OCZ Vertex 3 120GB – nástupca legendy

Vertex 2 bolo minulý rok jedným z najpopulárnejších SSD na trhu. Inovatívny radič od SandForce a starostlivosť výrobcu vyniesli tieto modely na vrchol. Ako si s týmto odkazom poradí nástupca s rýchlosťami cez 500MB/s?


Úvod

S najnovším radičom od SandForce ste sa už na našich stránkach mohli stretnúť v recenzii OCZ Agility 3 240GB. Vysvetlili sme si čo je technológia DuraWrite, ktorá je hlavným esom v rukáve radičov SandForce, a tiež ako ovplyvňuje dôležitý parameter nazývaný write-amplification. Opísali sme si aj zmeny oproti predošlej generácii. Nebudeme sa teda už na tomto mieste k danej téme vracať – záujemcov o detaily odkazujem na pôvodný článok OCZ Agility 3 – nový SandForce v akcii.

Povedzme si však niečo o dnes testovanom Vertex 3. Tento je najdrahší spomedzi S-ATA III SSD od spoločnosti OCZ, najnižšie sú modely Solid, nad nimi Agility a najvyššie Vertex a jeho špeciálne edície (ako napríklad optimalizovaný MaxIOPS). Na prvý pohľad sa špecifikácie príliš nelíšia, všade máme rýchlosti cez 500MB/s, vysoké hodnoty IOPS pre náhodný zápis a 25nm MLC flash pamäte. Hlavný rozdiel je práve v pamätiach. Zatiaľ čo Solid a Agility používajú lacnejšie a pomalšie asynchrónne čipy triedy ONFI 1.0, Vertex-y sú všetky vybavené rýchlejšími synchrónnymi čipmi spĺňajúcimi štandard ONFi 2.x.

Aký je medzi nimi rozdiel? Po stránke čísel je to jasné – asynchrónne zvládajú maximálne okolo 50MB/s na každý čip, u novších synchrónnych leží teoretické maximum na 133MB/s. Z hľadiska technológie si môžeme prirovnať tieto dva druhy pamätí k RAM-kám SDR a DDR. Druhé menované priniesli výhodu v podobe prenosu dát pri nábežnej aj dobežnej hrane sigálu. Podobne je to aj s asynchrónnymi vs. synchrónnymi  NAND čipmi.

Radič SandForce SF-2281, v pozadí na nim synchrónne MLC NAND čipy od Intel-u

Čo to všetko znamená v praxi? Pre bežný pocit z rýchlosti systému v podstate nič, rozdiel ale bude jasne vidieť v testoch výkonu, prípadne pri náročnejšom využívaní počítača ako pracovnej stanice a podobne. Synchrónne pamäte by mali zaručiť napríklad rýchlejší zápis dát, ktoré sa nedajú komprimovať (čo robia všetky SandForce radiče).

Bohužiaľ, v čase písania článku sme mali otestované iba jedno SSD v kapacitnej kategórii 120 – 128GB, a nim je práve Vertex 3 120GB. Znamená to, že nie je voči čomu priamo porovnávať a hodnotiť, nakoľko výkon SSD výrazne závisí od kapacity, resp. počte pamäťových čipov na každom kanáli radiča. Onedlho ale pribudne test 128GB Crucial m4, ktorý je našim obľúbencom v 256GB verzii (o to viac po aktualizácii firmvéru) a Kinston HyperX 120GB. Úplne finálny verdikt teda odložíme a k Vertex-u sa vrátime vo svetle budúcich testov.

 

