EN

Čo bude Nasledujúca Veľká Vec? Môže to byť Magický Skok

 
Už pred vami vyskočila z palubovky telocvične veľryba? Nie? Tak sa na to pripravte. Vážne.

Next Big Thing, v preklade Nasledujúca Veľká Vec. Slovné spojenie používané zvyčajne vo význame produktu, či technológie, ktorú aktuálne nemá nik, zatiaľ je nanajvýš vo fáze prototypu, no zanedlho ju bude mať "každý". Nová Vec, ktorá zmení a rozšíri trh. Odhadovať vopred čo ňou bude nie je ľahké. História je plná príkladov produktov, ktoré ako sa vraví predbehli svoju dobu a na trhu neuspeli, či sa naň nakoniec vôbec nedostali.   

Nádejným kandidátom na takúto Veľkú Vec, ktorá sa aktuálne pomerne výrazne črtá na obzore je technológia spoločnosti Magic Leap (v preklade Magický Skok). Ide o prepojenie, premiešanie a zlepenie virtuálnej reality a reálneho sveta dokopy. Je to technológia patriaca do rodiny rozšírenej reality, no v tej najvýraznejšej steroidovej podobe. Ide o Mixovanú Realitu, skrátene MR. Spojenie a vnorenie prvkov virtuálnej reality do vnímania skutočného sveta. V jej úspech a presadenie sa veria mnohí. A to tým najúprimnejším spôsobom, cez svoje peňaženky. Magic Leap je tajnostkárska spoločnosť, nevieme ako presne vyzerá jej produkt aktuálne, no jeho podoba investorov priťahuje ako včely med. Doteraz Magic Leap získal na vývoj tejto technológie viac než 2 miliardy dolárov. Zdá sa, že všetci veľkí investori chcú mať podiel v tejto spoločnosti. Počínajúc Google, cez investorské spoločnosti Andreessen Horowitz (boli investormi v spoločnostiach Groupon, Instagram, Skype, Oculus VR a ďalších) a Kleiner Perkins (300 rôzných spoločností od Amazon.com po Segway) po polovodičového obra Qualcomm. Dvojmiliardová hranica investícii bola dosiahnutá postupne, viacerými investičnými kolami, čo napovedá, že vývoj technológie úspešne napreduje.
 
 
Z technického hľadiska Magic Leap pracuje na systéme premietajúcom obraz priamo na sietnicu ľudského oka. Systém však premieta obraz zapadajúci do vonkajšieho sveta, je doň vnorený oku a vnímaniu prirodzeným spôsobom. Pre bližšiu predstavu, nám Magic Leap prináša zopár ilustrácii skúsenosti, ktorú získame s jej produktom. Predstavte si, aké je to mať v dlaniach miniatúrneho slona. Pozeráte naň, postaví sa na zadné, zatrúbi a potom vzlietne, magický moment. Či zdieľanú skúsenosť basketbalového zápasu. Všetci diváci v jeden moment uvidia ako sa z prázdnej palubovky, z ničoho nič sa vynoriac vyskočí obrovská veľryba. Vráskavec ozrutný, dosiahne skoro až po strop telocvične a padne na hladinu vyšplechnúc vlnu padajúcu k nohám obecenstva v prvých radoch tribún. Ako sa píše na webe spoločnosti "Tvrdo pracujeme na všetkom od fotoniky a optiky, cez hardvér, dizajn užívateľského rozhrania, tvorby obsahu, softvéru, elektroniky, audia a mnohých, mnohých ďalších vecí. Všetko preto aby sme pre vás mágiu spravili realitou".
 
 
Reportér magazínu Wired popísal svoju skúsenosť z návštevy sídla spoločnosti, kde videl mimozemského robota. Pozrel si ho zo všetkých strán a vzdialeností, robot naň reagoval, vyzeral reálne bez náznakov pixelov či iných znakov digitálneho zobrazovania. Podobne reálne sa javil mimozemský dron, či iné objekty vnorené do reality. Stačilo si nasadiť "synthetic-reality" headset a takmer ste "cítili ich prítomnosť". Je to ako "snívať s otvorenými očami".
 
Možnosti použitia MR sú široké. Od zábavy, cez informujúce orientačné pomocné aplikácie po vzdelávanie. MR technológia dokáže do vášho okolia nagenerovať displej, ktorý nerozoznáte od skutočného. To môže byť tv, monitor počítača či displej mobilu. Môže tak nahradiť všetky tieto zariadenia. A to je naozaj mimoriadný potenciál. Využitie v zábave zahŕňa počítačove hry v prostredí v ktorom sa práve nachádzate. Opäť pre bližšiu predstavu ako to vyzerá, spoločnosť prináša toto video strieľačky v kancelárii.
 
 
Magic Leap zatiaľ nehovorí, kedy uvedie svoju MR na trh. Chce aby bola pri začatí predaja doladená. Peter Jackson, režisér trilógie Pán prsteňov, ktorého spoločnosť pracuje na tvorbe obsahu pre Magic Leap, sa pre Wired vyjadril, že o 10 rokov očakáva používanie MR v rovnakom ak nie väčšom rozsahu, ako je to dnes pri smartfónoch. 
 
Spoločnosť založil v roku 2010 Rony Abovitz. V roku 2016 je Magic Leap najďalej zo všetkých spoločností pracujúcich na technológiach mixovanej reality. VR technológie sú tu, vstupujú otvorenými dverami ako práve sa dejúca nasledujúca veľká vec. Priemysel virtuálnej reality sa rozbieha. Zdá sa, že dverami po VR príde práve mixovaná realita. 
 
   
Komentáre (2)
etpozemstan
to bude horšie ako drogy. Už teraz som závislí ... :) Dúfam že sa bude dať okrem konzumu aj tvoriť
Lyzicka
zakomponovanie virtualnych komponentov do realneho obrazu., tzv. agumented reality... ako koncept davno zname... co chyba je obrovska vypoctova sila, ktora dokaze vypocitat vnorene prvky v realnom case... dalsia vec co chyba, je algoritmizacia ukonov doteraz robenych trikovymi technikmi manualne.
Pridať nový komentár
TOPlist