Prelomový objav: NASA, na Marse tečie voda

Výskumný program Marsu realizovaný NASA priniesol prelomový objav.

Aktualizované, Utorok, 29.9.2015 7:00

Mašinéria na prieskum Marsu, flotila roverov a orbiterov, ktoré prevádzkuje pri červenej planéte NASA prináša stále lákavejší obraz tejto planéty. Lákavejší z hľadiska výskumu a základných otázok, ktoré si o vesmíre a našom mieste v ňom kladieme. Včera NASA predstavila prieskum a pozorovania, ktorých najpriamejším a najlogickejším vysvetlením je prítomnosť tečúcej vody na svahoch Marsovských pohorí počas teplejších období jeho roku. Tentoraz išlo o výskum z orbity Marsu. Mozaiku dopĺňajú objavy roverov pracujúcich na povrchu Marsu. Tie priniesli ďalšie dôkazy o prítomnosti vody v predchádzajúcich obdobiach Marsovskej minulosti.

Nasledujúce misie, ktoré sú už pripravované, sa pozrú priamo na miesta, kde NASA z orbity pozorovala  opakovane sa objavujúce tmavé pásy tvorené tečúcou vodou. A ktovie, možno tam nájdu aj život. 

Dôkaz prítomnosti vody

Dôkazom prítomnosti vody na Marse v tekutom stave sú takzvané RSL (z angl. Reccuring slope lineae). Skratka je preložiteľná ako znovu či opätovne sa objavujúce sklonené línie. Tieto sa objavili ako tmavé línie na snímkach kamery HiRISE z pozorovaní počas sezón Marsovského roku. Postupne sa so zvyšujúcou teplotou z jari na leto šíria po sklonených svahoch miestných pohorí. Pri pohľade na svetelné spektrum týchto línii, sa ukazuje, že ide o slanú vodu.  

Zaujímavosť

Mimochodom, objav samotných RSL, sa pri analýze snímkov kamery HiRISE podaril študentovi. Lujendra "Luju" Ojha pracoval na nich v rámci svojej diplomovky na Arizonskej Univerzite. Tento bývalý gitarista death metalovej kapely, sa v rozhovore pre CNET.com vyjadri, že zanechal dráhu hudobníka pretože "Ako hudobník som žil v chudobe, nezarábal som peniaze, tak som si povedal, kašlať na hudbu, pojdem robiť vedu, možno tam budú peniaze. No, ale ani vo vede nie sú". Pravda Luju, máš úplnu pravdu, nie sú. Čo vlastne tento, teraz už 25 ročný doktorand na snímkach z orbity Marsu našiel?   

RSL, znovu sa objavujúce sklonené línie

Tmavé pruhy na vizualizácii NASA tweetu vyššie sú miesta s prítomnosťou vody v tekutom skupenstve. To čo kamera HiRISE na satelite MRO postupne pozorovala, je zobrazené na nasledujúcom časozbernom videu z jej snímkov. Tmavé rastúce pruhy by mali byť miestami s tečúcou vodou. 

 

 

Pondelok 28.9.2015

Dnes o 17:30 stredoeurópskeho času začne vo Washingtone tlačová konferencia NASA. Na nej NASA ohlásí zásadný vedecký výsledok získaný pri prieskume Marsu. 

Ohlásenie tlačovej konferencie sa objavilo na webe NASA v článku NASA to Announce Mars Mystery Solved

Výsledok o ktorom sa bude na tlačovej konferencii hovoriť zverejní dnes (pondelok 28.9.2015) o 17:00 CET vedecký magazín Nature Geoscience. Do zajtra môžeme hádať o aký výsledok pôjde. Je celkom možné, že pôjde o potvrdenie výskytu tečúcej vody na súčasnom Marse. Na tlačovej konferencii sa majú za NASA zúčastniť aj prví dvaja autori článku Sezónne toky na teplých Marťanských svahoch (Seasonal Flows on Warm Martian Slopes) Alfred S. McEwen a Lujendra Ojha. Prvá veta článku zverejneného v prestížnom magazíne Science v roku 2011 hovorí "Voda pravdepodobne tiekla naprieč starobylým Marsom, no či existuje v tekutom stave na súčasnom povrchu (Marsu) ostáva diskutabilné". Tak, uvidíme.

