Americkí policajti majú v rukách nástroj, s ktorým by mohli znížiť kriminalitu vo svojich okrskoch.
Tento softvér je aktuálne používaný v 60 okrskoch americkej polície. Či naozaj pomáha sa nedá s určitosťou povedať. Šéfovia okrskov však priznávajú, že sa im kriminalita o niečo znížila. Povedzme si teda o čo vlastne ide. Hliadkujúci policajti prídu do práce a do rúk dostanú mapu s miestami vyznačenými na červeno, ktoré program vybral ako rizikové pre aktuálny deň. Znie to zaujímavo a hliadky tak naozaj fungujú. Prediktívny softvér PredPol pomocou algoritmu dokáže vypočítať, kde a kedy sa aký zločin môže stať.
Hliadka má povinnosť v čase nečinnosti, resp. nenahlásenia žiadneho zločinu, ísť na miesta vyznačené softvérom. Podľa PredPol stačí ak hliadka strávi na mieste približne od 5 do 15% svojho času, čím výrazne zredukuje možnosť zločinu na kritických miestach. Nie je možné jednoznačne povedať, či má softvér skutočne vplyv na zníženie kriminality. Zločin má svoju fluktuáciu, menia sa miesta a početnosť priestupkov. Nie je známy ani presný algoritmus softvéru.
Hovoriť za softvér majú výsledky. V meste Santa Cruz klesol počet vlámaní o 11% a o 27% klesli lúpežné prepadnutia. Mesto implementovalo softvér v júli 2013. Dá sa teda povedať, že určitý vplyv na zníženie kriminality má. Treba však podotknúť, že šéfovia okrskov by mali svoj rajón poznať a vedieť tak, kde majú hliadky posielať. Je tu však ďalšia vec a to sú nováčikovia v radoch polície. Nejde teda len o vedomosti, kde by sa mali policajti pohybovať, ale aj o samotné skúsenosti jednotlivcov.
Nech je to už ako chce, je zrejmé že PredPol má svoj účinok. Na stránke výrobcu si môžte pozrieť najnovšie zaznamenané úspechy softvéru. Prieskum v Severnej Amerike vykonaný ešte v roku 2012 ukázal, že takmer 140 policajných agentúr chce zaviesť tento prediktívny softvér. PredPol je na trhu už tri roky a minulý rok angažoval ako CEO, Larryho Samuelsa ktorý pôsobil v Atari a Creative Labs. Podľa Samuelsa má byť tento rok prelomový a PredPol by mal dosiahnuť tržby až do výšky 5 miliónov dolárov. Samuels išiel v predpovediach ešte ďalej a myslí si, že ak sa im podarí plánovaný biznis, mohli by byť tržby až trojnásobné.
Čo sa týka samotného algoritmu, ten bol vytvorený Jeffom Brantinghamom a Georgeom Mohlerom. Pri jeho vytváraní si všimli, že kriminálna a seizmická aktivita majú podobné vzory. Ak si porovnáme zemetrasenie a zločin, tie môžu byť podľa tvorcov fixné a variabilné. Fixný faktor vysvetľujú ako udalosť viazanú na jedno miesto. Variabilný faktor sú napríklad sekundárne zemetrasenia v blízkom okolí alebo odvetná streľba gangov v rovnakej štvrti.
Je stále mnoho otáznikov nad tým, či je softvér prínosom, alebo len žmýka peňaženky daňových poplatníkov. Názory odborníkov sú skôr negatívne ako pozitívne. Atlanta implementovala PredPol do dvoch svojich okrskov a v porovnaní s ostatnými okrskami zaznamenala približne rovnakú ale aj zníženú mieru kriminality. Softvér môže byť prínosom len do určitej miery, no všetko ostatné ako aj samotná predvídavosť policajtov by mala ostať na prvom mieste. Kriminalisti stále nevidia dôvod, prečo by sa mali nechať viesť sotvérom a tento inovatívny spôsob zrejme ostatne ešte dlho v úzadí.
PredPol môže mať už v blízkej budúcnosti konkurenciu. Výskumníci z Virginia University tvrdia, že zločin sa dá predpovedať aj z príspevkov na Twitteri. Štúdia mohla pracovať len s tweetmi, ktoré obsahovali informáciu o polohe. Aj keď ľudia o zločine píšu na Twitteri veľmi málo, ich prediktívny algoritmus vie potencionálny výskyt kriminality odhaliť. Ľudia píšu o bežných aktivitách, ako je napríklad aj pitie alkoholu, resp. aj priamo, že sa idú opiť.
Takéto a podobné tweety softvér vyhodnocuje a spracuje ako súvisiace s výskytom zločinu v danej oblasti. Matthew Gerber, vedúci výskumník Predictive Lab porovnával ich výsledky s databázou kriminálnych činov mesta Chicago a zistil, že výsledky boli veľmi uspokojivé. Je ťažké zhodnotiť, ktorý softvér by mohol maž vyššiu úspešnosť. PredPol pracuje s databázou všetkých zločinov, ktoré obsahuje databáza a vyššie spomínaný algoritmus len s tweetmi užívateľov.
Svoju rolu môže v boji proti kriminalite hrať aj vyvíjajúca sa umelá inteligencia. Tá robí pokroky a v kombinácií s prediktívnym softvérom by naozaj mohla vytvoriť použiteľný systém. PredPol by mohol pomáhať policajtom v minimalizovaní zločinu, no v prvom rade by sa samotní policajti mali spoliehať na svoju vlastnú intuíciu a skúsenosti. Myslíte si, že prediktívny softvér má u polície budúcnosť?
Zdroj: forbes.com, predpol.com, phys.org
x3m
Anonym
Jakos
Sando Khán