Intel chce výrobcom tabletov zaplatiť miliardu dolárov

Aby sa do viac tabletov dostali procesory Intelu, chce polovodičový gigant „vypomôcť“ miliardou dolárov na reklamné kampane výrobcov.

V posledných rokoch Intel výrazne posunul vývoj svojich mikroprocesorov smerom k tabletom, čím chce konkurovať dominantnému postaveniu spoločnosti ARM na tomto lukratívnom trhu. Procesory s architektúrou ARM vyrábajú firmy ako Apple, Samsung či Qualcomm a v podstate takmer celkom ovládajú trh s tabetmi. Aby sa čipy s modrým logom dostali do viac mobilných dotykových zariadení, plánuje podľa serveru Digitimes Intel na budúci rok „uplatiť“ výrobcov sumou dosahujúcou až jednu miliardu amerických dolárov.

Cieľom dotácie majú byť reklamné kampane pre tých, ktorí by nasadili čipy od Intelu do svojich produktov, a vďaka týmto peniazom mohli viac investovať do reklamy a marketingu. Intel má s podobnou metódou dotácie už skúsenosti, keď v roku 2011 dotoval výrobcov Ultrabookov sumou 300 miliónov dolárov.

Okrem štedrej dotácie však podľa zdrojov blízkych taiwanským výrobcom má Intel dávať celkom výrazné zľavy aj na nákup samotného hardvéru. SoC (System on Chip) procesory rodiny Bay-Trail má tak napríklad ponúkať za menej ako polovicu oficiálnej ceny, komunikačné čipy, ako napríklad LTE modemy, majú dostávať výrobcovia dokonca grátis. Namiesto 32 až 37 dolárov tak majú platiť výrobcovia iba 15 až 20 amerických dolárov za jeden Bay-Trail procesor.

Ak sa prepočíta očakávané množstvo dodaných čipov v budúcom roku (40 miliónov kusov) s investíciou 1 miliardy dolárov smerom k výrobcom tabletov, vychádza dotácia na 25 dolárov za čip. To je v skutočnosti teda viac ako Intel má dostať za procesory samotné po zľave.

Ak sa tieto špekulácie neskôr potvrdia ako pravdivé, s veľkou pravdepodobnosťou sa môžeme tešiť na väčšiu konkurenciu a diverzitu u tabletov v budúcom roku. Posledná „dotácia“ Intelu do Ultrabookov bola totiž relatívne úspešná a tieto kompaktné Windows notebooky sú dnes zavedenou a uznávanou triedou prenosných počítačov.

Zdroj: ComputerBase, Digitimes

Komentáre (1)
viperman
to je jak uplatok :) a ultrabooky uspesne? no predaj zevraj nic moc...
Pridať nový komentár
TOPlist