STARDOM ST1000-2-S2C

Od Taiwanskej spoločnosti STARDOM sa mi dostal do rúk interný hliníkový box s označením ST1000-2-S2C, čo je box typu 2 v 1, keďže je možné do neho umiestniť 3,5" SATA I/II HDD a súčasne jeden 2,5" SATA alebo PATA (IDE) HDD. Ak vás zaujíma, ako sa to výrobcovi podarilo a ako dopadol v teste, čítajte ďalej...Review in english language: STARDOM ST1000-2-S2C

Úvod

Značka STARDOM bola založená Taiwanskou firmou RAIDON Technology Inc. STARDOM pochádza z čínskeho ekvivalentu slova "skupina hviezd". V súvislosti s tým, sa od celého radu STARDOM produktov očakáva, že sú "superstars" a teda poskytujú vynikajúci výkon a získavajú cenné ocenenia na trhu. Takéto očakávania sú v súlade s cieľom snaženia firmy STARDOM a to: Poskytovať produkty na najbezpečnejšie zálohovanie dát - teda aby cenné dáta jednotlivcov alebo spoločností boli dobre chránené.... podobné veci sa dočítate na stránke STARDOMu po kliknutí na odkaz About STARDOM. Podľa všetkého distribúciu produktov STARDOM pre Európu zabezpečujú firmy RaidSonic a NanoPoint. Portfólio firmy STARDOM je rozdelené do nasledujúcich piatich kategógií: SOHORAID (SR), SOHOTANK (ST), LAN Storage (SL), Storage Encryption (SE) a iTANK (i). Testovaný box patrí do kategórie boxov SOHOTANK keďže ide o box typu 2 v 1. To by na úvod mohlo stačiť, poďme sa pozrieť na balenie boxu.

Balenie a príslušenstvo

SOHOTANK-ST1000-2-S2C je balený v kartónovej krabičke o rozmeroch 163x55x210 mm, teda len o pár mm väčšej ako je samotný box o rozmeroch 148x42x194 mm. Balenie však splňuje svoj účel - ochrániť produkt pri preprave a poskytnúť základné info o obsahu. Na krabičke sú pekné obrázky, ako a kde box použiť s popisom jeho jednotlivých častí a vychytávok ako aj obligátnym technickým popisom vo viacerých jazykoch. Slovenčina alebo aspoň čeština však nehrozí.

Po otvorení krabičky sa naskytne pohľad na bublinkový igelitový obal, do akého sa balia napríklad optické mechaniky. V ňom sa okrem SOHOTANKu nachádzal aj veľmi stručný obrázkový inštalačný plagátik a sáčok s 6 ks stredne dlhými skrutkami s hrubým závitom pre upevnenie 3,5 HDD k výsuvnému rámiku a 2 ks plastových "kľúčov". Dvierka boxu sa totižto otvárajú obdobným spôsobom ako keď sa v optickej mechanike zasekne médium alebo keď sa ju pokúšate otvoriť keď je PC vypnuté - teda dlhým pevným predmetom, ktorý treba zastrčiť do príslušnej štrbiny a potlačiť páčku otváracieho mechanizmu. Neviem prečo sa STARDOM rozhodol použiť toto riešenie - je to jednak dosť otrava a za bezpečnostný mechanizmus sa to rozhodne považovať nedá (po prvom vybalení a zabalení som si zabalil aj "kľúče" do boxu a tak som použil overenú spínku na papier a box ňou otvoril). Ďalšie dva sáčky sa nachádzali vo vnútri boxu. Prvý sáčok obsahoval 6 ks krátkych skrutiek s jemným závitom pre 2.5" HDD, druhý 12 ks dlhých skrutiek s jemným závitom pre upevnenie boxu do skrinky PC.

