ResearchGate, facebook pre vedcov

ResearchGate.net je sociálna sieť pre vedcov. Funguje na rovnakom princípe ako facebook pričom združuje a spája vedcov z celého sveta.

Aktuálne má na ResearchGate svoj profil viac než 800 tisíc vedcov zo 192 krajín. Užívatelia si na stránke vytvárajú svoje profily kde vypĺňajú svoj domovský ústav či vedeckú inštitúciu a združujú sa do skupín podľa svojho zamerania. Profily obsahujú informácie o oblastiach výskumu, ktoré užívateľa zaujímajú či sa im profesionálne venuje spolu s jeho publikačnou činnosťou. V sučasnosti je založených vyše 3000 skupín, v rámci ktorých častokrát prebiehajú virtuálne konferencie.

Stránka vznikla v máji 2008 a rastie exponeciálne. Pokiaľ pred rokom sa denne registrovalo 25 užívateľov, v súčasnosti je to 2500 vedcov denne. Hranicu milión užívateľov by mal ResearchGate dosiahnuť začiatkom tohto leta. 

Virológ Ijad Madisch z nemecka dostal nápad založiť túto stránku v roku 2007 keď pôsobil na Harvard Medical School v Bostone. Zistil, že je ťažké nájsť odborníkov z iných oblastí s ktorými by mohol spolupracovať na problémoch ktorými sa zaoberal. Myšlienku dotiahol k spusteniu stránky, ktorá svojím úspechom pritiahla spoločnosť Benchmark Capital k napumpovaniu pár miliónov dolárov do tohto začínajúceho strat-up-u. Benchmark Capital je investičná spoločnosť, ktorá stála pri začiatkoch spoločností ako eBay a twitter. ResearchGate sídli v Berlíne, ktorý zakladateľ projektu pokladá za rodiace sa európske kremíkové údolie. 

Dôležitou súčasťou projektu je sématicky vyhľadávač pracujúci nad najväčšími databázami vedeckých publikácii ako PubMed, CiteSeer či arXiv. Vyhľadávač analyzuje dlhšie reťazce ako bežné vyhľadávače, aby mohol pracovať s celými abstraktmi (úvod vedeckého článku zhrňajúci jeho obsah) vedeckých článkov.

 

Zdroj: www.space-travel.com, wikipedia.com

Komentáre (3)
passco
Dobry napad .. skoda len 1 veci, ze niesom vedec :(
Frosty
moja rec :(
m2fizy
supre ... velmi pozitivna vec ... beriem to ako maximalne plus ked sa tyto ludia vedia takto rychlo spojit a komunikovat medzi sebou ... ten vyvoj je potom minimalne 2x taky rychly (aspon podla mna). Pekne ... len tak dalej.
Pridať nový komentár
TOPlist