AMD Phenom II – výroba, špecifikácie, modely, ceny...

Posledné mesiace či týždne je internet plný nových a nadšených správ o procesoroch AMD Phenom II. Tie sú prvými 45nm čipmi tejto firmy a v podstate naprávajú všetky problémy prvých Phenom-ov. Pozrime sa bližšie na to, aké sú jednotlivé modely, čo ponúka oproti nim konkurencia a ako sa tieto procesory vyrábajú...


Výroba procesorov v skratke

V rýchlosti si zopakujeme, ako sa vyrábajú procesory.
 


Obr.1: wafer s 45nm jadrami AMD Deneb


Základným prvkom pri výrobe procesorov je polovodičový wafer kruhového prierezu (Obr.1). Výroba tohto waferu pozostáva z niekoľkých krokov.

Tým prvým je vytvorenie monokryštálu, teda štruktúry polovodičového materiálu bez viditeľných hraníc zŕn či deformácií. Monokryštál sa vyrába napríklad tzv. Czochralského metódou (Obr.2), keď sa do roztaveného, vopred pripraveného a vyčisteného kremíka, vloží monokryštalický zárodok a ten sa postupne vyťahuje. Vyťahovaním sa na pôvodný zárodok „nabaľuje“ roztavený kremík, ktorý chladne a prijíma tú istú kryštalickú štruktúru ako zárodočný kryštál. Do roztavenej hmoty sa dajú pridávať zmesi na vytvorenie potrebného druhu vodivosti polovodiča.
Tento proces je veľmi pomalý, vytvorenie jedného kompletného ingot-u (Obr.2) trvá aj jeden deň.
 


Obr.2: Czochralského metóda tvormy ingotu kremíka, hotový ingot (foto: materials.usask.ca)


Keď je pripravený takýto monokryštalický ingot, je ho treba narezať na wafery. Zvyčajne sa to robí kotúčovou pílou s diamantovým hrotom – reže sa vnútorným obvodom píly (Obr.3). Monokryštál sa reže v požadovaných rovinách, po narezaní ostáva odpad, ktorý tvorí cca polovicu celého objemu ingotu.
 


Obr.3: Rezanie ingotu


Takto narezané pláty majú ešte svoje povrchové nerovnosti – tie sa odstraňujú v niekoľkých krokoch, pozostávajúcich z lappovania (mechanické brúsenie) a dodatočných chemických úprav. Okraje wafera sa tiež zaobľujú. Nakoniec sa wafery leptajú do vysokého lesku a oplachujú deionizovanou vodou.

Teraz máme pripravený čistý, polovodičový wafer, čo ďalej? Nasleduje procedúra známa aj ako fotolitografia. Pomocou nej sa vytvárajú jednotlivé logické obvody.

Najprv sa nanesie na wafer oxidová vrstva, nad túto vrstvu zas tzv. fotorezist. Ten je citlivý na svetelné žiarenie – pri jeho dopade sa fotorezist odstráni. Cez vopred pripravenú masku, kde sú „predtlačené“ jednotlivé obvody, sa na fotorezistovú vrstvu privádza svetlo a tak sa vytvoria oblasti bez fotorezistu a s fotorezistom. Ďalším krokom je chemické odstránenie oxidovej vrstvy tam, kde bol odstránený fotorezist. Kde fotorezist ostal, ostáva aj oxidová vrstva. Teraz ostávajú na waferi akési „diery“, cez ktoré sa difúziou alebo iónovou implantáciou dotujú atómy prímesí do kremíkovej základne – vznikajú odlišné P alebo N vrstvy (Obr.4).
Po dokončení sa fotorezist očistí.

Tento proces sa môže opakovať niekoľkokrát, pre vytvorenie viacerých, aj vzájomne prepojených vrstiev z rôznych materiálov.
 



Vzniknutý wafer sa ďalej testuje a neskôr nareže na jednotlivé časti – jadrá procesorov. Okrajové neúplné časti sa vyhodia. Po oddelení jadier sa tieto pripevnia a vodivo spoja na procesorové die, teda doštičku. Doštička slúži aj na prepojenie výstupov na jadre s pinmi na spodnej strane procesora.