SOHOTANK-ST1000-2-S2C

Po prvom zoznámení sa s boxom ma prekvapila jeho váha a mohutné vyhotovenie - ide totižto o 0,7 Kg masív z poctivého hliníku. Predné dvierka sú z čierneho plastu na ktorý je napasovaný tenký hliníkový plát v rovnakom vyhotovení ako telo boxu, čiže strieborná matná povrchová úprava. Predné dvierka pred poškriabaním chránila priesvitná fólia.

Na predných dvierkach sa nachádza veľké tlačidlo na otvorenie/zatvorenie dvierok. Pod ním sú 3 prieduchy. V pravom prieduchu sú 2 dierky pre zelenú LEDku indikujúcu napájanie a červenú LEDku indikujúcu poruchu ventilátora alebo prehriatie.

Po stlačení tlačidla sa dvierka sami mierne pootvoria, takže je jednoduché ich vyklopiť. Priamo za nimi sa nachádza samotný rámček na 3.5" disk. V pravej časti sú dve dierky - v menšej sa nachádza modrá LEDka signalizujúca prácu disku, väčšia je už spomínaný mechanizmus otvárania rámčeku. Po zatlačení páčky ukrytej za väčšou dierkou pomocou priloženého "kľúča" vystrelí masívna hliníková rúčka rámčeku a jej pootvorením sa rámček mierne povytiahne tak, ako je vidieť na obrázku. Potom ho už jednoducho vysuniete ťahaním za otvorené dvierka.

Po prvom otvorení som ostal mierne prekvapený tým čo vidím - steny rámčeku pre 3.5" disk boli prepojené čiernou plastovou krabičkou v ktorej sa nachádzali už zmieňované dva sáčky so skrutkami. Dlho som bádal, na čo je táto čierna skrinka (nazvaná transport holder) určená, avšak dospel som k tomu, že bez nej sa rámček v boxe hegle, takže je jej použitie na mieste.

Pred namontovaním 3.5" HDD treba čiernu krabičku odskrutkovať a na jej miesto primontovať napr. pomocou odskrutkovaných skrutiek HDD takže tie zo sáčku ostanú kvázi navyše.

Osadený rámik treba naspäť vsunúť do boxu a disk je možné okamžite používať. Problém nastane, ak zaklapne rúčka rámčeku, lebo potom ho nie je možné do boxu zasunúť ale treba rúčku pomocou "kľúča" znovu otvoriť. Proste pri akejkoľvek manipulácii s rámčekom tak treba robiť pomocou rúčky v maximálne vyklopenom uhle.

Na zadnej strane boxu sa nachádza SATA port, MOLEX konektor na napájanie disku, dvojpinový konektor pre ventilátor a samotný ventilátor. Ventilátor je od taiwanskej firmy Young Lin Tech Co., Ltd., konkrétne model DFS401012L, čo je ventilátor o rozmeroch 40x40 mm napájaný 12V a príkonom 0.7W. Štrbina pod konektormi, medzi ventilátorom a ľavou stranou boxu je určená pre 2.5" HDD.

Po odskrutkovaní bočných skrutiek zadného panelu je ho možné odňať a preskúmať plošný spoj s konektormi. Po miernom povytiahnutí zadného panelu treba odpojiť štvoržilový káblik pre prednú zelenú a červenú LEDku a až následne zadný panel úplne vytiahnuť ako na obrázku. Ako je vidieť, plocha ventilátora je z časti prekrytá, avšak prekvapilo ma, že ventilátor nie je hlučný ako som od malého vysokootáčkového ventilátora očakával a na podiv nainštalovaný HDD aj mierne ochladí. K čomu sa musím priznať je, že až pokým som box kompletne nerozmontoval som nepochopil, na základe čoho svieti modrá LEDka umiestnená v prednej časti rámiku, ktorá signalizuje prácu HDD. Riešenie je ale v princípe veľmi jednoduché - tesne vedľa štvorpinového konektoru na červenú a zelenú LEDku sa nachádza modrá SMD LEDka. V rámiku pre 3.5" disk sa v čiernom plaste nachádza rúrka, v ktorej je umiestnená priesvitná trubička, ktorá vedie modré svetlo od zadnej SMD LEDky dopredu a vo výsledku to vyzerá tak, že vpredu svieti modré svetielko.

