Extrémne základné dosky Foxconn

Firma Foxconn sa snaží dostať do oblasti trhu pre entuziastov a počítačových nadšencov už dlhšiu dobu a so svojimi novými doskami iba potvrdzuje tento trend.Na tohoročnej výstave CES sa zrejme dočkáme ešte mnohých prekvapení. Výrobca základných dosiek Foxconn, známy skôr lacnými riešeniami tu predstavil dve svoje dosky ktoré medzi lacné patriť určite nebudú.

Prvou je základná doska, ktorej oficiálny názov ešte nieje známy, no jej kódové označenie má byť F1.



  

Ako je už z obrázkov zrejmé, na dosku je možné osadiť až štyri grafické karty s dvojslotovým chladením. Takéto usporiadanie samozrejme nieje možné na základnej doske štandardných rozmerov - táto je o niečo predĺžená. Spolu s predĺžením nastáva problém, že doska sa nezmestí do väčšiny skriniek, v súčastnosti je kompatibilných približne iba päť skriniek.

Ďalšou zaujímavosťou je použitie dvoch 24 pinových napájacích konektorov, z ktorých jeden je nutné použiť pričom druhý je voliteľný, stará sa o prídavné napájanie pre grafické karty.
Chladenie dosky nieje konštruované z klasických heat-pipe, použité rúrky patria systému vodného chladenia, ktoré vyúsťuje v zadnej časti.

Medzi PCIe x16 slotmi sa nachádzajú ďalšie dva čipy (pravdepodobne pre rozdelenie PCIe liniek), no okrem informácie že doska je pre Intel procesory, Foxconn neposkytol žiadne ďalšie detaily.


Druhou, nemenej zaujímavou novinkou je doska BlackOps.


 

 

Doska je založená na Intel X48 čipsete, a je druhou zo série Quantum Force, čím sa pridá k súčasnej Foxconn Mars.

Veľkou inováciou je použité chladenie Northbridge - je vyrobené z jedného kusu medi a svojou veľkosťou postačuje na čisto pasívne chladenie čipsetu. Užívateľ má však možnosť ďalšieho chladenia pasívu prídavným ventilátorom.
Tým sa však využitie nekončí. Tvar pasívu je prispôsobený pre dodávanú časť, ktorá po osadení premení tento chladič na plnohodnotný vodný blok.
Foxconn myslí aj na skutočných extrémistov a pridáva trubicu pre chladenie napríklad suchým ľadom.

Veľmi zaujímavé sú aj rozšírené možnosti BIOS-u, s detailnými nastaveniami napájania. Tie sú logicky usporiadané a pri každej voľbe je krátke vysvetlenie funkcie, takže nieje potrebné dlhé hodiny študovať, čo ktoré nastavenie znamená.


Zdroj: bit-tech.net, legitreviews.com
Komentáre (1)
A2C
Výborne kiež by to bol u každej dosky štandardom lebo pri prechode z Biostar na DFI som nevedel pomaly ani ako nastaviť voltáž CPU
Pridať nový komentár
TOPlist