Medzi týmito poslednými úkonmi je samozrejme aj viacero testov funkčnosti, pričom v jednom z procesov sa aj určuje, o aký procesor pôjde – či o high-end model (vtedy, ak jadro zvláda vysoké frekvencie pri danom napätí a iných parametroch), alebo či sa nastaví a bude predávať ako model nižší (ak jadro nezvláda vysoké frekvencie pri danom napätí, alebo ak má niektoré časti čiastočne alebo úplne nefunkčné – vtedy sa predávajú ako napr. trojjadrové čipy a podobne (viac na ďalších stranách)).
V podstate sa dá povedať, že každý jeden procesor z určitej rodiny je najvyšší model, len nezvládal svoju frekvenciu pri určených parametroch a tak ho výrobca nastavil a predáva ako model nižší. Tu potom prichádza na rad pretaktovanie, keď si sami zvýšime napätie pre jadro a frekvenciu zvyšujeme nad rámec tej výrobnej.

Procesory sa po dokončení testovania posielajú do iných fabrík, kde sa označujú a balia. Dôvod je ten, že cena práce v inej krajine je lacnejšia a oplatí sa ich baliť inde ako vo výrobnej fabrike (preto napr. na Intel procesoroch vidíme názvy ako Costa Rica či Taiwan).
 

