A je to tu, Falcon 9 pristál!

V čase keď ste hlboko spali sa písala história kozmonautiky. Krátko po pol tretej počas dnešnej noci z pondelka na utorok prvý stupeň Falconu 9 úspešne pristál.

O úspešne pristátie sa spoločnosť SpaceX pokúšala tento rok už viac krát. S prvým stupňom Falconu 9 sa pokúšali o pristátie na pramici v Atlantickom oceáne. Dva z nich rozbili o palubu pramice. Pokus od pokusu to vyzeralo nádejnejšie. Až prišla havária 28. júna, ktorá tieto snahy na takmer pol roka zmrazila. Ako ukázalo vyšetrovanie, haváriu spôsobila zlomená konzola v nádrži druhého stupňa nosiča.

Po pol roku Falcon opäť začína lietať. SpaceX sa vracia k letom s vynovenou výkonnejšou verziou Falconu 9. Jej vyššia výkonnosť a ľahší náklad viedli k možnosti pristátia na pevnine. Pri tomto lete bolo nákladom 11 satelitov ORBCOMMu. Ich súhrnná hmotnosť a cieľová orbita nevyťažili kapacitu Falconu naplno. Ostalo dosť paliva na naplánovanie pokusu o motorické pristátie na pevnine.

Pri takomto pristáti sa nosič vracia späť na Floridu odkiaľ odštartoval. Na to potrebuje viac paliva ako pri pristátiach na pramicu. Falcon štartoval zo štartovacieho komplexu Space Launch Complex 40. Dve a pol minúty po štarte sa prvý stupeň oddelil od druhého stupňa. Druhý stupeň pokračoval v lete na orbitu Zeme so svojim nákladom 11 telekomunikačných satelitov. V štvrtej minúte po štarte zapol oddelený prvý stupeň tri zo svojich deviatich motorov aby zmenil svoj smer a orientáciu. Pri tejto operácii sa otočil svojimi motormi smerom k miestu pristátia. Dosiahol pritom svoju maximálnu výšku 160 kilometrov. Osem minút po štarte vo výške 72 kilometrov sa tri motory opäť zapli a keďže bol stupeň v tejto fáze letu motormi orientovaný proti smeru letu tak ich ťah spomaľoval nosič až do momentu keď bol nosič vo výške 40 kilometrov. Ďalej nosič letel bez motorického brzdenia. Pol minútu pred pristátim sa zapálil jeden motor stupňa a previedol finálne dobrzdenie.  

Približne desať minút po štarte prvý stupeň pristál. Prvý stupeň Falconu 9 ostal po pristáti neporušený stáť na Pristávacom komplexe 1 (bývalom štartovacom komplexe 13, Launch Complex 13) necelých 10 kilometrov od miesta jeho štartu. V ohnivej guli dosadol mäkko na pristávaciu plochu utopenú v tme Floridskej noci. Na prvý pohľad bez akéhokoľvek poškodenia.

Let pokračoval úspešným umiestnením všetkých ORBCOMM satelitov na plánovanú orbitu. Po ňom nastal čas na oslavy a gratulácie.

Krátko po pristáti SpaceX na svojomTwitter účte zverejnila záber s dlhou expozíciou na ktorom je naraz štart, brzdenie aj pristátie. Tri svetelné stopy motorov najskôr urýchľujúcich a potom spomaľujúcich Falcon 9.

Medzi prvými gratuloval Jeff Bezos, zakladateľ spoločností Amazon a Blue Origin slovami "Vitajte v klube!". Pripomeňme si celkom nedávne pristátie nosiča New Shepard Blue Originu po jeho suborbitálnom lete na ktoré tým narážal.

 

John Carmack, legendárny tvorca počítačových hier, ktorý tiež roky pracoval na vývoji vlastného raketového systému jeho spoločnosti Armadillo Aerospace gratuloval slovami "Udalosť pre učebnice dejepisu".

Gratulácia od NASA.

Dnešný zákazník Spacex, spoločnosť ORBCOMM, je hrdý, že je súčasťou dnešnej historickej noci.