Na montáž 2.5" HDD bolo šikovne zužitkované miesto pod boxom. 2.5" HDD sa k boxu pripevňuje pomocou jednoduchého plastového U profilu, ktorý je ukotvený v drážkach a na konci priskrutkovaný, takže je disk v bezpečí. Na priskrutkovanie disku k profilu je možné použiť pribalené skrutky.

Čo sa tohto riešenia týka, rozhodne ho oceňujem ako dobrý nápad a zaujímavé zužitkovanie inak nevyužitého priestoru boxu, jedným dychom však musím dodať ALE. 1) toto riešenie je maximálne nemobilné a horšie dostupný disk si snáď ani neviem predstaviť, takže sa zrejme hodí len pre používateľov, ktorý disk namontujú a viac s ním nebudú potrebovať manipulovať. 2) 2.5" IDE disk bez redukcie k bežnej desktopovej doske nepripojíte 3) ak je v rámčeku 3,5" disk s viacerými platňami, ktorý pekne hreje a zo spodku je taktiež celkom výkonný 2,5" disk, tak vzniká tepelný sendvič, ktorý ani jednému z diskov na životnosti nepridá 4) pod boxom je rozhodne dobré mať jednu voľnú pozíciu a ani jedna nad by neuškodila.

 

Testovacia zostava

 
  • ASUS P5B Deluxe (BIOS 1101)
  • Intel Core 2 Duo E6400
  • Scythe NINJA PLUS Rev.B
  • 2 x A-Data DDR2 1GB 800MHZ (4,4,4,12)
  • ASUS EAX1950PRO/HTDP/256M
  • Seagate Barracuda 7200.10 320GB SATAII (ST3320620AS)
  • 2 x Hitachi DeskStar T7K250 250 GB SATAII (HDT722525DLA380)
  • Samsung SH-S183A (FW SB02)
  • Tagan EASYCON TG530-U15
  • Chieftec LBX01BBB + AC Fan 12
  • Samsung 215TW
  • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition SP2
  • HITACHI Feature Tool 2.03

Skúsenosti z používania " záver

Po vybalení boxu, kompletnom rozobraní a preskúmaní všetkých jeho zákutí :-) ako aj akom-takom zvyknutí si na otravné otváranie rámčeku pomocou "kľúča" som sa rozhodol spraviť si teplotný test tohto boxu. Viac sa totižto testovať ani nedá, keďže box je čisto pasívnym zariadením a jeho zapojenie medzi HDD a základnou doskou nemá na prenosovú rýchlosť HDD v podstate žiaden dopad. O ventilátore som sa už v texte zmieňoval, pre istotu však na tomto mieste ešte raz spomeniem. že som nepozoroval žiadne zvýšenie hlučnosti PC so zapnutým ventilátorm na boxe. Ako som už písal, na prednom panely sa okrem iného nachádza červená LEDka, ktorá sa rozsvieti buď v prípade zlyhania ventilátora alebo prehriatia. Môžem potvrdiť, že po ručnom zastavení ventilátora sa táto LEDka rozsvieti, odpojený ventilátor však indikovaný nie je. Priznám sa, že neviem ako je myslená signalizácia prehriatia a ani na základe čoho funguje ale rozhodne som sa to ani nepokúšal testovať s vlastným HDD natrepaným pre mňa cennými dátami.