Komentáre (50)
C1cOo
velmi pekne prepracovany clanok.. taketo nieco som hladal, dakujem za info :)
RomYt
Je možné nainštalovať na PC zostavu s Procesorom AMD Phaenom X2 550,64 bitový operačný systém??? Dakujem...
RomYt
Je možné nainštalovať na PC zostavu s Procesorom AMD Phaenom X2 550,64 bitový operačný systém??? Dakujem...
AmOK
***** vynikajuci clanok, vdaka. ;)
predatormx5
jj, velmi dobry clanok, hlavne prva kapitola, lepsie sa to cita ako skripta :)
fmb
velmi krasny clanok az ma za srdce chytil
avixe
pripajam sa, tiez ma to chytilo za srdce, stare dobre konkurencne casy... dik za recenziu
juloSVKxxl
*1. str.: celkom fajn čítanie(mohol si ísť aj hlbšie)...pre neznalých, *2. str.: podobne ako pri 1-tke, *3. str.: porovnávať jadrá(rôzne návrhy, výroby...str. 2) a robiť závery je veľký amaterizmus("už sa mi tlačí do oka slza ľútosti"...oO0MG)...mňa nezaujíma koľko stojí výroba CPU AMD/Intel, ale zaujíma ma cena ktorú zaplatím v predajni!!!...hodný na podpriemerné fórum, *4. str.: zaujímavé fotky jadier, *5. str.: tab.+graf $=výpovedná hodnota 0!, DDR3 majú význam, až keď sa ich frekvencie dostanú na 2GHz...bude tam viditeľný výkonový nárast, zatiaľ cenovo(výkon/cena) nemôžu konkurovať lacným DDR2-kám, *6. str.: AMD je späť...súhlas Phenom II(X3/4) sa podaril, a aj Athlon II X2 vypadá vynikajúco: :-) PS: čakal som, že sa "zadaril" po dlhšej dobe TESTíK (mini...micro...flash) CPUs, a nakoniec žiaľ nič...nadávať tomuto článku vraj "recenzia"...no comment/avixe. :-()
maugly
no perfektny clanok tak tak srdce plesa maju to velmi taske hlavne s tou cenou male zarobky su najhorsie ale musia sa pomali dvihnit s tej zeme kam sa dostali je super vediet ze to nezabalili a stale pokracuju aj ked sa dostali tam kde su a teraz sa znovu stavaju na nohy a to je velmi dobre vsetci sa velmi tesime novym procesorom su fakt skvele a konkurencie schopne gratulacia celemu teamu AMD . k tym zakladnym doskam sa tesim lebo na vianoce si chcem kupit najsilnejsi Phenom II tak by som bol rad ak by som bol informovany a vedel sa rozhodnut spravne . Diky za taketo clanky .
Gudas
Dajme tomu, že tebe som ten článok neadresoval ;-) Recenziou to nikde nenazývam...alebo áno? Ukáž kde! Že ťa nezaujíma čo píšem? Nečítaj to! Každý komentár od teba v poslednej dobe je iba kvôli tomu, aby si rýpal - baví ťa to? Ostatným ďakujem za pochvaly :)
avixe
julo, ked prides z prace, najskor chod za zenou, potom sa dobre najedz, daj si chladene pivko.. a potom si sadni za pc a citaj recenzie.. nemozes citat hned ako prides zo svojej extremne stresujucej a deprimujucej prace lebo to potom vyzera ako keby si chcel nasilu nieco bojkotovat a nedari sa ti to.. ... je to urobene cele perfektne, na kazdej strane som sa docital nieco nove, velmi zaujimave a potesujuce.. ukojil som svoj hlad po informacii.. cize je to ok!
juloSVKxxl
Heh, ty budeš asi SYBILin hoch...!!! Skoro si sa trafil s tou prácou. :-))) PS: Tebe odporúčam, aby si sa "ukojil"(5ex) aj inde, bo ti to celé už tlačí na mozoG. :-() *GUDAS: nehovorím, že ten článok je sračka...sú tam aj zaujímavé veci, len ten "výpočet nákladovosti" si si mohol odpustiť + ten výkrik do tmy..."už sa mi tlačí do oka slza ľútosti".
Gudas
Nikto ťa nenúti to čítať, preto mi nemusíš vyčítať čo som si mohol odpustiť. Presne o tomto písal Anand Lal Shimpi, takže odveci to nie je. Ak ťa to nezaujíma, opäť opakujem - ignoruj to. Je to tak nepochopiteľné? Nemusíš komentovať čo ťa nezaujíma.
thimy
Pekný článok, určite potešil. Výpočet nákladovosti tam určite patril. Je jasne, že bežného zákazníka to nemusí vôbec zaujímať, ale ako zaujímavosť k ďalším informáciam je to v poriadku.
maugly
