Fyzik Luke Butcher z University of Cambridge predpokladá existenciu červých dier, ktoré by mohli umožniť fotónom cestovať v čase. Jeho práca sa samozrejme nachádza v teoretickej rovine.
Prvý prišiel s myšlienkou červých dier Albert Einstein, ktorý ich navrhol ako akési tunely, ktoré spájajú miesta v rozličnom čase. Pri teoretických úvahách o ich využití na cestovanie v čase sa neskôr ukázal hlavný problém a to, že ich doba života je veľmi krátka. Počas ich existencie by cez ne neprešla žiadna častica. V roku 1988 prišiel fyzik Kip Thorne s myšlienkou využiť tzv. negatívnu Casimírovu energiu nato aby ostala červia diera otvorená dostatočne dlho. S tým však súvisí problém ako túto energiu prinútiť aby sa objavila v červej diere.
Kip Thorne je spoluautorom pôvodného fimového scenára o cestovaní červiou dierou z ktorého vzíde film Interstellar Christophera Nolana. O ňom sme písali v článku Interstellar: Najočakávanejší sci-fi film tohto roka |
Práve na tento problém sa zameral Luke Butcher, ktorý vychádzal z predpokladu, že červie diery by mohli Casimírovu energiu obsahovať prirodzene. V prípade ak by dĺžka červej diery bola oveľa väčšia ako jej šírka, tak by mala obsahovať dostatok Casimírovej energie nato aby bol cez ňu schopný preletieť fotón. Výsledok zverejnil v odbornom článku s názvom Casmírova energia a dlhé hrdlo červiej diery (Casimir Energy of a Long Wormhole Throat) na arXiv.org.
Od praktického využitia má súčasný stav poznania červých dier samozrejme ešte ďaleko. Podobné objavy, ako ten s ktorým prišiel Luke Butcher, nás ale posúvajú stále bližšie.
Hrochy
Pjetro de
mano8
MN
Ladislav
Matematika neexistuje v prírode. Nie je to prírodná veda, ale výmysel človeka. Stačí pozmeniť axiómy a máme inú matematiku, iné rovnice. Preto si myslím, že vyvodzovať z matematiky nejaké prírodné útvary je nesprávne!!!