V mojej pomerne veľkej skrinke s košom pre šesť HDD mám umiestnené tri HDD tak, že je medzi nimi vždy jedna pozícia voľná. Disky nie sú nijak dodatočne chladené. Pomocou HITACHI Feature Tool som po desiatich minútach od zapnutia PC prečítal idle teplotu najvrchnejšieho z nich, čo je už starší 250GB HITACHI HDT722525DLA380. Jeho teplota bola 36°C. Následne som spustil temperature test, čiže náhodné seekovanie a nechal som test bežať desať minút. Teplota disku stúpla na 40°C. Ďalším krokom bolo nainštalovanie SOHOTANKU a teplotné testy spomínaného HDD v ňom so zapnutým a vypnutým ventilátorom.

Inštalácia boxu bola v mojom prípade jednoduchšia, ako v prípade používateľov ktorí majú bežnú skrinku. Na box som totižto naskrutkoval skrutky s veľkými hlavičkami dodávané Chieftecom ku skrinke a následne stačilo box do voľnej pozície vsunúť (obdobné riešenia majú aj iní výrobcovia "lepších" skriniek). Nad aj pod boxom som mal jednu pozíciu voľnú. Po zapnutí PC som po desiatich minútach odčítal teplotu HDD umiestnenú v SOHOTANKu so zapnutým ventilátorom, ktorá bola 38°C, čo je o 2 stupne viac ako keď bol disk umiestnený v koši pre HDD. Po desať minútovom temperature teste stúpla teplota HDD na 42°C. Dá sa teda povedať, že teplota disku v SOHOTANKu so zapnutým ventilátorom stúpla len o 2 stupne, čo je skvelý výsledok.

V poslednom teste som ventilátor odpojil a meranie znova opakoval. Idle teplota disku sa vyšplhala na 40°C, čo je burn teplota disku umiestneného v koši s ostatnými diskami. Burn teplota bola 45°C, z čoho je jasne vidieť, že použitý ventilátor má svoje opodstatnenie, ale aj v prípade jeho odpojenia sa teplota disku udržuje v rozumných hodnotách. Jedným dychom však musím dodať, že namerané hodnoty treba brať s veľkou rezervou a nie je možné ich porovnávať s hodnotami vašej zostavy. Dá sa z nich však určiť veľmi približná teplotná charakteristika boxu, teda ako by sa váš HDD umiestnený do tohto boxu mohol správať.

Z teplotného hľadiska box teda celkom slušne obstál, avšak ak sa mám zamyslieť nad samotnou podstatou tohto boxu, to je už veru otázne. Znova to však závisí od toho, za akým účelom si tento box kupujete. Ak kvôli tomu, že sa vám nechce rozoberať PC a hľadať voľné káble a miesto v skrinke keď príde napr. kamarát so svojím HDD, tak OK - SOHOTANK poslúži. Ak by som však mal mať napr. ja nainštalovaný v SOHOTANKu HDD a rozhodol by som sa s ním niekam (mimo bytu) ísť, tak tu by SOHOTANK u mňa prepadol na plnej čiare. Ide o to, že samotný rámček neposkytuje nainštalovanému HDD žiadnu ochranu, takže by som ho musel odskrutkovať a umiestniť do inej krabičky a tak preniesť, a ani to, že rámček je kompatibilný s ďalšími siedmimi boxmi od STRDOMu mi túto nevýhodu nevyváži. Ale ako som už napísal, záleží od vašich individuálnych požiadaviek.

PS: Za fotky ďakujem skvelej kamarátke GAnitaS, za korektúru naj kamošovi mr.ja.


STARDOM ST1000-2-S2C at www.abcHW.com

Translation of Conclusion

After unpacking of the box, complete disassembly of the unit and uncovering all of its hidden secrets :) as well as getting used to the annoying unlocking of the box using the "key", I decided to do a little thermal test. There was nothing more to test anyway since the box is a passive device and connecting the HDD to its main board does not influence the data transfer rate. I have already mentioned the fan and again, I have not noticed any increase in the PC noise when switching the box on. I've also mentioned the red warning LED on the front panel that indicates fan malfunction or overheating. I can confirm that after manually stopping the fan LED indicator comes on but there is no indication if the fan is disconnected. I do not understand how the overheating indicator is meant to work and definitely did not want to try it using my HDD full of valuable data.