no mna aj ta informacia dost zaujala tie ceny su to preco ma intel tak vysoke ceny a amd nie . ak by som bol v takej situacii ako amd tak asi by som nasadil rovnaku taktiku teraz vela nezaroby na jednom predanom procaku preto to srdce zabolelo a zaplakalo lebo je to len skoro len na prezitie a nie na mega zarobky ako je to u intelu .aspon podla mojho nazoru musia znovu ziskat verejnostny zaujem o ich procesory a samozrejme aj vylepsit celu produkciu . len ma trosku zaraza ten vysoky pocet nedokonalich procesorou velke ho..da a su bud len dvojjadra alebo trojjadra keby nevolo tolko vadnych vyrobkou tak by mohli aj trosku viac zarobyt lebo by nemuseli vyrabat 4-jadra a zamikat nefunkcne casti ako jadro alebo cache .
Miriamka
Toto je snáď najväčšia óda na dokonalosť AMD procesorov akú som kedy čítal....6 strán chválospevov v jednom článku som na AMD ešte nevidel. Toto by nedokázal asi ani Ján DD Stach na ddworlde. Toto je spon slušná, inteligentná, neurážajúca práca....Za takýto propagačný materiál by sa nemuselo hanbiť ani vedenie maketingového oddelenia v AMD... Čo tak trocha objektivity dať do článku? pretaktovanie.sk som bral ako jednu z dvoch nezaujatých stránok na SVK a ČR a teraz toto....Ak to mala byť schválne reklama tak ste to mohli niekde spomenúť. Celkovo je to super článok, len tá subjektívnosť mi tam chýba, ved aj Intel robí dobré CPu, no nie?
Gudas
Uveď prosím nejakú vetu alebo úsek, kde vyslovene propagujem AMD. Celý článok je o AMD, čo ešte neznamená že je to reklama na AMD.
vagi
Díky za super článek...opravdu dobré počteníčko :-) To Miriamka: chlape probuď se..vždyť je to článek o AMD...až bude článek o Intelu a jeho procesorech, tak si přijdeš taky na své...jen si nemusel tolik dávat najevo, že jsi zarytý Intelák ;-)
trunks
Hned když se objevily Phenomy II tak každý věděl, že se jedná o dobré procesy za ceny, kterými si chce AMD zachránit zadek. "Ved aj Intel robí dobré CPu, no nie?" Je to pravda ale taky tomu odpovídají ceny.
Miriamka
Nie som zarytý intelák aj ked mám teraz CPU intel, keby som PC kupoval dnes, tak by tam bol CPu X3 720 BE, nie je o čom, len ten článok vyznel tak že Intel robí iba hov*á a CPu vyrába len AMD a aké je ono chudiatko že málo zarábajú...ako keby mali málo...
Gudas
To ako si písaný text pochopil je mi ľúto - mal som v úmysle iba informovať ako sa veci majú, aj trocha z pohľadu výrobcu, nie len spotrebiteľa.
AmOK
Gudas je taky stary vitip o chlapikovi ako dojil kravu a prisla zena... "Niektore veci nevysvetlis" ...ani Miriamke. Keby si nepoznal google 1. odkaz :D
mahony
nemal som ani pááru ako to celé funguje danke schon
4Brunco
mne to teda ako reklama neprislo, nechapem co tu niektori pindia, ale ine som chcel,, nerozumiem preco sa v PheII X3 vola jadro HEKA, a v 4jadre deneb ked to ma byt to iste jadro?
kremik
Ak porovnáme výkon jedného jadra intelu vs amd, tak na vyjde ze intel je na rovnakej frekvencii stale vykonejsi, ak sa pozrieme na oc moznosti, tak zistime ze intel C2Q sa da nataktovat priblizne na rovnaku frekvenciu ako phenom II (povedal by som ze v monohych pripadoch pojde intel na vyssiu). Ak sa pozrieme na ponuku dosiek opat vitazi intel. Pri sucasnych cenach amd procesorov nevidim dovod ich kupovat, nehovoriac o tom ze za zachvilku tu mame Linnfield...
fmb
scasne ceny amd... to si dobre dal lebo ked porovnas amd a inel tak tam su ceny radovo o cca 33€ menej v prospech amd a to nehovorim ze este aj dosky maju ine ceny ked si vezmes doska na i7 ta najlacnejsia vide cez 170€ a na amd to vzchadza cca 120€ cize asi tak preto sa oplati kupit amd.... ale ked mas prachy je intel lepsi ale to uz nie je o tom co sa oplati...
kremik
nechcem sa s tebou hadat, neviem preco chces porovnavat i7 s phenomom, to je trosku ina kategoria.... ja porovnavam phenom s C2Q, tak napr. Q9550 205€, porovnatelny je PhII 945 za 196€, rozdel je 9€ akych 33€?? Dalej nato aby si phenom nataktoval aspon ako ten intel budes potrebovat zarucene drahsiu dosku 140-160€ a DDR3 pamate... tie su stale drahsie ako DDR2 ktore na intel v pohode stacia, doska zo slusnym oc na intel vyjde okolo 100€. Tak kam sa podela uspora s amd?
