Prvé úplné údaje o genóme získané zo starých egyptských múmií

Medzinárodný tím výskumníkov úspešne obnovil a analyzoval starobylú DNA z egyptských múmií, ktoré sa datovali do obdobia približne od roku 1400 p.n.l. do 400 p.n.l., po prvý krát vrátane údajov genómu od troch jednotlivcov. Štúdia zistila, že moderný Egypťania zdieľajú viac predkov so subsaharskými Afričanmi ako starí Egypťania, zatiaľ čo starí Egypťania boli najbližšie k starým ľuďom zo Stredného východu a Západnej Ázie.

Táto štúdia spochybňuje predchádzajúci skepticizmus o možnosti obnoviť starú DNA z egyptských múmií. Napriek možným problémom degradácie a kontaminácie spôsobenej klimatickými a mumifikačnými metódami, boli autori schopní používať sekvenovanie DNA s vysokou priepustnosťou a robustné autentifikačné metódy na zabezpečenie toho, že DNA je prastarého pôvodu a spoľahlivosti údajov. Štúdia, publikovaná v časopise Nature Communications, ukazuje, že egyptské múmiky môžu byť spoľahlivým zdrojom starých DNA a môžu prispieť k presnejšiemu pochopeniu histórie Egypta.

Egypt je sľubným miestom pre štúdium starovekých populácií. Má bohatú a dobre zdokumentovanú históriu a jeho geografická poloha a mnohé interakcie s obyvateľmi z okolitých oblastí v Afrike, Ázii a Európe robia z neho dynamický región. Nedávne pokroky v štúdii starých DNA predstavujú príležitosť na testovanie nášho porozumenia egyptskej histórie pomocou starých genetických údajov.

Avšak genetické štúdie starých egyptských múmií sú zriedkavé kvôli metodologickým a kontaminačným problémom. Hoci niektoré z prvých extrakcií starých DNA boli z mumifikovaných pozostatkov, vedci mali pochybnosti o tom, či genetické údaje, najmä jadrová DNA, ktorá kóduje väčšinu genómu, z múmie by boli spoľahlivé a či by sa dala úplne obnoviť.

"Potenciálne zachovanie DNA sa musí posudzovať so skepticizmom," povedal Johannes Krause, riaditeľ Max Planck Institute for Science of Human History a hlavný autor štúdie. "Horúce egyptské podnebie, vysoká vlhkosť v mnohých hrobkách a niektoré chemikálie používané pri mumifikácii spôsobujú degradáciu DNA a predpokladá sa, že dlhodobé prežitie DNA v egyptských múmiách nie je pravdepodobné."

Pre túto štúdiu sa tím, vedený Tübingenskou univerzitou a Max Planckovým inštitútom pre vedu o ľudskej histórii v Nemecku vrátane výskumníkov z University of Cambridge, zameral na genetickú diferenciáciu a kontinuitu obyvateľstva po dobu 1300 rokov. Tieto výsledky porovnali s modernými populáciami.

Tím odobral vzorky zo 151 mumifikovaných jedincov z archeologického náleziska Abusir el-Meleq, pozdĺž rieky Níl v strednom Egypte, z dvoch antropologických zbierok hosťovaných na Univerzite v Tübingene a zbierky lebiek Felix von Luschan v Museum of Prehistory of the Staatliche Museen zu Berlin, Stiftung Preussicher Kulturbesitz.

Celkove autori obnovili čiastkové genómy z 90 jedincov a celé genómové súbory údajov od troch jedincov. Boli schopní využiť údaje získané na testovanie predchádzajúcich hypotéz z archeologických a historických údajov a z štúdií modernej DNA.

"Obzvlášť sme sa zaujímali o zmenu a kontinuitu v genetickom zložení starých obyvateľov Abusir el-Meleq," povedal Alexander Peltzer, jeden z vedúcich autorov štúdie z Tübingenskej univerzity.

Tím chcel zistiť, či vyšetrovaná starodávna populácia bola počas genetického obdobia ovplyvnená zahraničným dobývaním a domináciou a porovnávala tieto populácie s modernými egyptskými porovnávacími populáciami.

"Existujú literárne a archeologické dôkazy o zahraničnom vplyve na mieste, vrátane prítomnosti jedincov s gréckymi a latinskými mnami a využívaním zahraničnej materiálnej kultúry," uviedol spoluautor W. Paul van Pelt z University of Cambridge. "Avšak ani jeden z nich neposkytuje priamy dôkaz o prítomnosti cudzincov alebo osôb s migračným pozadím, pretože mnohé znaky gréckej a rímskej identity sa stali "symbolmi spoločenského postavenia" a boli prijaté domácimi aj cudzincami. Kombinované použitie artefaktov, textových dôkazov a starých údajov DNA umožňuje komplexnejšie štúdium minulých identít a kultúrnej výmeny alebo "zapletenia". "

Štúdia zistila, že obyvatelia mesta Absur el-Meleq boli najbližšie k starovekému obyvateľstvu v oblasti Levantu a boli tiež úzko spätí s neolitickými populáciami z Anatolského polostrova a Európy. "Genetika komunity Abusir el-Meleq neprešla v priebehu 1300 rokov, ktoré sme študovali, podstatným posunom, čo naznačuje, že populácia zostala geneticky relatívne neovplyvnená zahraničným dobývaním a vládnutím," povedal Wolfgang Haak, vedúci skupiny Max Planck Institute Pre vedu o ľudskej histórii a spoluautor príspevku.

Údaje ukazujú, že moderní Egypťania majú na jadrovej úrovni o 8% zhodnejší pôvod s populáciami subsaharskej Afriky ako obyvatelia Abusir el-Meleq, čo naznačuje, že v posledných 2 000 rokoch došlo k zvýšeniu toku subsaharskej Afriky do Egypta. Možnými príčinnými faktormi môže byť zlepšenie mobility na rieke Níl, zvýšenie obchodu na veľké vzdialenosti medzi subsaharskou Afrikou a Egyptom a trans-saharský obchod s otrokmi, ktorý začal približne pred 1300 rokmi.

Článok: ​Verena J. Schuenemann et al. ‘Ancient Egyptian mummy genomes suggest an increase of Sub-Saharan African ancestry in post-Roman periods.’ Nature Communications (2017). DOI: 10.1038/ncomms15694

Zdroj: www.cam.ac.uk

Komentáre (2)
Eddward
Nie je to prelozene bez chyb ale dobry clanok, vdaka.
SNAKE_3
Chválim autora, že si dal tú námahu a preložil takto dlhú novinku. Viac takýchto článkov :)
Pridať nový komentár
TOPlist