Vodné chladenie Thermaltake Aquarius II

Poslednou dobou sledujem, že spol. ako napr. TITAN, alebo Thermaltake. ktoré sú známe skôr chladičmi a produktmi, pre bežných ľudí sa snažia presadiť aj v chladení vodou. Spol. Thermaltake, ako prvá vyšla už dávnejšie s produktom Aquarius. Po ňom nasledoval Titan so svojou alternatívou vodného chladenia. Thermaltake však vydal medzi užívateľov Thermaltake Aquarius II. Na www.overclockers.com vyšla solídna recenzia a tak sa pozrime, ako dopadlo vodné chladenie Aquarius II v testoch.  

Výbava
 

Cela súprava Aquarius 2 pozostáva z komponentov, ktoré podľa autora majú menšie rozmery - hadičky s priemerom 5mm, radiátor veľkosti 140 x 90 x 60mm, na ktorý sadne vetrák typu 92m, malá pumpa s rozmermi 105 x 50 x 110mm. K výbave patria aj malé, ale silné magnety, ktoré by sa mali použiť na uchytenie radiátora a pumpy k skrinke. No tak, ako autor aj ja súhlasím, že magnety a PC nie je veľmi dobrá kombinácia. Pribalené sú aj dlhé spružiny, ktoré by mali zabrániť aby sa hadice "zauzlili". Jediným problémom v prípade ich použitia je zníženie samotného prietoku vody, čo nie je veľmi dobré.

Jedna z radiátorových trubiek bola ohnutá, môžete si to všimnúť na obrázku. Bola to samozrejme chyba z výroby....

Samotný vodník je celý z medi a poniklovaný. Kvôli poniklovaniu z vrchnej strany nevyzerá že by bol z medi. Váha a spodná strana však prezradí, že sa jedná o celomedeného vodníka. Samotné opracovanie čo som si všimol z obrázkov nie je nič moc, dosť hrubá robota - týka sa to hlavne spodnej strany, ktorú by som pred použitím určite vylapoval.

Poďme k pumpe. Pumpa je 12 V zariadenie s integrovanou nádržkou. Má 4 vstupy/výstupy : dva pre naplnenie a prívod / vývod. Na obrázku si môžete všimnúť dva biele guľky pomocou ktorých by ste mali lepšie vidieť stav vody. Pumpa po zapnutí svieti.

V balení nájdete montážne sady ako pre P4, tak pre AMD (Socket A). Pri montáži môžete použiť 4 diery okolo Socketu (nutné pri montáži odmontovať základnú dosku od plechu), alebo klasický spôsob cez pružinu.

Nakoniec je tu ešte plniaca nádržka, ktorá naozaj vyzerá ako fľaštička od parfumu.

 

Test

Testovalo sa na simulátore s použitím Socket A pružiny. Uchytenie je bezpečné a pevné - je to vhodné a dobré pre správny kontakt s jadrom procesora.

 
Teplota jadra
Teplota okolia
AquariusII, 74.5 wattu
47.0 C
20.2 C

Výsledky nie sú nijako oslnivé - 47 C. Môžete si prezrieť prehľad hodnotenia výkonu chladičov  (Heatsink Ranking), kde sa približne toto vodné chladenie umiestnilo. Slabší výkon je odrazom malého radiátora, nízkeho prietoku teda malého výkonu pumpy a 5 mm hadičiek.

Čo sa týka hluku, ten je v poriadku - prevádzka je veľmi tichá (2285 rpm).

 

Záver

Podľa výsledkov, ktoré dosiahli na www.overclockers.com si myslím, že investícia do daného vodného chladenia sa neoplatí. Vzhľadom na hluk sa výkon približuje k tichým vzdušným chladičom s ktorými dosiahnete približne rovnakú teplotu, za oveľa nižšie náklady (stačí si pozrieť chladiče Arctic Cooling, prípadne iné patriace k "tichým" ).

Za výsledky, obrázky a čiastočné informácie ďakujem serveru www.overclockers.com

Pridať nový komentár
TOPlist