Minulý týždeň, 27. apríla 2013 zaznamenal teleskop Fermi rekordne intenzívne vzplanutie gama žiarenia.
V súhvezdí Leva jeho detektory zaznamenali vzplanutie gama žiarenia, ktoré dostalo označenie GRB 130427A. Bolo výnimočné. Jeho fotóny mali šokujúco vysokú energiu, žiadne doteraz zaznamenané vzplanutie gama žiarenia takúto energiu nemalo. LAT detektor na palube Fermi teleskopu zaznamenal jeden z fotónov vzplanutia s energiou viac než 94 GeV (gigaelektrónvoltov). Fotóny viditeľného svetla majú 30 miliárd krát menšiu energiu. Vlnová dĺžka fotónu s energiou 94 GeV je sto krát menšia než veľkosť jadra atómu.
Vzplanutie bolo nielen najenergetickejším ale aj najdlhšie trvajúcim. Vďaka tomu bolo dostatok času zamerať na GRB 130427A ďalšie teleskopy. Nakoniec toto vzplanutie sledoval rekordný počet teleskopov. S ich pomocou sa určilo, že zdroj vzplanutia je vzdialený 3.6 miliárd svetelných rokov. To je na GRB relatívne blízko. Najenergetickejšie vzplanutie spadá medzi 5 percent najbližších vzplanutí.
Pri podobne blízkych dlhotrvajúcich GRB je pár dní po vzplanutí na jeho mieste zvyčajne možné nájsť pozostatok supernovy. Pozemné observatóriá by ich mohli objavit v polovičke tohto mesiaca.
Obloha v gama žiarení cez 100 MeV pred a po vzplanutí. Credit: NASA/DOE/Fermi LAT Collaboration
.
Zdroj: www.nasa.gov/topics/universe/features/shocking-burst.html
Pridať nový komentár