Komentáre (12)
marduk
vertex 3 je asi najporuchovejsi a najproblematickejsi sdd s sandforce radicom staci mat prejdene fora a zistite realny stav papierova rychlost je sice pekna vec ale v realnej prevadzke nie je rozdiel medzi 500/500 a 300/300 diskom dnes je dolezite pozerat hlavne na spolahlivost, vykon vsetkych sdd v novych seriach je velmi podobny takze odporucam cokolvek ine len nie sdd so sandforce(aj ked posledna vezia sa zlepsila)
bufes
Nie som fanusik ziadnej z firiem, ale pri OCZ spomenut 'starostlivost firmy' a nepridat zaroven, ze OCZ pred par mesiacmi zacala potajme dodavat svoje SSD so zmenenymi parametrami a az ked sa ludia zacali stazovat, ze preco im nove produkty idu vyrazne pomalsie tak museli priznat pravdu a riesit. Dodnes by som kvoli tomu skandalu nekupil nic od nich, napriek ich sucasnym vybornym vykonnostnym parametrom.
pif666
No ja som sa rozhodol pre Intel 320 ... ano je starsi a menej vykonnejsi. V realnej prevadzke rozdiel tazko spozorujem a predovsetkym ma 5 rocnu zaruku, co sa mi zda ako rozumna investicia. Pri prechode medzi HDD a SSD je to obrovska zmena. Ale rozdiel vo vykone medzi napriklad i320 a Vertex3 ... nezda sa mi az tak podstatny.
bufes
Ja tiez Intel 320, ale intelacky nedavny problem so stratou dat ukazal, ze sa na ziadnu znacku neda spolahnut a priesery sa deju vsade. U Intelu zvlast je to extra trapas, lebo ich predajna strategia bola prave zalozena na spolahlivosti, takmer ziaden posun vpred oproti predch. generacii nebol. Cize sme si kupili ich pomaly ale spolahlivy produkt a nasledne (niektori z nas) prisli o svoje data. Treba dodat, ze sa to ani nepriblizuje ku klamaniu zakaznikov, ktore predviedlo OCZ.
pif666
NJ Intel mal problem, ale ide mi uz 4 mesiace, flashovat sa ho zatial nechystam, mozno pri nejakom upgrade / reinstale OS ... keby cosi mam zaruku. O data sa nebojim, na ziaden disk sa neda spolahnut je jedno ci je to HDD alebo SSD, takze pravidelne zalohujem.
davison
Fúha, tak tá zmienka o starostlivosti o zákazníka aj mne zdvihla žalúdok. Ak existuje medzi výrobcami SSD ekvivalent "zatĺkača", tak je to práve OCZ. Zametali to pod koberec až do momentu, keď sa to prevalilo aj u konkurencie a bolo jasné, že sa to len tak neututle (pritom ich fóra boli plné naštvaných zákazníkov). Hlavne s ohľadom aj na predchádzajúci podobne naivný pokus pri "upgrade" Vertex 2 na 25 nm proces OCZ ako firma u mňa úplne stratila dôveru. Ešte doplním, že napr. u Corsair síce nešlo problémy riešiť cez firmware, ale zato hneď promtne firma ohlásila výmenu vadných kusov a dokonca ak sa nemýlim aj výmenu kusov, ktoré žiadne chyby u zákazníkov nevykazovali.
jk2
SSD sú ešte stále mladou technológiou /v konzumnom segmente/ takže sú len na začiatku vývoja a ladenia. Tomu zodpovedá pomerne častý výskyt kadejakých chýb pri ich prevádzke. Kapacity sú už slušné, ceny sa k akceptovateľným pomaly priblížujú, takže ešte nejaké 2-3 ďalšie generácie a snáď sa na ne budeme môcť aj spoľahnúť :-).
bufes
Mas nejaky odkaz, kde je urobene porovnanie s chybovostou hdd? Mam pocit, ze som niekde cital, ze priemerne mnozstvo zlyhani maju SSD nizsie nez hdd. EDIT: http://forums.storagereview.com/index.php/topic/29329-ssd-failure-rates-compared-to-hard-drives/
ace960
Nazdar mladez. Mal by som otazku mimo SSD ale k tej testovacej zostave. Vidim tam zaujimay chladic na CPU Intel Core i7 2600K bez ventilatora. Mate k tomuto nejake blizsie informacie ako to chladi (v zatvorenej skrini)? Potazmo som precital, ze je to Phanteks a asi to teda bude PH-TC14PE. Dalej ma zaujima dole umiestneny zdroj. Ked pozeram tak ten zdroj je otoceny (dole hlavou) a teda ventilator taha vzduch od CPU chladica von zo skrine. To je standardna montaz pri umiestneni zdroja dole? Lebo teply vzduch stupa tak ci je to takto optimalne...?
Gudas
AD teploty: v plnej záťaži 50°C až 60°C. Phanteks je v tomto výborný. AD zdroj: štandardná orientácia je ventilátorom zospodu. Keďže ale tento 80+ Platinum zdroj beží pasívne pri nízkej záťaži, je otočený aby teplo sálalo voľne smerom nahor.
ace960
Dakujem za odpovede. Objavuju sa zaujimave chladice mimo zabehanych vyrobcov aj zaujimave postupy pri stavbe PC.
makroelektro
a co hovorite na ADATA S511 60GB ?? Podla mna celkom good kusok.
Pridať nový komentár
TOPlist