40 rokov Voyagerov, najdlhšia kozmická výprava ľudstva stále pokračuje

Najvzdialenejšie a najdlhšie žijúce kozmické lode ľudstva, Voyager 1 a 2, dosiahnu v auguste a septembri 2017 míľnik 40 rokov prevádzky a prieskumu vo vesmíre. Napriek obrovskej vzdialenosti od Zeme pokračujú v komunikácii s NASA a stále skúmajú poslednú hranicu (pozn. redakcie, final frontier - odkaz na ST).

Ich príbeh ovplyvnil nielen generácie súčasných a budúcich vedcov a inžinierov, ale aj kultúru vrátane filmu, umenia a hudby. Obe kozmické sondy nesú zvuky, obrázky a správy na Zlatom Zázname (Zlatej platni) zo Zeme. Keďže kozmická sonda môže prežiť miliardy rokov, tieto kruhové časové schránky môžu byť jedného dňa jedinými stopami ľudskej civilizácie.


Image credit: NASA/JPL-Caltech

"Som presvedčený, že len málo misií môže dosiahnuť výsledky, ktoré dosiahli v priebehu štyroch desaťročí prieskumu kozmickej lode Voyager," povedal Thomas Zurbuchen, zo Science Mission Directorate (SMD) NASA. "Ukázali nám neznáme zázraky vesmíru a skutočne inšpirovali ľudstvo, aby pokračovalo v skúmaní našej slnečnej sústavy a priestoru za jej hranicami."

Sondy Voyager dosiahli na svojich jedinečných cestách množstvo rekordov. V roku 2012 sa Voyager 1, ktorého misia začala 5. septembra 1977, stal jedinou kozmickou sondou, ktorá vstúpila do medzihviezdneho priestoru. Voyager 2, ktorý štartoval 20. augusta 1977, je jedinou kozmickou sondou, ktorá letela okolo všetkých štyroch vonkajších planét - okolo Jupitera, Saturnu, Uránu a Neptúnu. Ich početné planetárne stretnutia zahŕňajú objavovanie prvých aktívnych sopiek mimo Zeme, na Jupiterovom mesiaci Io; Náznaky podpovrchového oceánu na mesiaci Jupiteru Europa; Atmosféru najpodobnejšiu Zemskej v celej Slnečnej sústave, na Saturnovom mesiaci Titan; Zmiešaný, zamrznutý mesiac Miranda na Uráne; A ľadovo studené gejzíry na Neptúnovom mesiaci Triton.


Štart Voyageru 2 pred 40 rokmi 20. Augusta, 1977, z Kennedy Space Center na Myse Canaveral na Florida, na palube rakety Titan/Centaur. Image credit: NASA/JPL

Napriek tomu, že kozmické lode Voyager zanechali planéty ďaleko za sebou - a ani jedna z nich nebude po dobu nasledujúcich 40 000 rokov prechádzať blízko k inej hviezde - obe sondy stále posielajú pozorovania o podmienkach, v ktorých sa vplyv Slnka znižuje a začína medzihviezdny priestor.

Voyager 1, teraz takmer 13 miliárd kilometrov od Zeme, prechádza cez medzihviezdny priestor severne od roviny planét. Sonda zistila, že kozmické žiarenie, atómové jadrá zrýchlené takmer na rýchlosť svetla, sa vyskytuje v medzihviezdnom priestore v štvornásobne väčšom množstve než v blízkosti Zeme. To znamená, že heliosféra, bublina, ktorá obsahuje planéty slnečnej sústavy a slnečný vietor, účinne funguje ako radiačný štít pre planéty. Voyager 1 tiež naznačil, že magnetické pole miestneho medzihviezdneho prietoru je "obalené" okolo heliosféry (pole sleduje smer hranice heliosféry).

