Tmavá energia možno neexistuje

Možno je za urýchľovaním rozpínania vesmíru antihmota v prázdnom priestore medzi galaxiami. 

V roku 1998 prišiel šokujúci objav urýchľovania rozpínania vesmíru. To bolo v priamom rozpore so všetkými vtedajšími teóriami a kozmologickými modelmi. Logicky sa zdalo, že gravitácia musí ako príťažlivá sila spomaľovať rýchlosť rozpínania vesmíru. Keď sa ukázalo, že je to presne naopak, najrozšírenejšou hypotézou vysvetľujúcou túto záhadu sa stala existencia tmavej energie.

Alternatívne vysvetlenie zrýchľovania rozpínania vesmíru prináša článok Massima Villata v odbornom magazíne Astrophysics and Space Science. Vychádza z hypotézy, že antihmota pôsobí na hmotu gravitačne odpudzujúco. Objekt z hmoty by tak iný objekt z antihmoty nepriťahoval ale odpudzoval. Zvyčajná predstava o akýchkoľvek hmotných objektoch, či z hmoty alebo antihmoty je taká, že sa vďaka gravitácii priťahujú. To vychádza z našej skúsenosti s hmotou. Existuje aj možnosť, že objekty z hmoty sa gravitačne priťahujú, aj objekty z antihmoty sa gravitačne priťahujú, ale medzi objektmi z hmoty a antihmoty pôsobí gravitačná sila odpudzujúco.

Antihmoty je veľmi málo a keď sa v časticovej forme v našom okolí vyskytne tak v interakcii s hmotou ihneď anihiluje. V mikrosvete je gravitácia tou najmenej významnou interakciou. Dominovať začína v kozmologických škálach. Ostatné interakcie sú v mikrosveta omnoho silnejšie a pôsobia rušivo pri meraní gavitačného vplyvu na častice. Merať vplyv gravitácie hmoty na antičastice je preto veľmi ťažké. Definitívny dôkaz či sa hmota a antihmota priťahuje alebo odpudzuje preto stále chýba.

Massimo Villata predpokladá, že v medzigalaktickej prázdnote sa nachádza skrytá antihmota, ktorá pôsobí voči hmote odpudzujúco. Na kozmologickej úrovni gravitačné odpudzovanie antihmoty v prázdnotách medzi klastrami galaxií poskytne podľa záverov článku viac než dosť potenciálnej energie pre expanziu vesmíru aj pre jej akceleráciu. Naviac, antihmota sa podľa Villatovej hypotézy vyskytuje v prázdnych priestoroch medzi galaxiami, nie je teda v každej časti vesmíru približne rovnako rozložená. Skôr sa vyskytuje len na niektorých miestach vo vesmíre (medzi galaxiami). Táto takzvane diskrétna distribúcia antihmoty je v kontraste s predpokladaným rovnorodým rozložením tmavej energie vo vesmíre. Potom takéto rozloženie antihmoty môže vysvetliť aktuálne pozorované nerovnorodosti v rozložení hmoty vo vesmíre.

 

Ilustrácia rozmerov, škál a pozície Zeme v kozme. Credit: Azcolvin429

 

V lokálnej kozmologickej škále Villata v článku ukazuje, že vzájomný pohyb takzvanej Lokálnej vrstvy v ktorej sa nachádza naša Galaxia a okolité galaxie a Lokálnej prázdnoty, ktorá je medzi našou skupinou galaxií a kopou galaxií Panna sa dá vysvetliť práve existenciou gravitačne odpudzujúcej antihmoty v Lokálnej prázdnote. Tá by tam mala byť v množstve, respektíve hmotnosti podobnej množstvu hmoty v typickej nadkope galaxií