Priamy prenos z tlačovej konferencie si budete môcť pozrieť v tomto článku. Stretneme sa dnes (pondelok, 28.9.2015) o 17:30 pri sledovaní tlačovej konferencie.

Priamy prenos:

Komentár 28.9.2015

17:30  Zdá sa, že technika neuniesla nápor záujemcov. Priamy prenos na U-stream-e padol.

17:38  Tlačovka už beží. Úvodom sa dozvedáme prehľad doteraz známych informácii o hydrológii Marsu.

Je to tu, dnes to bude naozaj o objave tekutej vody na Marse.

17:45  Ide o výsledky pred trištvrte hodinou zverejnené v magzíne Nature Geosciences v článku Spectral evidence for hydrated salts in recurring slope lineae on Mars

Objav vody na Marse priniesli zábery satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Jeho kamera s vysokým rozlíšením HiRISE objavila tmavé pruhy na svahoch Marsovských pohorí objavujúce sa neskoro počas jari, narastajúce počas miestného leta a miznúce na jeseň.

Jedným z ďalších vedeckých nákladov MRO je spektrometer Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer. Spektroskopicky sa pomocou jeho meraní na miestach tmavých pruhov identifikovali látky (minerály), ktoré na seba viažu vodu. Takto viaceré prístroje MRO satelitu našli vodu porovnaním pozorovaní z rovnakých miest z rôzných období.

Tmavé línie, sezónne sa objavujúce počas Marsovskej jari sú silným dôkazom prítomnosti tekutej vody na Marse. 

18:00   Objav vody na Marse znamená veľa pre možnosť existencie života na Marse, ale aj pre pilotované výpravy na Mars. Jeden z najdôležitejších zdrojov potrebný pre lety ľudí na Mars  je zdá sa tam, to môže významne uľahčiť cesty na Mars.

Dá sa očakávať, že jedna z budúcich robotických misií sa pozrie práve na miesta, ktoré by mali byť periodicky sezónne vystavené pôsobeniu tečúcej vody. Možno to bude už misia pripravovaná na rok 2020. 

 

 

Komentáre (7)
MQ
NASA sem, NASA tam, len dufam, ze ste popri tom nezabudli na dnesny "krvavy supermesiac" "V noci na pondělí budou moci pozemšťané pozorovat neobvyklé zatmění Měsíce, které se časově shoduje se superměsícem. Měsíc se bude nacházet v nejbližším k Zemi bodu své oběžné dráhy. Kvůli tomu bude vypadat o 14% větší než obyčejně, a právě proto dostal tento jev název „superměsíc". Současně dojde k zatmění Měsíce, kdy bude Měsíc ve stínu Země, v důsledku čehož dostane načervenalý „krvavý" odstín. Tento jev je mimořádně vzácný, v uplynulém století ho mohli obyvatelé Země pozorovat jenom pětkrát. Naposledy to bylo v r. 1982, a příště — až v r. 2033. NASA doporučuje nepromarnit jedinečnou možnost uvidět to všechno na vlastní oči." Tu je k tomu aj video. https://www.youtube.com/watch?v=vKAw_wrIr5s
Curuj
Začiatok 2:11 stredoeurópskeho letného času, maximum o 3:07 a úplné zatmenie začne o 4:11, skončí o 5:23 a tieň Zeme opustí Mesiac úplne o 7:22
Adam Smelec
Bača Jano pri poslednom varení halušiek s bryndzou tam nechal špinavý kotlík, vraj.
Sani
Do daru sme dostali zázrak v podobe krásnej zeme ... ničíme ju, devastujeme a namiesto toho aby sme sa o ňu starali tak skúmame akúsi vyprahnutú planétu. Z osem miliárd ľudí na zemi skoro polovica hladuje ... hlavná vec že sme za miliardy zistili že je na Marse voda. :-(
txm
pokrok ludstva je nevyhnutny, bez toho aby sme lietali do vesmiru a skumali, tak nemas ani magneticku rezonanciu, toboz mikrovlnku v ktorej si zohrievas obed...
AmOK
Pokrok na ukor ludi, ktorym nie su tebou vymenovane "pozitky" dopriate je stale iba technicky pokrok. Pritom moralne sme nepokrocili od stredoveku nikam. Vlastne ano! Zmrdi pouzivaju ovela sofistikovanejsie metody..
mlady
berem dzban a utekam na mars nabrat si vodicku
Pridať nový komentár
TOPlist