Prvé priame pozorovanie chvostu Heliosféry

Tri roky meraní misie IBEX priniesli prvý obrázok chvostu Heliosféry. 

Interstellar Boundary Explorer využíva na vizualizáciu javov vo vonkajšej Heliosfére neutrálne atómy. Tieto sa na rozdiel od nabitých častíc, ktoré ovplyvňuje jej magnetické pole, šíria heliosférou priamo. Neutrálne atómy tak, podobne ako fotóny nesú informáciu o mieste odkiaľ prichádzajú. Ich registráciou z rôznych smerov možno potom vytvoriť obraz. 

Neutrálne energetické atómy vznikajú pri interakcii nabitých častíc slnečného vetra s neutrálnymi časticami v hraničných oblastiach heliosféry.  Malá časť z nich prenikne do vnútornej heliosféry a na orbitu Zeme, kde môže byť zaregistrovaná sondami ako je IBEX.

Tvar heliosféry a jeden z najvýznamnejších výsledkov misie IBEX približuje článok Pomalšie Slnko, než sa doposiaľ myslelo.

Už od októbra 2008 IBEX monitoruje celú oblohu. Postupne zaregistroval dostatok neutrálnych atómov zo všetkých smerov a priniesol tak viacero prekvapujúcich zistení. Najnovším z nich je prvý obrázok štruktúry chvostu heliosféry zostavený z prvých troch rokov jeho meraní. Chvost heliosféry sa tvarom podobá na chvost kométy a vzniká pohybom a interakciou heliosféry s médiom medzihviezdného prostredia tvoreného neutrálnymi časticami. Aj keď sa existencia chvostu heliosféry už dlho predpokladá, priamo pozorovaný ešte nikdy nebol.

Až teraz tak po prvý raz máme možnosť vidieť ako takzvaný heliochvost (heliotail)  vyzerá. Štrukrúrou sa pri pohľade priamo do chvostu (zo Zeme alebo zo Slnka) podobá na štvorlístok. Dva protiľahlé "lístky" sú regiónmi v polárnych oblastiach s rýchlym slnečným vetrom, ďalšie dva s pomalým v rovine rovníka heliosféry. To sa zhoduje s tým čo vďaka meraniam sondy Ulysses vieme o slnečnom vetre. Ten uniká z nášho Slnka počas období v okolí minima slnečnej činnosti rýchlejšie v jeho polárnych oblastiach. 

 
Štvorlístkova štruktúra z meraní sondy IBEX, pohľad do chvostu heliosféry. Žlté a červené farby reprezentujú oblasti s pomalými časticami, modré reprezentujú oblasti s rýchlo sa pohybujúcimi časticami. Credit: NASA/IBEX

Celý štvorlístoj je mierne naklonený voči orientácii Slnka. To je spôsobené zmenou orientácie magnetického poľa v chvoste heliosféry, ktoré sa v tejto oblasti začína preorientovávať do smeru galaktického magnetického poľa. Dĺžka chvostu heliosféry ostáva stále otvorenou otázkou. 

Pokiaľ odhad vzdialenosti hraníc Heliosféry od Slnka na strane, ktorou sa pohybuje voči medzihviezdnému médiu, sa krok po kroku vďaka sondám Voyager upresňuje, priame merania v chvoste sú v nedoľadne. Oba Voyagery letia presne opačným smerom a tak sú merania sondy IBEX o to vzácnejšie. Obe misie sa krásne dopĺňajú. Ako to vtipne porovnáva David McComas IBEX je ako MRI, dáva obrázok celého tela, Voyagery su ako biopsie, poskytujú presný výsledok v jednom mieste

Výsledky zverejnil tím misie IBEX v magazíne The Astrophysical Journal.

Zdroj: www.nasa.gov

Komentáre (2)
Mirco92
Bože a ja tu čítam Prvé priame pozorovanie chvostu helikoptéry :D:D dokonca som si pomyslel že wau to si pozrem :D
gammaray
Tak to by som si aj ja pozrel :D :D :D. Aj mne sa stava ze citam take bludy, ze sa rozum zastavuje nad tym :D. Dobre ze necitam vtedy nahlas.
Pridať nový komentár
TOPlist