Objav starovekých nástrojov v Číne naznačuje, že ľudia opustili Afriku skôr než sme si mysleli

Staroveké nástroje a kosti objavené archeológmi v Číne naznačujú, že ľudia opustili Afriku a prišli do Ázie skôr, ako sme sa doteraz domnievali.

Z artefaktov vyplýva, že naši najskorší predkovia kolonizovali východnú Áziu pred viac ako dvomi miliónmi rokmi. Objavil ich čínsky tím, vedený profesor Zhaoyu Zhu z Čínskej akadémie vied a profesorom Robinom Dennellom z Exeterskej univerzity. Nástroje boli objavené v lokalite nazvanej Shangchen v južnej čínskej Sprašovej plošine. Najstaršie sú cca. 2,12 milióna rokov staré, a sú približne o 270 000 rokov staršie ako 1,85 milióna rokov staré kostrové pozostatky a kamenné nástroje z Dmanisi v Gruzínsku, ktoré boli predtým najstaršími dôkazmi o prítomnosti ľudí mimo Afriky.

Medzi artefakty patria škrabky, kladivové kamene a špicaté figúrky. Všetky vykazujú znaky použitia - kameň bol zámerne šupinovitý. Väčšina z nich bola vyrobená z kremenca a kremeňa, ktoré pravdepodobne pochádzajú z úpätí pohoria Qinling 5 vzdialeného až 10 km južne od miesta nálezov. Zistili sa aj fragmenty zvieracích kostí staré 2,12 milióna rokov.



2,1 milióna rokov staré artefakty (Photo credit Profesor Zhaoyu Zhu)


Čínska Sprašová plošina pokrýva asi 270 000 štvorcových kilometrov a počas minulých 2,6 miliónov rokov bolo v tejto oblasti uložených medzi 100 až 300 metrov prachu - známeho ako spraš.

80 kamenných artefaktov bolo nájdených prevažne v 11 rôznych vrstvách fosílnych pôd, ktoré sa vyvíjali v teplom a vlhkom prostredí. Ďalších 16 položiek bolo zistených v šiestich vrstvách sprašu, ktoré sa vyvinuli za chladnejších a suchších podmienok. Týchto 17 rôznych vrstiev sprašových a fosílnych pôd sa vytvorilo počas obdobia, ktoré trvalo takmer milión rokov. To ukazuje, že rané typy ľudí obsadili čínsku Sprašovú plošinu v rôznych klimatických podmienkach v období pred 1,2 až 2,12 miliónmi rokov.

Vrstvy obsahujúce tieto kamenné nástroje boli datované spojením magnetických vlastností vrstiev so známymi a datovanými zmenami magnetického poľa Zeme.

Profesor Dennell povedal: "Náš objav znamená, že je potrebné znovu zvážiť načasovanie toho, kedy ľudia opustili Afriku."

Osídlenie čínskej Sprašovej plošiny Homininmi už pred asi 2,1 miliónmi rokov bolo zverejnené v článku v Nature v stredu 11. júla 2018.

Zdroj: www.exeter.ac.uk

 

Komentáre (2)
Nebbius
...a opúšťajú ju dodnes...
Anonymný
po nás nájdu kosmodisk.....:)))
Pridať nový komentár
TOPlist