Účinnejšie raketové palivo na obzore

Nové palivo umožní zoštvornásobenie hmotnosti vyneseného nákladu. Navyše má byť úplne ekologické. Je produktom výskumu Royal Institute of Technology zo Švédska.

Nová molekula, N(NO2)3, patrí do skupiny oxidov dusíka. Bola pomenovaná Trinitramid a mala by byť novou zložkou raketového paliva s o 20 až 30% vyššou účinnosťou ako súčasné palivá. 10% zvýšenie účinnosti prináša približne zdvojnásobenie hmotnosti užitočného nákladu vynášaného raketou. 20% zvýšenie účinnosti tak znamená zoštvornásobenie nosnosti. 

Keďže sa nová molekula skladá len z kyslíka a dusíka, mala by byť ekologickejšia než súčasné raketové palivá. To sa v súčasnosti nemusí zdať dôležité, keďže súčasné štarty tvoria marginálnu časť celkovej environmentálnej záťaže produkovanej ľuďmi. No ak by napríklad  kozmická turistika, alebo iné aplikácie či rozvoj viacerých národných raketových programov priniesli zvýšený počet štartov, mohli by tieto tvoriť významný príspevok k znečisťovaniu životného prostredia. O to viac, že by šlo o znečisťovanie vrchných vrstiev atmosféry. Potom by ekologickejšie palivo bolo významným plusom hovoriacim za použitie novej molekuly. Pre ilustráciu uveďme, že jeden štart raketoplánu vyprodukuje 550 ton vysoko koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej.

Nové efektívnejšie palivo bude použité v tuhom skupenstve. Otázkou je stabilita Trinitramidu v tuhom stave. Po vyprodukovaní dostatočného množstva Trinitramidu bude možné otestovať presné zvýšenie účinnosti nového paliva.

Takáto správa samozrejme poteší, avšak v článkoch o novej molekule nenájdete jednu veľmi dôležitú vec a to cenu nového paliva. Dôvod je zrejmý, teraz je to ešte ťažko, ak vôbec, možné odhadnúť. Ak bude produkcia Trinitramidu mnohonásobne drahšia ako produkcia súčasných raketových palív, tak bude jeho použitie neekonomické, nevyplatí sa. Štarty rakiet sú už aj tak mimoriadne drahé. Preto ostaňme len na pozícii opatrného optimizmu, kým sa nevyjasní  aj ekonomická stránka veci.

 

Zdroj: www.physorg.com

 

 

Komentáre (9)
bledos
hm...vyrabat nieco take nestabilne vo velkom to bude chciet pekny kumst. Vela stastia. Trosku som nepochopil tu kyselinu HCl, ved chlor nie je sucastou raketoveho paliva - ci sa mylim...??
Pavol Bobik
Spaliny pevnolatkovych pridavnych rakiet (SRB) raketoplanu obsahuju kvapky kyseliny chlorovodikovej. Preto je par hodin po starte zakazany pristup na odpalovaciu rampu - dovtedy kym koncentracia neklesne na bezpecne hodnoty.
predatormx5
pochybujem, ze splodiny obsahuju nieco v tekutom stave, pri tych teplotach, nemoze byt nic tekute. Ale tie splodiny ktore vznikaju, obsahuje rozne oxidy, uhlika, siry a asi aj chloru. Ak sa tieto plynu zmiesaju s vodnou parou tak potom vznikaju kysle dazde, ktore obsahuju dane kyseliny.
Pavol Bobik
Vec definicie toho co myslim pod spalinami/splodinami. Ak to co vychadza z trysky v case ked to opusta trysku tj. v case T+0.00001 sekundy, tak tam nic tekuteho nebude, No ak to co vyslo z trysky povedzme par sekund potom, uz po znacnej expanzii, difuziou aj kovenktivne premiesane so vzduchom, tam to uz moze byt ine. Ale nehadam sa, nie som chemik co rozumie dynamike interakcii spalin s atmosferickymi plynmi. Mimochodom, o hodinu a 40 minut startuje Ariane 5 na svoj 55 let (199 let rakiet Ariane), pozerajte na http://www.videocorner.tv :)
jk2
Mýslím, že pokiaľ ešte nejaký čas budeme riešiť ekológiu kontra ekonomiku, tak sa môže stať, že ekonomika už nebude mať koho zaujímať :-(.
mano8
tak toto povec svojim detom o 30 - 40 rokou a uvidime !
Frosty
otazkou je ci o 30 rokov este bude komu neco nekde povedat..
Broslowski
akurat som to siel pisat :-) preto si treba uzivat :-)
Pavol Bobik
Start Ariane 5 bol vcera odlozeny (pre nevyhovujuce pocasie) na dnes na ~22:10 CET :)
Pridať nový komentár
TOPlist