Zdroj: arxiv.org, physorg.com

Komentáre (14)
16cmfan
:) Zaujímavá hypotéza... práve preto, že sa nedá ešte vyvrátiť.
predatormx5
No, pre dakoho do bude blby den, ked vyleti z warpu a jeeeeeb medzi antihmotu :DDD, bude mat ohnostroj like no one a priamo z prveho radu :))). Skor sa priklanam k teorii tmavej hmoty/energie. A inac taka otazka do plena, nie je to v rozpore s tym, ze po velkom tresku vsetka hmota zanihilovala s antihmotou ale nakoniec pre perusenie CP symetrie nakoniec vyhrala hmota, cize tym padom by vobec nemala byt antihmota v takom obrovskom mnozstve (hmota tvori 4%, cize 96% by potom pripadalo prave na antihmotu, cize vlastne nie hmota ale antihmota by prevazila nad hmotou, ale experimentami aj v minulom storoci aj v cerne bolo dokazane ze pri porusovani CP symetriu prave vyhrava hmota nad antihmotou, predpoveda to aj standardny model, uff je to cele akosi zamotane). Pripada mi skor, ze niekto potrebuje ziskat grant na sebarealizaciu :) tak vymysla este fantastickejsie veci aby to bolo viacej cool
Ondro1
Máš pravdu, tiež som nad tým rozmýšľal. Každopádne by ale aj tá antihmota však musela byť gravitačne medzi sebou zoskupená do nejakých útvarov, ktoré by sme mali vidieť a nie si iba lietať priestorom, pokiaľ je jej taká hromada. Akurát ťa trochu opravím, temnej energie je 70%, 30% je temnej hmoty. Možno, ak by bola tvorená temná antihmota málo nteragujúcimi hypotetickými antičasticami temnej hmoty... Ale porušenie symetrie to nevysvetľuje, stále si trocha protirečí.
16cmfan
Ale ak sa im zdá, že by to mohlo vysvetliť nepravidelné usporiadanie "temnej energie", tak sa mi to zdá ako dobrý začiatok. Ono si musíme uvedomiť, že zatiaľ čo o existencii temnej hmoty vieme tak o Energii nie. My sme si ju tak nazvali, ale nevieme či vôbec existuje. Energia preto, lebo očividne nejak pôsobí a k tomu všetkému odpudzujúco ale prečo a čo to spôsobuje, to nik nevie. Možno antihmota, možno naozaj nejaká energia alebo druh interakcie a možno... :) Faktom ostáva, že antihmota a hmota nemajú rovnaké vlastnosti, takže kto vie.
I1ilan
Odporúčam od pozornosti nasledujúce pásmo: http://www.mytvblog.org/?p=6983
Pjetro_de
Pekny clanok. Bol som dost prekvapeny ze gravitacne ucinky antihmoty nie su zrejme. Ale ked sa nad tym tak clovek zamysli, tak je to logicke. Antihmoty bolo vyrobene len desiatky neutralnych atomov (ziadny mikrogram ci ine "velke" mnoztsvo). (Anti)gravitacne ucinky tak nikto doteraz nemohol skumat - aj vzhladom na nechutne malu "silu" gravitacnej interakcie a jej bezvyznamnost v mikrosvete. Problemy su samozrejme s anihilaciou s hmotou a teda so skladovanim antihmoty. Nabite castice (alebo z atomarneho sveta az cele iony) by sa dali udrziavat bez kontaktu s hmotou v el.-mag. poliach podobne ako plazma v tokamatoch, ale co s neutralnymi casticami (atomami) z antihmoty ... Tazko si ale dnes predstavit, ze niekto vyrobi mikrogram antidiamantu a atomov antiuhlika... Bol by to dost prekvapujuci zaver, ak by mala antihmota antigravitacne ucinky.
Ondro1
Zaujímavá hypotéza. Osobne sa mi ale viac páči predpoklad nerovnorodosti rozloženia hmoty vo vesmíre a s tým spojená možnosť, že žijeme, resp. pozorovateľný vesmír je, v "bubline", kde prázdno prevláda nad hmotou, ktorá je obklopená priestorom vyplneným hmotou prevládajúcou nad prázdnotou, čo spôsobuje zdanlivé rozpínanie pozorovateľného vesmíru spôsobené gravitačným pôsobením obklopujúcej hmoty.
zombikusp
Mame tu bublifukára
Pjetro_de