Voyager 2, teraz takmer 11 miliárd kilometrov od Zeme, cestuje na juh a očakáva sa, že v najbližších niekoľkých rokoch prenikne do medzihviezdneho priestoru. Rôzne polohy Voyagerov umožňujú vedcom porovnať dve oblasti priestoru, kde heliosféra interaguje s okolitým medzihviezdnym médiom (medzihviezdnou hmotou) pomocou detektorov sond, ktoré merajú nabité častice, magnetické polia, nízkofrekvenčné rádiové vlny a plazmu slnečného vetra. Akonáhle Voyager 2 prejde do medzihviezdneho priestoru, budú môcť súčasne sledovať tento priestor z dvoch rôznych miest.

"Keď sme pred 40 rokmi začali, nikto z nás nevedel, že budú stále fungovať a pokračovať v tejto priekopníckej ceste," povedal Ed Stone, projektový vedec (project scientist) misie Voyager z Caltech-u v Pasadene. "Najzaujímavejšia vec, ktorú nájdu v najbližších piatich rokoch, je pravdepodobne niečo, čo sme nevedeli, že by sme mali hľadať a objaviť."

Dvojčatá Voyager sú úspešné viac ako sa očakávalo vďaka predvídaniu návrhárov vesmírnej misie. Pripravením sond pre radiačné prostredie na Jupiteri, ktoré je najnáročnejšie zo všetkých planét v našej slnečnej sústave, boli kozmické lode dobre vybavené na ich následné cesty. Oba Voyageri majú redundantné systémy, ktoré umožňujú kozmickej lodi v prípade potreby automaticky prejsť na záložné systémy, ako aj dlhožijúce napájacie zdroje. Každý Voyager má tri rádioizotopové termoelektrické generátory, zariadenia, ktoré využívajú tepelnú energiu generovanú z rozpadu plutónia-238 - iba polovica z neho sa rozpadne počas 88 rokov.

Priestor je takmer prázdny, takže riziko ohrozenia sond Voyager bombardovaním veľkými objektmi nie je na úrovni. ktorú by bolo treba brať do úvahy. Avšak medzihviezdne prostredie v okolí sondy Voyager 1 nie je úplne prázdne. Je vyplnené mrakmi riedkého materiálu, ktoré pochádzajú od hviezd, ktoré vybuchli ako supernovy pred miliónmi rokov. Tento materiál nepredstavuje nebezpečenstvo pre kozmické lode Voyager, ale je kľúčovou časťou prostredia, ktorú misia Voyager pomáha vedcom študovať a charakterizovať.

Vzhľadom na to, že výkon Voyagerov klesá o štyri watty ročne, inžinieri sa učia ako prevádzkovať kozmickú loď pri čoraz prísnejších energetických obmedzeniach. Na maximalizáciu životnosti Voyagerov, musia študovať dokumenty napísané pred dekádami o príkazoch a softvéri, a vychádzať zo skúseností pôvodných inžinierov pracujúcich na vývoji sond Voyager.

"Táto technológia je stará viacero generácií, potrebujete niekto so skúsenosťou v oblasti dizajnu zo 70. rokov, ktorý potrebuje pochopiť, ako kozmická loď funguje a aké aktualizácie je možné vykonať, aby lode Voyager mohli pokračovať vo svojej misii aj v budúcnosti," povedala Suzanne Dodd, projektová manažérka misie Voyager z Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadene.

Členovia tímu misie Voyager odhadujú, že posledný vedecký prístroj na palube sond budú musieť vypnúť v roku 2030. Avšak aj po tom, čo sondy stíchnu, budú pokračovať v svojej ceste súčasnou rýchlosťou viac ako 30 000 míľ / hod (48 280 km / hod) po obežnej dráhe v rámci Mliečnej cesty s orbitom každých 225 miliónov rokov.

Kozmická sonda Voyager bola postavená JPL, ktorá riadi obe misie. Misia Voyager je súčasťou Heliophysics System Observatory, ktorá je financovaná Heliophysics Division of the Science Mission Directorate.

Viac informácií o kozmických lodiach Voyager nájdete na adrese: https://www.nasa.gov/voyager a https://voyager.jpl.nasa.gov

Zdroj: www.jpl.nasa.gov

 

Pridať nový komentár
TOPlist