Kanadský astronaut Chris Hadfield, sa tiež pridal ku gratuláciám. 

Novinové titulky konštatujú mimoriadny úspech dnešného letu a pristátia Falconu 9.

Wall Street Journal s titulkou Historické pristátie prvého stupňa rakety sľubuje nakopnutie vesmírneho priemyslu.

Washington Post píše SpaceX Elona Muska sa vrátila k letom a predviedla dramatické historické pristátie.

New York Times v článku SpaceX uspešne pristál s raketou po vypustení satelitov na orbitu.

 

Aktualizácia 8:00

V telekonferencii po pristáti Elon Musk povedal "Stále tomu ešte nemôžem uveriť." a dodal "Myslím, že toto je revolučný moment. Doteraz ešte nikto nedokázal dostať orbitálny stupeň (na Zem) neporušený."

Revolúcia, ktorú mnohí v tento moment spomínajú vyplýva z faktu, že kozmické lety sú tak drahé kvôli zničeniu celého raketového nosiča pri každom lete. Falcon 9 stojí 60 miliónov dolárov. Palivo ktoré pri lete spotrebuje len pár stotisíc dolárov. Ak by sa nosič mohol použiť viac krát, viedlo by to k zlacneniu letov do vesmíru. Teraz bude dôležité, čo v SpaceX zistia pri inšpekcii stupňa s ktorým pristáli. To koľko bude stáť dôkladná prehliadka a kontrola, čo všetko bude potrebné vymeniť. Aká bude celková cena za let s týmto stupňom po druhý raz, a potom, koľko takých letov takýto stupeň ešte zvládne. To ukáže o koľko sa podarí SpaceX v nasledujúcich rokoch znížiť ceny letov do vesmíru. 

Elon Musk súčasnú situáciu na trhu raketových nosičov rád prirovnáva k situácii, keď by sme Boeing 747 použili na transatlantický let len raz. To by letenka stála o dosť viac ako v súčasnosti. Kľúčom je znovupoužiteľnosť dopravného prostriedku. A k nej SpaceX s Falconom 9 smeruje. Dlho deklarovaným cieľom je dosiahnutie zníženia cien prepravy na orbitu Zeme na jednu desatinu súčasných cien. Z približne 10 tisíc dolárov za kilogram na tisíc dolárov za kilogram vynesený na orbitu.

Konečným cieľom je samozrejme Mars. A vďaka kolónii na Marse zabezpečiť aby sa ľudstvo stalo multiplanetárnym druhom. To následne zvýši šance ľudstva na jeho dlhodobé prežitie. Ako pripomenul Musk po dnešnom úspechu "Toto bol kritický krok na ceste k tomu aby sme postavili mesto na Marse. Celé je to o tom.

Pozrite si záber z miesta pristátia. Vidno na ňom, že stupeň je po pristáti naozaj neporušený.

A tiež video pristátia, z ktorého vidno ako presne sa pri pristávani trafili priamo na stred pristávacej plochy.

 

Aktualizácia, streda 8:00

Časozberné video z východu Slnka nad Pristávacou plochou 1 z rána po pristáti.

 

Video z tlačovej konferencie SpaceX po pristáti/lete.

Komentáre (5)
Karolkm
Uzasny uspech!
Lojzo
tak predsa sa to podarilo. Muskovi a jeho timu gratulujem. Toto je velky uspech kozmonautiky a konecie sa zas "nieco deje" v tomto odvetvi ;)
John Ivanhoe
Nič tam nie je poriadne vidieť. len nejaké svetielkujúce, či blikajúce gule, či svetlá, či čo to je. Nevidieť poriadne nič, žeby niečo pristávalo !!! Žeby podvrh natočný vo video štúdiu ? !!! Ale kvôli financovaniu ďalšieho vývoja prečo nie !!!
Serif z Nothingamu
Kazdy to mohol sledovat na Floride nazivo. Internet je plny fotografii od amaterov, kde na dlhu expoziciu je vidiet cely let. Nehladaj vsade konspiraciu.
Karolkm
Ty si robis asi srandu :-D toto nikto nemoze mysliet vazne :-D
Pridať nový komentár
TOPlist