roob
takze PHII 945 stoji 206€ (kto by ho ale kupoval, ked chce taktovat a 810 stoji 157, ze) a q9550 stoji 245€. Podruhe slusna doska na AMD napr. ASUS M4A78 PRO stoji 81€. Navyse oproti intelu maju lepsie integrovane VGA, co je aj dovod, preco bude moj dalsi pc AMD a nie intel. Dnes praveze nemas vo vacsine oblasti kupovat ine ako AMD. Do pocitaca v praci kde kodujem len videa by som ine ako core i7 nekupil. Vsade inde to nema zmysel. A odporucat dnes s775 je uz dost blbost, ked zachvilu je tu aj tebou spominany core i5.
fmb
cize ako roob povedal v ageme sa da kupit amd 945 za 196€ ale ked sa pozries na am2+ socket tak tam najdes 940 za 166€ pre iba ddr2 pamate.. a q9550 ako vravis stoji 230€ cize medzi 940 a 9550 je rozdiel 54€ a dosky, tam je to vseliako su aj lacne na intel aj amd... ale ceny su porovnatelne pre amd aj intel vid dosky gigabyte... a z ddr2 si myslim ze vytazis na doske z max 1333+MHz ramkami da sa povedat ze skoro ako ddr3...
flanker
Zdravím, poměrně příjemný čtivý článek. Bohužel některé reakce čtenářu jsou ubohé (např Miriamka)....U nich je znát, že se v daném oboru pořádně nevyznají, nechť se zeptají uživatelů, co vlastní doma např oba procesory a nebo alespoň pročtou více než jednu recenzi na základě které dělají úsudek. Krom toho, hodit pohled na ceny a pak snad si uvědomí, že se nejedná o žádný "chválozpěv", ale o nestranný článek k dnešní situaci. Mimochodem, můžu Vás ujistit, že to od AMD není vše příjemné, čeho se v nebližším půlroce až 3/4 roce dočkáme. Ještě jednou budete příjemně překvapeni ,-). Leč NDA a tak mlčím :-)
kremik
skoda reci s vami chlapci, toto je otazka toho ci clovek dokaze naratat do 5 :) Q9550 stoji po novom okolo 200€... pozerate stare cenniky. http://datacom-ke.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=24684
Gudas
Cena Q9550 klesla zrejme až dnes. Je momentálne na úrovni Q9400. Včera bola ešte situácia iná, ale je to príjemná zľava :)
lkuzman
Peťo dík za pekný článok, doma mám PII 940-cinu tikajúcu na 4GHz (voda) a bohate mi stačí na väčšinu všetkého čo robím.
Shatterhand
Naozaj musim vyjadrit polutovanie nad tymi, co tu mali pindy a "znackovy boj". Tento clanok urcite nebol odou na AMD, lebo by sa inac nepisalo o tom, ako AMD nevie na svojich procesoroch zarabat, nepisalo by sa ani o tom, ze jeho vyrobna technologia zaostava za Intelackou - ze pouzivaju este starsie vyrobne technologie, ze je to na prvy pohlad pohlad vyrobnejsie, lebo je to lacnejsie - ale kazivejsie (to by pro-Intel zaujaty autor clanku nespomenul!), a ze AMD bude cakat velka investicia do vyspelejsej vyroby....atd. Fakt nechapem, co tu bola reklama, alebo chvala AMD. Ak povazujete za chvalu to, ze niekdo nezaraba a nema naj. technologie....tak prosim, vasa chyba. A k tym cenam, tie tiez hovoria o tom, ako sa veci maju (skratka ludia kupuju Intel aj ked si vypyta takmer 2x viac). Ceny su uz ale konecne rovnake - lenze to nezlacnoval Intel: Phenom II X4 955 Black - 185eur; Q9550 - 206eur, pricom vykon je rovnaky.
Glauko
Zaujímavé čítanie aj pre aVIAtika :D
Snake
a zase sa ukazuju tie slabsie clanky slovenskeho naroda v diskusiach pod tuctovym clankom :( chjaj
Fly
neviem preco ale intel sa mi paci viac ako amd... zrejme ked pocujem od vselikoho ze intel je spolahlivejsi ako amd
juloSVKxxl
http://www.svethardware.cz/branch.jsp?node=F12E2430EBF4E73AC125741500467720&parent=64A7B87D388DBD47C125741500466231
Gudas
Julo, tento článok nemal za úlohu ísť do takých detailov. Kto chce, môže si to prečítať. Ja sa za profesionála nevyhlasujem, dokáž mi opak. Ale keď je to podľa teba "hodný na podpriemerné fórum", tak to už ani radšej nečítaj, je to pod tvoju úroveň zjavne.
juloSVKxxl
