Katapult čo dostrelí až do vesmíru

Jonathan Yaney si ako mnohí ďalší myslí, že technológia, ktorá nás v súčasnosti dostáva do vesmíru napreduje len veľmi pomaly. Prístup do vesmíru je veľmi drahý a potrebujeme znížiť náklady na vynášanie nákladov na orbitu aspoň na desatinu. Na rozdiel od SpaceX, ktorá sa o to isté pokúša optimalizáciou fungovania súčasnej technológie, on skúša úplne iný spôsob.

V startupe, ktorý založil vyvíjajú katapult, ktorý má dokázať dostať vystrelený náklad až do vesmíru. Presnejšie ide o centrifúgu v ktorej je postupne náklad urýchľovaný a potom po uvoľnení vystrelený rýchlosťou takmer 5 tisíc kilometrov za hodinu. Názov spoločnosti SpinLaunch reflektuje použitú technológiu. Cena za jeden štart má byť na úrovni 500 tisíc dolárov, čo je sľubované rádove zníženie voči cenám štartov súčasných raketových nosičov.

SpinLaunch je ďalším startupom Jonathana Yaneyho. Jeho predchádzajúca spoločnosť Titan Aerospace vyvíjala atmosférický satelit. To je populárny názov pre fotovoltaicky poháňané drony lietajúce dlhú dobu vo veľkých výškach.  V roku 2014 spoločnosť predal. Prvým záujemcom bol Facebook s ponukou 60 miliónov dolárov, no spoločnosť kúpil nakoniec Google. 

V roku 2014 Yaney zakladá SpinLaunch a postupne až doteraz na vývoj technológie minie zo svojich a investorských zdrojov približne 10 miliónov dolárov. Po celú dobu sa o spoločnosti veľa nevie a až teraz, vo februári 2018, sa objavuje viac informácii počínajúc tým, že SpinLaunch po rokovaniach s veľkými VC firmami získala v prvom kole financovania 30 miliónov dolárov na rozvoj jej technológie. O spoločnosti informoval Techcrunch, nasledovaný magazínom Popular Mechanicks a správa sa ďalej šíri celosvetovými médiami.

Yaney hovorí, že v posledných troch rokoch v spoločosti overili kľúčové technológie konceptu. Zostávajúce veci na vyriešenie súvisia s konštrukciou infraštruktúry potrebnej pre takéto projekty. V tejto súvislosti je zaujímavé, že Hawai zvažuje, že podporí sumou 25 miliónov dolárov "výstavbu časti elektrického štartovacieho systému pre vypúšťanie malých satelitov" spoločnosti SpinLaunch. 


Credit: SpinLaunch

Zdroj: techcrunch.com

 

Komentáre (7)
zajko smejko
fajn, pekne ... konceptov je plno: od centrifugy co to vystreli/uvolni, ci vodorovnej rampy co by postupne stupala do vysky ... az po vesmirny vytah ja len dufam ze si to pani prepocitali, kedze 1. kozmicka je cca 28500 km/h a nie 5000 km/h :) ak nieco z tej centrifugy uvolnia a pojde to (sikmo) hore iba 5000 km/h, tak to proste zachvilu spadne naspat na zem(Zem) o par stoviek (skor desiatok) km vedla, stale by to muselo mat vlasny pohon v realne to bude este o dost viacej ako 28500 km/h, pokial to ma vyletiet na nejaku obeznu drahu bez nejakeho hlavneho/velkeho pohonu a malo by to iba dajme tomu regulacny/otacaci pohon, totiz on svina vzduch ma odpor a hentie teoreticke uvahy a 1. 2. 3. kozmickej platia pre vakuum, takze hentake nieco vyhodene sikmo hore by potrebovalo mozno aj 35000 km/h kvoli odporu vzduchu
miiicho
Jo jo, presne tak. Predpokladam, ze to bude mat este nejaky extra pohon. Ale aj tak tych 5000 km/h usetri dost paliva.
buko1
Aby sa im tá družica nerozpadla ešte v centrifúge... Odstredivá sila dokáže divy.
zajko smejko
PRESNE ! asi ako myslienkovy experiment laikov: majme vo vesmire otacaci divajs pri 10000 rpm z ktoreho sa pomaly vysunu ramena (z nejakech uhlikovo-gadoliniovo-osmiovo-wolframovo-seleniovo-lawrenciovych nanovlakien, alebo jaky bude najpevnejsi material v roku pana 2200 to je total suma fuk), tak pri dlzke ramien nad 285 km bude ich obvodova rychlost nadsvetelna - ano primitivne vzorceky pre kruhovy pohyb to povedia uz aj v poslednej triede ZS lenze VSETKO sa sklada z atomov/molekul viazane EM interakciou (atomove jadra silnou jadrovou interakciou) a kvantova mechanika hovori, ze tieto maju svoje obmedzenia, takze je ABSOLUTNE JEDNO aky material sa vymysli, pokial bude z hmoty a asi tak z coho ineho by mal byt? z peknej myslienky? vypocty nepustia, takze uz pri 99% c by 30 m od vonkajsieho konca by muselo byt rameno siroke jak cely vesmir !!!!! nehovoriac o tom, ze na svetelnu rychlost hocicoho hmotneho je potrebne nekonecna (nekonecna aj v matematickom zmysle, nielen ze strasne veka 10^1000 J) energia HMOTA a ENERGIA ... vsetko je limitovane tym ... myslienkovy experiment laikov: https://youtu.be/EPsG8td7C5k?list=PLjkkCiNh2Zb2_4Rll_9pVvq2bVEOCxnN2&t=96 (EXTREMNE vrelo odporucam dokumentarne kanaly veritasium a vsauce z ktorych kazdy na cca 2-3 stovky videi)
Kohein
Aj keby to fungovalo môžu výstrelovat satelity o váhe niekoľko desiatok kg mam strach ze by vedeli kata putovať 50tonovy náklad.... Teda aspoň podľa môjho laickeho názoru...
Pepe_xyz
Tak len aby im ten naklad pri 5000km/h nezhorel uz v atmosfere.
zajko smejko
to je pravda, pri klasickych startoch je v spodnej najhustejsej casti atmosfery (spodnych 20-30 km) rychlost oproti 8 km/s relativne mala a velmi vysoka je az vyssie pri nejakych katapultoch by to bolo opacne a tymi najhustejsimi vyskovymi spodnymi 20-30 km atmosfery by to muselo preficat za 2-3 sekundy, co sa mi javi ako nerealne
Pridať nový komentár
TOPlist