Vzdy je najprv snaha vysvetlit veci "interne", t.j. v ramci naseho vesmiru, alebo ak chces v nasej bubline. Nik nevie co a ci vobec je nieco za nasim viditelnym vesmirnym horizontom. Kedze nemame ani len principialnu sajnu co tam moze/nemoze byt a ci vobec pojem "tam" ma zmysel. Potom mozu vznikat "poznatky" ktore sa odstupom casu javia ako smiesne rozpravky, myty a nabozenstva asi ako nam staroveke predstavy o vesmire, t.j. o celom vsehomire :) ako o sferach jednotlivych planet (so stredom v Zemi) a sferou stalic, ktora bola len kustik zatym. Neviem ci si sfru stalic predstavovali ako akusi plachu s dierkami kadial prenikalo bozie svetlo, ale sraroveky vesmir bol na dnesne predstavy cisla rozpravka/mytologia. Co sa tyka rozmerov, staroveky vesmir mal niekolko svetelnych hodin (zakladne vzdialenosti Slnka a Mesiaca a rozmery Zeme vedeli v staroveku uz aspon hrubo-orientacne), co je o "troska" menej ako dnesnych 13,7 miliard svetelnych rokov naseho horizontu.
Ondro1
Tak isto sa nám však môžu zdať v budúcnosti naše dnešné "naivné" teórie, tak isto ako predpoklad, že vlak po vstupe do tunela vybuchne alebo myšlienka vyplnenia kozmu éterom. Nič nechcem tým dokazovať alebo vyvracať, iba vyjadrujem svoj názor, že tá "bublinová" teória(nechce sa mi hľadať, kto ju navrhol, Kozmos, v ktorej bola publikovaná československej verejnosti som už kdesi zapatrošil) sa mi, aj keď je pravdepodobne nesprávna, páči ako alternatíva k temnej energii páči o malý kúsoček viac, než hypotéza existencie antihmoty v medzihviezdnom priestore.
Pjetro_de
To je jasne. Cela teoria superstrun, superbran, M-teoria sa mozu postupom casu stat velky omyl. Je neskonale vela pricin preco sa preslo od bodovych castic k 1D strunam, 2D plocham, 3D branam, 4D....ci 10D branam a riesi to vela problemov pozliepaneho standardneho modelu. Prinajmensom ale tolko problemov to prinieslo. A to nespominam "krajinu moznosti", ponivac sposobov skompaktifikovania dodatcnych potrebnych dimenzii do Calabiho variet moze byt vraj az 10^1500. Troch vela na JEDINU moznost. A tiez to ze cela teoria superstrun je len viera, pomaly sa z toho stava nabozenstvo, nakolko neposkytuje absolutne ziadne predpovede a neponuka absolutne ziadne moznosti eperimentalneho overenia.
Ondro1
To je pravda. Môj osobný postoj k týmto teóriám je skôr skeptický, keďže viem, že nemáme dostatok informácií a vo fyzike častíc a kozmológii, ktoré v posledných rokoch sa, takpovediac, prelínajú až niekedy takmer splývajú, je nevyriešených otázok naozaj veľa. Najnovšie predbežné výsledky experimentov a zistenia nám dávajú k tomuto dôkaz, žči už to je možné vyvrátenie kvantovania priestoru, časová premenlivosť základných fyzikálnych konštánt alebo tachyonické vlastnosti neutrín. Môj postoj je taký, že tým, že teoretická fyzika je tak ďaleko pred experimentálnou, si začína vytvárať vlastný vesmír, v ktorom fungujú jej zákony, no ten nemusí nutne byť zrovna ten náš. Preto voláme na pomoc experimnetálnu fyziku, ale pri súčasnom nepomere technologických experimentálnych možností a teoretických predpovedí sa bojím, či vôbec budeme niekedy shopní tieto vesmíry porovnať.
Pjetro_de
Kto vie ci sa raz experimentalna fyzika dotiahne na teoreticku fyziku, ktora je pomaly uz vo faze matematickych modelov a teorii a ako si napisal vytvarajucich si vlastne nove vesmiry s novymi fyzikalnymi zakomni ci vobec snahou o definiciu pojmu "fyzikalny zakon". Kedysi na zaciatku novoveku po osvieteni a renesancii to bolo uuuuuuplne opacne a tlak experimentov a pozorovani (kedze fyzika je hlavne observetivno-experimentalna veda) tlacil na staroveke aristotelovske ideje a pedstavy (ktore mali daleko od vedy ako ju chapeme od novoveku). Dnes mame zasa hotove rozpravky a podobe papierovych matematickych svetov, avsak nie je mozne ich overit pozorovanim a experimentami.
passco
Ja si skor myslím že to čo je medzi galaxiami trvá len zlomok toho kolko času ubehne u nás a to čo pozorujú su len naše domáce hypotézi asi ako ked príde ožran do krčmy a poučuje o tom ako sa žije v Afrike .. zaujímavá hypotéza :)
Pridať nový komentár
TOPlist