EN

Adobe vydalo ARM verziu aplikácie Lightroom pre MacOS aj Windows

Procesory založené na ARM architektúre majú vysoký potenciál pri pomere výkon na watt. Pre prijatie tejto technológie však vždy prekážku predstavovala nedostatočná podpora aplikácií. To sa v súčasnosti začína meniť.

Mnohých fotografov by chýbajúca natívna podpora ARM aplikácie Adobe Lightroom prinútila zostať pri zariadeniach s pôvodnými x86 Intel procesormi. Spoločnosť Adobe však oznámila, že najnovšia verzia aplikácie Adobe Lightroom podporuje nové M1 čipy spoločnosti Apple aj ARM procesory v systéme Windows 10, vďaka čomu sú tieto zariadenia oveľa životaschopnejšími alternatívami pre fotografov. Procesory ARM ale podporuje iba moderná verzia aplikácie Lightroom. Aplikácia Lightroom Classic, ktorú množstvo fotografov preferuje, zatiaľ na ARM procesoroch natívne nebeží. Na nových Apple zariadeniach s M1 čipmi je však stále možné aplikáciu spustiť prostredníctvom dynamického binárneho prekladača Rosetta 2.

Zatiaľ čo Rosetta 2 od spoločnosti Apple dokáže pomerne efektívne prekladať aplikácie určené pre x86 hardvér (Intel a AMD), ARM procesory v systéme Windows 10 zatiaľ nedokážu emulovať 64-bitové aplikácie, ako je napríklad Adobe Lightroom. V dnešnej dobe už väčšina nových programov beží výlučne v 64-bitovom prostredí. Microsoft údajne plánuje v budúcom roku zaviesť podporu pre x64 emuláciu, čím by do určitej miery dorovnal náskok spoločnosti Apple.

Natívna ARM podpora je, samozrejme, najlepším riešením, ktoré potenciálne ponúka lepší výkon a predlžuje výdrž batérie. Aplikácia Photoshop už v beta verzii ponúka podporu ARM procesorov, avšak zatiaľ sa pri testovaniach neosvedčila.

Jednou z výhod prechodu spoločnosti Apple na vlastné procesory Apple Silicon je to, že urýchlila vývoj podpory ARM procesorov pre množstvo aplikácií, čím čiastočne pomohla aj platforme Windows.

 

Zdroje: Adobe Blog

Pridať nový komentár
TOPlist