Cigarety škodia nielen zdraviu, ale aj životnému prostrediu

Nová výskumná správa ukazuje, že šesť biliónov cigariet, ktoré sa ročne produkujú, ovplyvňuje životné prostredie zmenou klímy, využívaním vody a pôdy a toxicitou.

Zničujúci vplyv tabakového priemyslu na ľudské zdravie je dobre známy. Nová správa však po prvýkrát systematicky načrtáva podstatný vplyv tabakového priemyslu na životné prostredie.

Správa, ktorú vypracovali vedci z Imperial College London, bola prezentovaná na stretnutí Rámcového dohovoru Svetovej zdravotníckej organizácie o kontrole tabaku.

Konečné zdroje

Medzi tieto vplyvy patrí zmena klímy zo spotreby paliva a energie, vyčerpanie vody a pôdy a acidifikácia. Celosvetové pestovanie tabaku si vyžaduje značné využitie pôdy, spotrebu vody, pesticídy a prácu - všetko konečné zdroje, ktoré možno lepšie využiť.

Celosvetovo sa pestovanie 32,4 milióna ton zeleného tabaku, ktorý sa používa na výrobu 6,48 milióna ton suchého tabaku v šiestich biliónoch cigariet vyrobených na celom svete v roku 2014, prispieva k zmene klímy takmer 84 miliónmi ton CO2 - čo je približne 0,2% globálnej produkcie.

Profesor Nick Voulvoulis z Centra pre politiku životného prostredia na Imperial College povedal: "Environmentálne vplyvy fajčenia cigariet, od kolísky až po hrob, dodávajú značný tlak na čoraz vzácnejšie zdroje a krehký ekosystém planéty. Tabak znižuje našu kvalitu života, pretože konkuruje zdrojom pre komodity, ktoré sú cenné pre živobytie a rozvoj po celom svete."

Energeticky náročná výroba

"Spracovanie" - tabakových listov na výrobu suchého tabaku - je veľmi energeticky náročné, využívajúce spaľovanie uhlia alebo dreva, ktoré prispieva k emisiám skleníkových plynov a odlesňovaniu. Výroba tabaku využíva aj viac ako 22 miliárd ton vody.

Preprava a výroba cigariet, ako aj ich konečné použitie a likvidácia tiež využívajú viac zdrojov a ponechajú ďalší odpad.

Najväčšia krajina v spotrebe cigariet na svete - Čína - zberá viac ako 3 milióny ton tabakových listov využíva viac ako 1,5 milióna hektárov ornej pôdy a významných zdrojov sladkej vody - zatiaľ čo biotopy trpia nedostatkom vody a takmer 134 miliónov ľudí je podvyživených.

Výnosy plodín

V správe sa porovnáva vplyv tabaku s inými plodinami, ktoré zvyčajne vyžadujú menej vstupov. Navyše výnos týchto plodín je v mnohých prípadoch značne vyšší ako výnosy z tabaku. Napríklad v Zimbabwe by hektár pôdy mohol vyprodukovať 19-krát viac zemiakov než 1-1,2 ton tabaku, ktoré v súčasnosti kultivuje.

Dôkazy tiež naznačujú, že pestovanie alternatívnych plodín je lepšie pre poľnohospodárov a ich rodiny, keďže detská práca zostáva hlavnou otázkou v tabakovej výrobe.

Takmer 90% celkovej výroby tabaku sa sústreďuje v rozvojovom svete - z desiatich krajín, ktoré sú najväčšími producentmi tabaku, deväť sa rozvíja a štyri sú krajiny s nedostatočným príjmom potravín (LIFDC) vrátane Indie, Zimbabwe, Pakistanu a Malawi. Avšak väčšina spotreby cigariet prebieha v rozvinutom svete.

Dr Nicholas Hopkinson z Národného inštitútu srdca a pľúc na Imperial College povedal: "Fajčiari v rozvinutom svete doslova a metaforicky spaľujú zdroje chudobnejších krajín."

Celoživotný dopad

V správe sa počíta aj vplyv jedného fajčiara na životné prostredie počas jeho života: osoba, ktorá fajčí balenie 20 cigariet denne po dobu 50 rokov, je zodpovedná za vyčerpanie 1,4 milióna litrov vody.

Správa požaduje celý rad opatrení na riešenie týchto problémov. Medzi ne patrí posilnenie celosvetovej evidenčnej základne, aby sa mohli naplniť medzery v súčasných environmentálnych údajoch, podporovať trvalo udržateľné investície, ako aj zabezpečiť, aby environmentálne náklady na tabak boli zahrnuté do ceny, a povzbudiť priemysel, aby prevzal zodpovednosť za celý životný cyklus svojich výrobkov.

Správa je založená na vedeckej analýze a bola publikovanej v časopise Environmental Science and Technology.

Autorky tlačove správy: Hayley Dunning, Joanna Wilson

Zdroj: www.imperial.ac.uk

 

Komentáre (1)
dfsfs
"osoba, ktorá fajčí balenie 20 cigariet denne po dobu 50 rokov, je zodpovedná za vyčerpanie 1,4 milióna litrov vody." - ani nechcem vediet ako su zodpovedne osoby, co sa kazdy den neekologicky sprchuju.
Pridať nový komentár
TOPlist