Nechcel som sa Ťa dotknúť. Na "úroveň" SVK webov/periodík s IT tématikou je tvoj článok nadpriemerný! Myslím, že AMATéR nie si, tvoj článok...vraj "pre podpriemerné fórum"...myslel som jedine tú časť s "výpočtom nákladovosti" výroby CPUs+ten výkrik a slzy v Tvojich očiach. ;-)
Gudas
No vidíš - to o čom píšem, ako to ty nazývaš "výpočet nákladovosti", o tom píše asi jedine Anand, a ten je niekde inde ako SVK a CZ weby ;-) Chcel som to priblížiť aj u nás, ale ako vidím, tebe to vyslovene prekáža a drása ti to nervy...
juloSVKxxl
Prečo ten skvelý "výpočet" neprebrali aj ostatný?!...asi preto, že porovnáva jablká z hruškami! (SOI vs HKMG) *PS: nervy mám z bludov šíriacich sa webovými étermi.
Gudas
Chceš teda povedať že porovnávať veľkosť jadier je porovnávanie neporovnateľného? Ale aj mimo toho - stále neviem, prečo ti to tak extrémne vadí že sa o takom niečom píše...
Toman
"výpočet nákladovosti" je vec za 100 bodou! to nema nik....
Fly
keby amd nezaostavalo tolko za intelom tak je plnohodnotnym konkurentom intelu..to ze maju vacsie naklady na vyrobu a nedokazu vyrobit z wafera tolko jadier ako intel je asi problem v inzinieroch ktori to navrhuju a cojaviem kdo..no a ked ma intel lepsich ludi tak mu vyslovene prva pozicia patri a to mu nikdo nemoze vycitat.. alebo to je inak?
AmOK
Ked sme uz pri basnickych obrazoch, tak co tam mal Julo Gudas napisat, ze s prepacenim Intel vie upliest z hovna bic a AMD z bica hovno? Ten ingot supercisteho kremika a jeho cena je jedna vec, vyrobne naklady jednej a druhej technologie druha to mas pravdu. Ale k realnym nakladom oboch vyrobcov sa tazko dostaneme. Na druhej strane zase nie je tazko sa vzit do situacie ludi od AMD, ked konecne maju nieco, co dobre funguje a z linky vychadzaju nepodarky vo vacsom mnozstve ako sa ratalo. Potom nielen slza, ale asi aj hlavy si trieskaju o stenu.. Kazdy si lahko domysli, aka je nakladovost resp. ze to suvisi s velkostou jadra, ked namiesto jedneho ingotu/wafera potrebuju 3 x tolko materialu prehnat 3x cez linku aby vyrobili predpokladany pocet najkvalitnejsich jadier a zaroven ist cenou nizsie nez konkurencia. Sme na slovenskom webe, nie cinskom (zisk, strata su hned po mama prve slova decka..), preto mne ta informacia tam sedi, srat na to, ze nie je presna (ona sa ani presna nesnazi byt). Julo skus to brat nabuduce tak, ze nie vsetko napisane je urcene ludom s rovnakymi vedomostami. Citaju to tu aj "deti", ktore o par rokov budu take zdatne ako si ty, alebo zdatnejsie. Ale aby sa clovek nieco naucil, dozvedel a mal chut viac a viac citat, tak mu to musi byt podane primeranou formou. Urcite nepochybujes, ze Gudas by to vedel podat aj o hodne odbornejsie a vysledok by bol mozno taky, ze ty si precitas, co aj tak vies, ja si precitam a neviem ci viem :D a xy ludi zacne citat a nedocita lebo toho bude na nich moc...
Snake
no pozor, ingot je jedna vec, ingot sa este musi precistit, zonalna tavba a tak podobne, taktiez ionovy implantator je vec za miliony, cize aj ingot "nieco" stoji (nie priamo, ale stoji), nehovoriac o rektifikacnej komore...
flanker
výkonově bych srovnával X4 955 s QX9650...Stačí si přečíst i intelovsky zaměřeného recenzenta OBRa, který to sám konstatoval...Být test pouze v 64 bit systému, tak je potom X4 955 srovnatelná s QX9770. Bavíme se však o aplikacích vhodná pro 4-jádra, ne excel apod...
juloSVKxxl
...Phenom II X2 550(3,1GHz, 80W TDP)=93,81€...http://www.alza.sk/amd-phenom-ii-x2-250-d126441.htm a http://www.alza.sk/amd-phenom-ii-x2-550-black-edition-d125942.htm...skladom!
Glauko
Tu si môžte okrem iných procesorov navzájom porovnať aj tie dva nové od AMD: Phenom II X2 550(3,1GHz, 80W TDP), Athlon II X2 250 (3,0GHz, 65W TDP). Ale asi to už poznáte. / / / zdroj: http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=96&p2=97
Pridať nový komentár
TOPlist