Ako starí Egypťania stavali kolosálne stavby?

Ako dokázali prepravovať mnoho desiatok ton ťažké kamenné objekty? Po desaťročia sme, a to najmä generácie rastúce na knihách Vojtecha Zamarovského nevychádzali z údivu nad tým, ako mohli starí Egypťania postaviť tak kolosálne stavby technikou dostupnou v staroveku.

Nový výskum nadácie FOM a Amsterdamskej  Univerzity sa zaoberal prepravou tažkých kamenných blokov, z ktorých sa stavali napríklad pyramídy. Výsledky zverejnili tento týždeň v článku s názvom Šmykové trenie suchého a mokrého piesku v prestížnom vedeckom magazíne Physical Review Letters. Starí Egypťania tieto bloky prepravovali na sánkach a autori článku zisťovali či pri ťahaní sánok pomôže vlhčenie piesku po ktorom sa sánky šmýkajú. Trik je v tom koľko vody je potrebné použiť. Už v prvej vete článku autori výstižne hovoria "Experimentálne sme ukázali, že šmykové trenie na piesku je veľmi redukované pridaním istého - no nie príliš veľkého množstva - vody". Ak začnete s pridávaním vody na piesok, tak potrebná sila na ťahanie sánok začne klesať.  S pridávaním stále väčšieho množstva vody však začne potrebná sila rásť. Najmenšia sila potrebná na ťahanie bude ak objem pridanej vody bude tvoriť len 3 až 6 percent objemu zvlhčeného piesku. Presné číslo závisí od typu piesku. 

Sila potrebná na ťahanie sánok s nákladom konštantnou rýchlosťou sa po pridaní optimálneho množstva vody zníži o 40 percent. Sila potrebná na pohnutie sánok z pokoja sa na navlhčenom piesku môže znížiť až o 70 percent. Dôvod prečo sa tak deje, všetci poznáme z detských rokov stavania pieskových hradov na pláži. Navlhčený piesok je pevnejší (až dvojnásobne), čo zabraňuje kopeniu sa piesku pred sánkami, ktoré sťažuje ich ťahanie. 

Na obrázku nižšie z hrobky Djehutihotepa regionálneho panovníka v strednom Egypte z obdobia Strednej ríše vidno prepravu kolosálnej približne 7 metrov vysokej sochy na sánkach. Všimnite si postavu lejúcu pred sánky, možno práve vodu. Zdá sa, že šlo o techniku v starom Egypte známu.

 


7 metrov vysoká kolosálna socha Djehutihotepa prepravovaná na sánkach, ťahaná 172 otrokmi.

Zdroj: Physical Review Letters, Phys.org

Komentáre (9)
peter66
toto nie je o stavaní, ale o prepravovaní obrovských kamenných blokoch...a aj to je sporné....
passco
Alebo odliali na mieste z cementu a piesku a o zbytok sa postaral čas :D A skôr by som veril, že použili nejaké mazivo ako vodu, napr. tuk :P
aaa
Človek má maximálny krátkodobý fyzický výkon 1000 W. Ak tú sochu ťahalo 172 ľudí, dosiahli maximálny výkon 172 kW, t.j. ako výkonnejšie osobné auto. Otázka je: Potiahnete výkonnejším osobným autom 7 metrovú kamennú sochu položenú na sánkach a ťahanú po piesku alebo dreve? Nie, nepotiahnete. Pre tých čo si myslia že áno: Myslím že najťažší opracovaný a prepravený kamenný blok má 250 ton. Potrebovali by sme minimálne 6 najvýkonnejších žeriavov dnešnej doby aby sme ten blok dvihli. Ako ho prepravili pár kilometrov nech vysvetlí autor článku.
Mišo2004
Toto je taký argument a hlúposť až to mraky brzdí. Prečo by to malo ťahať výkonné osobné auto - kde je sila prenášaná na zem jedným malým kolesom...
486DX2
Auto nemá len "jedno malé koleso", nevadí mýliť sa je ľudské. Auto slúži len na porovnanie a zjednodušenie, tak ako sa vo fyzike používa hmotný bod. Predpokladám že na otázku o výkone človeka vo watoch by vedel málo kto odpovedať tak som použil stroj s adekvátnym výkonom aby bolo jasné že na prevoz takejto sochy je potrebný buď iný mechanizmus alebo vyššia energia (alebo kombinácia oboch). To čo som napísal nie je argument ale fakt. Stačí pozrieť pokusy o napodobnenie opracovania, prevozu a umiestňovania kamenných blokov podobných tým ako sú pri egyptských stavbách.
Rado23
A argument, že to ťahali ľudia, pričom ako silu využívali jednu malú nohu, to akceptuješ?
saver
ako take chramy a kategraly, mosty ludia tiez niekedy stavali bez nejakych vacsich fyzikalnych znalosti a a tie stavebne diela stoja dodnes s mensimi opravami, nie ako dnesne domy, co uz ked su kolaudovane, tak sa rozpadavaju
Neo3sk
Prirovnanie k autu nieje na mieste lebo mozeme to prirovnat aj ku konskej sile ako sa uvadza v automobiloch napr. A skusil niekto sa zamysliet nad tim PO com to tahali ? Ak je mokry piesok na zemi a date nan 7m sochu dajme ze ma 5ton nepreborti sa pri tahovej sile ??? Alebo mali uz spevnenu cestu na ktoru dali piesok a vodu ?
JagiMagi
Škoda, že na ten obrázok nenakreslili, odkiaľ to ťahali. Lebo v tej púšti asi nie sú nejaké skalnaté hory, či ?
Pridať nový komentár
TOPlist