Ticho a výkon zároveň - Zalman FX70

 
Po dlhej dobe sa nám do testu dostal chladič, ktorý je prioritne určený na chladenie v pasívnom režime teda bez ventilátorov. Nižšie teploty tak spravidla bývajú odmenené nulovou hlučnosťou na ktorú si niektorí užívatelia potrpia. Uvidíme za akú cenu prinesie absolútne ticho Zalman FX70.

 

Zalman FX70 - Balenie, špecifikácie

 
Spoločnosť Zalman je jeden z najvýznamnejších výrobcov chladičov všetkého druhu ktorý sa aj v našich končinách teší obľúbenosti. Zalman FX70 bol predstavený iba pred pár mesiacmi počas Computex-u 2014 a do predaja poputoval iba nedávno. V slovenských e-shopoch sa jeho cena pohybuje približne od 35€. Do úvahy však treba brať, že domov si s chladičom neodnesiete žiadny ventilátor a tak prípadne dokúpenie ventilátora celkovú investíciu o čosi navýši. Ventilátor však možno nebude ani potrebný nakoľko sám výrobca tvrdí, že chladič je pasívne schopný uchladiť procesory s TDP až 95W. Nami testovaný procesor má TDP stanovené na 130W a tak bude testovanie zaujímavé...
 
Teraz však už k samotnému chladiču. Ten docestoval v stredne veľkej čiernej, elegantnej krabici, ktorá bola tradične popísaná špecifikáciami a doplnená obrázkami produktu. Otvorením škatule sa mi naskytol pohľad na kartónovú stenu na ktorej bol voľne pohodený návod spolu s igelitovým vreckom v ktorom bolo príslušenstvo s montážnou sadou.
 
 
Vo vrecku s montážnou sadou a príslušenstvom nájdete všetko potrebné pre osadenie chladiča na všetky sockety oboch výrobcov. Nechýba tak backplate či niekoľko skrutiek, potešila ma však prítomnosť krytiek ktoré zabraňujú vypadávaniu skrutiek z backplate pri montáži. Rovnako pozitívne hodnotím aj pribalenie dvojice uchopovacích spôn pre ventilátor. Výrobca však mohol prihodiť rovno 4 spony aby bolo možné osadiť pasív dvojicou ventilátorov. Mimochodom, tie musia mať priemer 120mm. Výpis s príslušenstvom uzatvára nálepka spoločnosti Zalman a teplovodivá pasta ZM-STG2M.
 
 
Pod kartónovou priehradkou bola penová výstelka pod ktorou sa už ukrýval samotný pasív, ktorý bol základňou upevnený v spodnej penovej výstelke. Chladiču by sa tak nemalo pri preprave nič stať, pretože je ako sandwich obložený zhora i zdola penovými vložkami.
 
 

Špecifikácie

V tabuľke možno nájsť prehľadne šepcifikácie produktu Zalman FX70

Zalman FX70

Rozmery pasívu: 140x158x110mm (š x v x h)

Hmotnosť: 530g
 
Materiál rebier: hliník poniklovaný čiernym niklom
 
Heatpipes: 6x6mm
 
Materiál heatpipes: poniklovaná meď
 
Základňa: poniklovaná meď
 
Ventilátor: žiadny, podpora pre dva 120mm ventilátory
 
Kompatibilita chladiča: Intel: LGA 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011                                                       AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena: od 37,18€
 
Komentáre (3)
mino_85
Na to aký je to ľahký pasív naozaj solídny výkon v pasívnom režime. Pred ním sú až na Erebossa všetko chladiče s úplne inou cenovkou. Ereboss je pravda niekde inde, lenže nie každý chce mať v skrini takú "opachu" a Zalman je rozhodne v inej lige čo sa týka kvality povrchovej úpravy a celkovo dizajnu. V tej cene kompletne poniklovaný pasív je naozaj nevídaná vec. Škoda len tej metodiky, chladič bez ventilátorov + systémové fany na 1200 rpm... to nie je v reále veľmi pravdepodobná kombinácia. A možno pri slabšom prietoku by ešte viac vynikla nezvyčajná konštrukcia FX70 /alebo naopak/. Aj keď je mi jasné, že bolo treba testovať tak, aby bolo s čím porovnávať. Každopádne zaujímavý kúsok a z tých meraní sa dá tušiť, že s čipmi do 100W by si mal poradiť aj pri minimálnom prietoku.
xsi69
Chcelo by to priame porovnanie proti pasívom od no-fan. A merať bez systémových ventilátorov, lebo 3 systémové fany na 1200rpm urobia slušný prievan no prednosti designu sa vôbec neprejavia.
Kyselinka
Chybicka :-) "Malý počet rebier zrejme zapríčinil, že s pretaktovaným *procesorom* si tak dobre chladič neporadil ako v pasívnom režime."
Pridať nový komentár
TOPlist