In my relatively large enclosure bin for six HDD I keep three HDD and have one empty slot separating each one of them. There is no additional cooling equipment installed. After the PC runs for 10 minutes, I read the idle temperature of the disk on top of the stack - an older 250GB model HITACHI HDT722525DLA380, using the HITACHI Feature Tool. Temperature reading was 36 C. Afterwards I started the thermal test - random seeking running for 10 minutes. The disk temperature rose to the 40 C. Next step was to install SOHOTANK and a thermal test of its HDD with the fan switched on and off.

In my situation the installation of the box was easier compared to users with standard computer cases. I attached the screws with large head provided by Chieftec to the box and then easily inserted the box into an empty slot (other "better" quality case manufacturers have a similar solution). The slots above and below the box were empty. After the PC being switched on for ten minutes the temperature of the HDD located in the SOHOTANK was 38 C with the fan running, which is 2 degrees higher than it was when HDD installed in the case bin. After the 10 minute thermal test, HDD temperature increased to 42 C. It's safe to say that the HDD temperature installed in SOHOTANK with the fan running increased only by 2 degrees which is an excellent result.

Last test consisted of measuring the HDD temperature with fan switched off.
The disk idle temperature increased to 40 C which is a burn disk temperature located in the case bin with other disks. The burn temperature was 45 C so one can see that the fan serves its purpose, yet even in the situation when the fan is disconnected, temperature of the disk is maintained at reasonable level. These measured values should only be taken as general values and may not be the same in your system. It is possible however to predict how a HDD installed in the box may behave.

As far as temperature is concerned, the case performed well. However, when I take into consideration the functionality of the case, I am not quite sure anymore. But again, it depends on what your intensions are when you decide to purchase it. If you buy it because you don't feel like opening the PC and looking for available cables and slots every time your friend shows up with his HDD, then it's OK - SOHOTANK will do the job. I cannot say the same however if you want to travel with your HDD installed in the SOHOTANK. The enclosure doesn't protect the HDD enough and must be removed and put into another box to be carried. Even though the box is compatible with another seven STARDOM boxes it doesn't make any difference. But as I mentioned before, it is up to you to decide if the STARDOM satisfies your needs.

Full text of review in english: STARDOM ST1000-2-S2C


 

Komentáre (5)
gAnitass
vdaka patri aj Mickovi za montaz a zapozicanie diskov pri foteni, takze: VDAKA.
glide
Kolko tato sranda stoji? Mam na policke jeden 3,5" a jeden 2,5" disk a toto by bolo pre mna dost prakticke.
BurnerTom
Pravdupovediac vobec netusim - skus sa popytat Gaba.
gabriel
Jo co sa tyka ICY-BOX kompletna ponuka u mna, len sa treba spytat :). Inak co sa tyka recenzia vyborna uroven ako vzdy a tie foto uz ani nekomentujem lebo su perfektne..;-).
rudo959
Tato sranda stoji v priemere 1500sk, ale na slovensku ju nie je nikde dostat:) Mne ju predal BurnerTom (Tomáš Hlatký) za 500sk nakolko mu ju pani z pretaktovanie.sk dovolili nechat si ju za co mu velmi dakujem:) Je to naozaj poctivy hlinik takze disk sa nehreje a ako Tom pisal ventilator vobec nepocut. Ja som si toto kupil aj kvoli odhlucneniu PC a svoj ucel to splnilo. Disk je sice este stale pocut, ale ovela menej a zvuk je taky tlmenejsi. Jedinou nevyhodou je otvaranie dvierok pomocou kluca, ale na to sa da pouzit hocijaky ostry predmet takze staci mat okolo PC neporiadok a nieco sa vzdy najde:) Moje hodnotenie: za tu cenu skvela vec, ale za liter a pol by som do toho nesiel:)))
Pridať nový komentár
TOPlist