Test chladičov Titan TTC-MS2AB , Global WIN WBK68 a WBK38 - Update !!!

Chladič Global Win WBK38 v pondelok ráno dorazil a test je hotový. Boli sme zvedaví , či bude tento model účinnejší ako jeho predchodca model FOP38. Pozrime sa teda na výsledky mohutného chladiča...

Test

Test prebiehal na matičnej doske MSI K7T Pro Turbo Raid , AMD Duron 600@930 Mhz (143x6,5). Pre maximálne vyťaženie procesorov boli použité programy Warmup a CPU Stability test - CPU Warming. teplota okolia sa merala 1 cm nad vstupom do otvoru vetráku , teplota CPU senzorom umiestneným vnútri Socketu.

Global Win WBK38

Chladič Global Win WBK38 je určený pre procesory AMD do frekvencie 1,2 Ghz, ale podľa výsledkov testov si myslím , že až do 1,5 Ghz a viac. Presnejšie pre platformu AMD Socket A Duron a Athlon CPU. V podstate je náhradou modelu chladiča FOP38.

Na obrázku je chladič v plnej paráde. Ako vidno nieje to žiaden drobček. Telo chladiča (heatsink) má presne ten istý tvar a rozmery 75x63.5x39.4 mm ako model WBK68.  Opäť je tu použitý vlnovitý tvar rebier - heatsink ich má 24 v 2 radoch. Rozdiel medzi modelom WBK68 a týmto WBK 38 je v použitom vetráku. No tentoraz je to vetrák od Delty s 7000 rpm. Ochranná mriežka má pri takýchto otáčkach určite svoj význam. Prietok vzduchu pri daných 7000 otáčkach za minútu je 37,6 CFM , čo je skoro raz toľko ako pri modeli WBK68 - však aj prúd vzduchú , ktorý vychádza z rebier a ochladzuje ich je taký silný , že Vás krásne osviežuje. Vetrák má však podobne ako pri modeli FOP38 nedostatok a tým je hluk , ktorý je proste nehorázny - vraj 46,5 Db ,ale ten hluk je vyšší. Váha chladiča 300 g nieje najnižšia.  Ako je u Global Winu zvykom na základni , jej spodnej strane sa nachádza malé množstvo teplovodivej - ružovej pasty. Keďže je tento chladič skôr určený pre Hard-core užívateľov, teda overclockerov , pre tých , ktorým nevadí hluk , chcel som dostať z chladiča čo najviac. Ružovú pastu som odstránil a použil striebornú pastu TITAN. K spone chladiča - pri nasadzovaní som musel podobne, ako pri ostatných GW chladičoch použiť šraubovák - sponu pritlačiť a pohyblivú časť zasadiť do západky. 

Po zapnutí systému sa ozval klasický hluk vetráku od Delty. 7000 otáčok za minútu urobí svoje - ako som spomínal vyššie prúd vzduchu je taký silný , že dokonca aj pekne ochladil - ináč horúci heatsink chipsetu Via KT133A (143 Mhz FSB).

Aká bola teda teplota v pokoji:

Ako vidno teplota v kľude je fantastická - 35 C pri okolitej teplote 29 C. Fakt výborný výsledok. Pri 50 vyžiarených Wattoch Cpu je viac ako dobrý výsledok - samozrejme hluk vetráku je daň za tento úspech. Hodnotu 0,14  c/w ani nekomentujem.

Zaťažili sme systém CPU Stability Testom - CPU Warming , teplota stúpala veľmi pomaly , čo tiež svedčí o účinnosti vetráku , ale aj lepšieho designu heatsinku ako mal model FOP38 (ak si pamätáte model FOP38 mal v kľude 38 C).

 

Aj po zaťažení je to fantastický výsledok 40 C , pri modeli FOP38 to bolo 42-43 C. Predsa má nový design heatsinku niečo do seba a pomohol. Hodnota 0,22 c/w je takisto bez komentára - výborná.

Záver

Jedinou nevýhodou výborného výkonu chladiča je spomínaný hluk - ktorý užívateľov žiadajúcich ticho nepoteší. Pre tých sa hodí Titan MS2ab alebo Global WIn WBK68 s menej výkonnými a menej hlučnými vetrákmi. Chladič WBK38 je jednoznačne určený pre overclockerov , pretaktované systémy...kde hluk až tak veľmi nevadí.

Uvidíme ak dopadnú testy chladičov Trig , ktoré by mali prísť čo nevidieť a sú veľmi žiadané.

 

Pridať nový komentár
TOPlist