Asus P6T Deluxe OC Palm - recenzia

Základnými doskami pre Intel Core i7 procesory sa výrobcovia chválili ešte pred samotným uvedením tejto platformy na trh. Už tradične bol medzi prvými aj Asus, ktorý pridal ďalšieho člena do rodiny dosiek Deluxe, známe hlavne svojou maximálnou výbavou. Dnes sa pozrieme bližšie na model P6T Deluxe OC Palm edition.

Asus P6T Deluxe – úvod, balenie

Asus je firma, ktorá sa venuje pomaly až neuveriteľnému množstvu produktov – od základných dosiek či grafických kariet, možno vidieť túto značku aj u notebookov či chladičov, LCD monitorov, sieťových prvkov, mobilných zariadení atď. No to, čo je pre Asus najdôležitejšie, na čom stavia svoj biznis a buduje dobré meno sú nepochybne základné dosky. Práve im venuje veľkú pozornosť a je to aj vidno – základné dosky Asus sú aj u nás jedny z najobľúbenejších.

S dnes testovaným modelom P6T Deluxe ste sa už na našich stránkach stretli. Asus ju totiž predstavil niekoľkým vyvoleným overckockerom a novinárom uprostred augusta v nemeckom Berlíne. Už vtedy, pár mesiacov pred uvedením procesorov Core i7 na trh (recenzia), mal Asus k dispozícií hotovú základnú dosku pre túto platformu a to natoľko vyladenú, že sa nebál ju prezentovať naživo. Nám sa dostala o pár mesiacov na to táto krásavica do rúk, pozreli sme sa teda na ňu trocha bližšie.

Séria základných dosiek Deluxe je akousi výkladnou skriňou Asus-u. Tieto dosky sú vždy luxusne vybavené, s bohatým príslušenstvom a veľmi slušnými možnosťami pretaktovania. Už sa nehovorí extrémnymi, na také kúsky má Asus sériu R.O.G.. Inak to samozrejme nie je ani pri najnovšej P6T Deluxe, výrobca "napakoval" čo najviac technológií a pribalil aj rozsiahle príslušenstvo:


Balenie je o trocha väčšie ako bežný priemer, stále však pomerne kompaktné a v rozumných mierach


Príslušenstvo ako sa na Deluxe patrí

Po rozbalení okrem dosky nájdeme aj:
- 6x S-ATA kábel (3x priamy konektor, 3x zalomený konektor o 90°)
- 1xP-ATA kábel
- 2x redukcia pre pripojenie S-ATA diskov
- 1x bracket do zadnej PCI záslepky – 2xUSB, 1xFireWire
- krytka konektorov zadného panela
- prídavný ventilátor na chladenie pasívneho chladiča napájacích obvodov
- skrutky pre upevnenie prídavného ventilátora na chladič čipsetu
- SLI mostík
- prepojovacie členy pre jednoduchú inštaláciu káblikov predného panela na dosku
- manuál a DVD so softvérom
- OC Palm

Celkom šikovne je riešená redukcia pre pripojenie S-ATA diskov a mechaník. Na jednej strane sa zapojí do S-ATA portu na doske a do 4pin Molex konektora zdroja a na strane druhej je už združený konektor pre pripojenie S-ATA zariadenia:



Ak sa čudujete, prečo je pribalený aj SLI mostík pri doske s Intel čipsetom, tak vedzte že pre X58 spravila nVidia výnimku a povoľuje na certifikovaných doskách prevádzkovať SLI. P6T Deluxe je teda jednou z nových dosiek, ktoré podporujú SLI aj Crossfire.

Špecialitkou je tzv. OC Palm, ktorému sa budeme venovať vo vlastnej kapitole.

Komentáre (14)
VeGaN
Jasne ze som musel dat ovladac, kazdy SAS radic potrebuje ovladac, jehoVista ho nepozna. A na SAS mozes pouzit len 2 disky, lebo su tam len 2 konektory, ako som spravne vydedukoval z dosky , ostatne disky len SATA tusim 6x.
vlad7o
pekna a pekne spravene
amd_sk
na rencenziu tejto dosky som dlho cakal aj som sa dockal... je to goood dakujem
_Snake_
krása Peťo :)
Supersonic
toto tak mat doma:D
crux2005
bez procesora a ramky - zbytočnosť :-D
palee
nie nadarmo som dal Gudasa za najobľúbenejšieho redaktora za rok 2008 :)) ... perfektná práca!!! ;)
Gudas
vďaka palee :) ...aj ostatným za pochvalu a podporu!
VeGaN
Pekne spravena a mozem potvrdit, je to super doska. Mam ju par dni doma a PC je fakt rychle, dobre taktovatelne...Nice work Asus....
danoxxl
Žiaľ väčšina recenzií je robená v minimálnej konfigurácii, potom sa nedozviete podstatné nedostatky tejto dosky. Napr.: ovládač SASradiča uvádza ASUS na svojich stránkach uvádza, že ovládač je aj pre 64bit Vistu, ale nie je to pravda. Vista vám povie že driver nie je kompatibilný a so 64bitovou Vistou ste teda skončili a rovnako s RAMkou 4GB a viac. To nie je všetko. Ak si kúpite 2 15tis. otáčkové SASdisky a urobíte z nich RAID0 (ale aj RAID1), nainštalujete na nich OS aby ste mali rýchly stroj, tak zabudnite na RAID urobený na ICH10 zostavený zo SATA diskov. Táto doska vie RAID iba 1x. Riešením je iba prídavný SAS radič zvládajúci RAID a rýchle disky pripojiť cez neho. Ak to celé zrátam, mohol som si kúpiť o hodne lacnejšiu dosku a ušetrné peniaze invesovať do kvalitného SAS RAID radiča, ktorý má podporu 64bit Visty. Nachital som sa rovnako ako veľa iných na zavádzajúcu reklamu.
Gudas
No môj názor je podobný - takéto radiče na dosku nepatria.
VeGaN
danoxxl: mam SAS disk na 64bit AstalaVista a normalne funguje bez problemov, sice nemam Raid0 (nemam 2disky) ale nestazujem si, beha to bez problemov, ramky mam 6GB a tiez nemam problem, skus upgrade Biosu.
danoxxl
Samozrejme BIOS si flashnem, ale už teraz viem s istotou, že RAID môžem vytvoriť iba jeden. Prešiel som nejaké zahraničné fóra a dali mi zapravdu. Keďže nutne potrebujem dať 2x SAS disky do RAID0 a ostatné disky do RAID5, ďalej už ani neuvažujem o použití SAS radiča na doske. Ten disablujem a kupim SAS radič do PCI expres slotu. Dúfam že aspoň táto kombinácia bude chodiť.
danoxxl
VeGaN: Keď si inštaloval 64bit Vistu, musel si Viste podsunúť driver pre SAS radič, alebo sa inštalovala aj bez toho?
Pridať nový komentár
TOPlist