EN

Úspešný štart H-IIB, na ISS nesie aj akvárium

Dnes v noci z Kozmického centra Tanegašima úspešne odštartovala japonská raketa H-IIB na palube s kozmickou loďou HTV nesúcou zásoby a vybavenie pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu.


Presne o 11:06:18 (4:06:18 CET), napriek vysokej oblačnosti, odštartovala raketa H-IIB z kozmodrómu Tanegašima na svoju tretiu cestu k ISS. Dopravná kozmická loď HTV-3 (HII Transfer Vehicle), nesúca pomenovanie Kounotori 3, v preklade Biely bocian 3 nesie na svoje palube 4 a pol tonový náklad pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Náklad zahŕňa potraviny, vybavenie pre stanicu a vedecké experimenty pre Japonský modul stanice Kibo.

Jeden z viacerých zaujímavých vedeckých experimentov, ktorý tretí Biely bocian nesie na ISS je takzvaný AQH (Aquatic habitat). Za pomenovaním AQH v preklade vodný domov sa skrýva dvojica akvárii pre dva druhy rybičiek. Prvým je Danio pruhované, druhým Medaka japonská. Obe nájdu svoj vodný domov v dvoch 0.7 litrových akváriách (150 x 70 x 70mm) so spoločným vodným okruhom a automatickým systémom na kŕmenie. Celý sytém obsahuje 3.2 litra vody, teplota ktorej je udržiavaná v rozmedzí plusmínus jeden stupeň od stanovenej teploty v rozsahu teplôt 25 až 30 stupňov Celzia. Experiment, ktorý potrvá 90 dní je zameraný na skúmanie vplyvu mikrogravitácie a radiácie kozmického žiarenia na živé tvory. Rybičky na ISS vynesie ruská pilotovaná kozmická loď Sojuz. Po skončení experimentu vzorky na skúmanie znesie späť na Zem opäť Sojuz.  

 

 

Na priloženom videu je AQH prezentovaný od začiatku 5 minúty.

Ďalším zaujímavým experimentom je JEM-Small Satellite Orbital Deployer (J-SSOD), JEM je skratkou pre Japonský Experimentálny Modul, SSOD zas pre Malý Satelitný Orbitálny Štarovací systém pre miniatúrne satelity. Štartovací systém pre takzvané Cubesat satelity (majúce tvar kocky s hranou dlhou 10 cm a hmotnosťou maximálne 1.33 kg), ktorých SSOD vypustí päť. Na peknom videu Japonskej kozmickej agentúry JAXA popisujúcom tretiu misiu Bieleho bociana je ich štart z SSOD systému namontovanom na robotickej ruke stanice zobrazený v 3 minúte a 56 sekunde. 

 


Populárnym Cubesatom z piatich, ktoré SSOD umiestni na orbitu bude určite FITSAT-1, ktorého misiu charakterizujú jeho autori, študenti Fukuoka Institute of Technology (FIT) ako "Písanie Morseovky na nočnú oblohu" a vytvorenie "umelej hviezdy na nočnej oblohe". Na palube minisatelitu sa nachádza sústava LEDiek , ktorých blikanie bude na Zemi zaznamenávať detektor fotomultiplikátorov spojený s 5.8GHz parabolickou anténou. Experiment má otestovať možnosti optickej komunikácie so satelitmi. 

Dnešný štart HII-B v nasledujúcom videu.

 


Pridať nový komentár
TOPlist