2,800ghz a teplota stúpla oproti pôvodnému taktu o 1°C v kľude a o 3°C v max záťaži. Je to mimoriadne kvalitný a prakticky nepočutelný chladič. DOPORUČUJEM...
l0k2
Velmi pekny chladic. Cisto len AC vetraky (8cm) davam do tichych zostav a neviem si vynachvalit, nic lepsie neexistuje, skoda ze nerobia aj 12cm verzie. Inak si zoberme ze by spravili kvalitny 12cm cpu chladic podobny ZM, ale aby ofukoval aj mosfety, myslim ze by to bol rozhodne velmi dobry tah.
gabriel
Tie budeme mat v ponuke v shope uz tento tyzden (ak sa samozrejme zasielkova neda stiahnut vianocnym nepokojom). Som zvedavy ako na tom tie 120mm ventilatory budu.
mgo
chcelo by to porovnanie s box chladicom, aby pripadny zaujemci o kupu vedeli ci sa im oplati vyhodit 1000,-
Mtex
K porovnaniu s box chladicom, nad tym som spociatku aj uvazoval...len z casvych dovodov som test nezrealizoval. Box chladic som porovnaval v recenzii freezerom 64, ktory je menej vykonny ako Freezer64pro. Mozes pozriet tu: http://www.pretaktovanie.sk/modules.php?name=article&what=read&v=1117305628&p=4
l0k2
To vazne budu 12cm AC? tak na to sa teda tesim. Si hned kupim. :) pokial budu dosahovat minimalne takych kvalit ako tie 8mickove, tak to bude parada.
racz
...Inštalácia na moju dosku bola oproti Freezer 64 o niečo zložitejšia. Vzhľadom k orientácii socketu na MSI K8N Platinum doske môžem chladič nainštalovať ventilátorom smerom dole alebo hore. Pri pokuse o inštaláciu chladiča ventilátorom smerom nadol som narazil na problém, kde prekážala zadná časť chladiča Primecooler, ktorý mám inštalovaný na grafickej karte. Ostala mi teda variantu s ventilátorom smerom nahor, kde bol zase problém s blízkymi kondenzátormi, nakoľko sa strana s páčkou nachádzala nad nimi, preto bolo treba manipulovať veľmi opatrne. Po konzultácii s Gabom som sa dozvedel, že sponu je možné otočiť o 90°. Takže inštalácia mohla byť aj na prvý pokus úplne bezproblémová. Nakoniec sa mi inštalácia predsa len podarila a mohol som sa pustiť do testov.... - tak za tuto cast vrela vdaka. PRESNE tento pripad teraz riesim. :) mam tu dosku a chcem ten cooler,ale sami to nezdalo a nevdel som ci sa da spona otocit. este aj primecooler na grafike mam :D fakt vdaka.
Pridať nový komentár
TOPlist