Recenzia chladiča Arctic Cooling FREEZER 64

Po teste Freezera 4 pre platformu socket 478 som sa rozhodol otestovať aj Freezer 64, ktorý je určený pre dnes veľmi obľúbenú platformu AMD K8. Chladič Freezer 64 je v podstate rovnaký ako model Freezer 4, jediným rozdielom je typ spony a pribalený retenčný modul v prípade ak ho nevlastníte. Pre porovnanie som do testu zaradil firmou AMD dodávaný chladič, ktorý dostanete pri kúpe BOX balenia procesora. Ja osobne som ich chladič nejakú dobu používal a musím povedať, že pri dlhodobej záťaži dokáže byť hladina hluku až nepríjemná. Či sa dodávaný chladič oplatí meniť alebo nie dozviete sa z tejto recenzie..

Balenie a špecifikácia

Balenie

Chladič je zabalený v čiernej kartónovej krabici, na ktorej nájdete potrebné špecifikácie, stručný návod na inštaláciu a základné vlastnosti. V krabici sa nachádza samotný chladič s retančným modulom a usadený je v plastových krytoch, silikónová pasta Arctic Cooling (50% silikon, 20% uhlík, 30% oxidy kovov) a nálepka s logom AC.




Špecifikácia

Pre všetky AMD Athlon 64 a Sempron procesory do 5000+ (socket 754/939/940)
Rozmery pasívu: 92 x 72 x 120 mm
Rozmery ventilátoru: 77 x 77 x 42 mm
Rýchlosť ventilátoru: 2200 ot./min
Hlučnosť: 1,0 Sone
Prietok vzduchu: 32 CFM / 55 m3/hod
Tepelný odpor: 0,20 °C/W
Ložiská: keramické (ACB)
Hmotnosť: 460 g

Heatpipe, ACB, Sone

Heatpipe je technológia postavená na princípe medených trubiek, ktoré obsahujú kvapalinu. Tá sa v mieste kontaktu s procesorom (teplo) prudko vyparuje a putuje na opačný koniec trubky, ktorý je chladnejší. V tomto mieste opäť kondenzuje a vracia sa späť. Heat-pipe trubka ma zvláštnu štruktúru, ktorá dovoľuje kvapaline prúdiť akýmkoľvek smerom. Výhodou je skoro okamžitý a veľmi rýchly odvod tepla z kritického miesta.


Sone sú jednotky hladiny hluku, ktoré sú údajne objektívnejšie. Pre zaujímavosť je hlučnosť boxovaného chladiča Intelu udávaná ako 5,4 Sone.

ACB čo znamená ARCTIC Ceramic Bearing, a podľa výrobcu poskytnú omnoho vyššiu životnosť ako bežné guličkové ložiská. Len pre zaujímavosť AC uvádza životnosť ložísk 137 000 hodín pri bežnej teplote 40°C a pri teplote 30°C je to dvojnásobok, teda 274 000hodín. Tento údaj hlavne vyjadruje fakt, že k degradácii ložísk dôjde po dlhšej dobe požívania než v prípade guličkových ložísk.

Komentáre (7)
kOsTi
to Mtex: celkom pekne spracovana recenzia... to erik: nemal som ho sice ale najkor nie.. pretoze uchitenie je ine ako na klasicky fan
velijura
Uchytenie AC fan3TC tam moc možné nie je, lebo rebrá chladiča sú pomerne tenké a mäkké a ich vzdialenosť tiež nie vhodná pre skrutky...lepšie by bolo, keby si si vyrobil nejaké úchyty a priskrutkoval ho tak, ako je uchytený pôvodný ventilátor...
erik
porad to mohli spravit s fan3TC, a nie s hentym malym fanom...
Sedma
Najpr k recenzii - pekne napisane a dalej: AC chladice sa mne osobne celkom pozdavaju. Len jedna vec ma pri nich zaraza a to je nekvalitne spracovanie. Kontaktna plocha nie je dostatocne vyhladena, heat-pipe su k zakladni upenene tak, ako keby to robil niekto doma na kolene a aj to v nie najtriezvejsom stave. Inak tie keramicke loziska sa im podla mna ceklom podarili.
gabriel
Mno AC pomer cena vykon a ticho musi byt niekde vidno. Celkovo vsak je to este stale dobre. AK by zakladnu vylestili (nie galvanizovanim, resp. nanasanim ako to robil TT v pripade Volcana 7+ a pod) tak by to uz bolo drahsie. Keramicke loziska su naozaj fajn. Cize skor by bolo lepsie hovorit o setreni na detailoch ako o nejakom nekvalitnom spracovani. Predsa len nie su na vetrakoch prelisi, neporezes sa o tie hlinikove rebra a pod.
gabriel
Velmi dobre spracovaný test Mtex, na vysokej urovni. Paci sa mi porovnanie, grafy.
erik
musim suhlasit s gabom, velmi pekna recenzia... takze je mozne vymenit ten original fan naprikald za AC fan3TC?
Pridať nový komentár
TOPlist