EN

Facebook zosmiešňuje štúdiu, ktorá mu predpovedala zánik

Facebook použil rovnaké metódy ako univerzita Princeton, prišiel na to, že do roku 2021 nebude mať žiadnych študentov a do roku 2060 nebude na Zemi vzduch.

Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšia štatistika je tá, ktorú si sami sfalšujeme. Viac ako samotný zber dát je dôležité ich vyhodnotenie a prezentovanie výsledkov, čoho žiarivým príkladom je nedávna štúdia univerzity Princeton. Tá na základe trendov vyhľadávania a rôznych algoritmov predpovedala sociálnej sieti Facebook stratu takmer 80% používateľov v priebehu nasledujúcich troch rokov.

Masový odchod takmer miliardy členov populárnej sociálnej siete by však musel mať skutočne vážne dôvody a nie len prirodzený vývoj, ako to predpovedá štúdia. Dátoví analytici z Facebooku sa preto s trochou humoru pustili do podobnej analýzy, tentoraz ale s inou inštitúciou – ňou bola práve Princeton University.

Na základe vyhľadávaného slova Princeton získali cez službu Google Trends údaje, na ktoré keď následne aplikovali rovnaké metódy ako v štúdii univerzity, prišli ku zaujímavým výsledkom. Podľa nich by táto univerzita v roku 2021 nemala mať už takmer žiadnych študentov. Tento záver bol tiež podporený štatistikou publikovaných školských článkov prostredníctvom Google Scholar, kde je takisto pre Princeton silne klesajúci trend.

Počet vyhľadávaní slova „Princeton“ a počet publikácií označených menom univerzity v priebehu rokov. Na základe týchto údajov Facebook predpovedal univerzite masívny odbyt študentov, podobne ako jemu odchod užívateľov.

Aby Facebook ešte podčiarkol nesprávnosť štúdie Princeton univerzity, s rovnakými metódami sledoval slovo „Air“, teda vzduch na Zemi. Z výsledkov vyplynulo, že ak by sa štatistika riadila podobnými závermi, v roku 2060 by sme už nemali čo dýchať, lebo by neexistoval žiaden vzduch.

Napriek tomu, že Facebook v určitých oblastiach zaznamenáva zastavenie rastu, prípadne malé odbyty užívateľskej základne či klesajúcu obľúbenosť u mladých, ani zďaleka nebude situácia tak zlá ako prorokovala štatistka. Dáta o ktoré sa opiera vychádzajú z počtu vyhľadávaní na internete, čo skutočne mohlo pred niekoľkými rokmi nabrať negatívny smer. Vtedy sa veľa členov sociálnej siete začalo prihlasovať priamo cez aplikácie na smartfónoch a nevyhľadávali si slovo „Facebook“ aby sa dostali ku stránke.

Zdroj: Techcrunch

Komentáre (1)
AmOK
Napadaju ma prislovia: Skapinajuci kon najviac kope a trafena hus zagaga. :D
Pridať nový komentár
TOPlist