Rýchly test: Gigabyte 770T-USB3

K testovaniu štvorjadrových Phenom procesorov v novej revízií C3 sa k nám do redakcie dostala základná doska Gigabyte 770T-USB3, ktorá už u nás v trocha inej podobe bola dávnejšie – ako MA770T-UD3P. Tá bola dlho odporúčaním do lacnejších PC zostáv, preto som bol zvedavý, ako a či sa zmenila jej náhradníčka.

USB 3.0 – chceme ho všetci!

Keď som testoval základnú dosku Gigabyte MA770T-UD3P niekedy v lete minulého roka, zanechala vo mne až na pár kiksov v rozložení komponentov vcelku pozitívny dojem. Predovšetkým vlastnosti ako výborná cena, kompletná hardvérová výbava a slušné pretaktovanie – ju robili ideálnym kandidátom na základ PC zostáv s 45nm AMD procesormi. Pár známym som ju aj sám montoval do ich nových počítačov, zatiaľ všetci spoľahlivo fungujú (klop, klop), bezproblémov aj s odomknutým jadrom u trojjadrových Athlon-ov.
Tento konkrétny model sa však nedávno celkom vytratil z cenníkov našich predajcov a nahradil ho mierne pozmenený model 770T-USB3. Na prvý pohľad sa zmena týka iba pridania USB 3.0, chcel som sa však presvedčiť, či si moju dôveru zaslúži aj nový model.

Softvérová výbava a príslušentvo sa zhoduje s tým, čo mala pribalené doska MA770T-UD3P, koho by to teda zaujímalo, môže si prelistovať staršiu recenziu.

Výrobca vsadil na názov nového USB 3.0 štandardu, čím si určite upúta pozornosť mnohých potenciálnych zákazníkov. Keďže v dnešnej dobe neexistuje čipset, ktorý má USB 3.0 štandardne vo výbave, všetci siahajú po prídavnom radiči od firmy NEC. Ten poskytuje celkovo dva USB 3.0 porty, prakticky vždy ich nájdeme na zadnom paneli dosky v modrej farbe. U Gigabyte 770T-USB3 nahradili dva staršie USB 2.0 porty, celkový počet ostáva rovnaký – 8 na paneli, ďalšie 4 cez headery na doske. Navyše majú údajne tieto dva porty posilnené napájanie, nakoľko je to využiteľné som nemal možnosť overiť. Vďaka tomu, že čipset AMD 770 poskytuje na pripojenie PCIexpress linky vo verzii 2.0, má USB 3.0 čip k dispozícií dostatočnú prenosovú rýchlosť, na rozdiel od USB 3.0 čipov u základných dosiek pre Intel procesory. Tam je nutné obchádzať obmedzenie PCIe x1 liniek z čipsetu použitím prídavného radiča PLX či pripojením na radič procesora. Riešenie USB 3.0 je teda pre AMD platformu dá sa povedať „čistejšie“.





Zdalo by sa, že zmeny oproti staršej verzii sa tu končia. Až na farbu niektorých konektorov je doska totožná so svojou sestričkou, rovnako aj (nie úplne dokonalé) rozloženie komponentov. Ako celok pôsobí „Ultra Durable“, teda dá sa povedať veľmi solídne spracovaná, s kvalitnými súčiastkami. Gigabyte nezabudol na svoju, podľa mňa veľmi užitočnú, vychtávku Dual-Bios – na doske je druhý čip so záložným BIOS-om, ktorý prepíše ten „pracovný“ pri akejkoľvek poruche. Je teda oveľa menšia šanca, že budete musieť po nevydarenej aktualizácií či pretaktovaní dosku posielať na reklamáciu (áno, aj to sa mi už stalo, v oboch prípadoch s doskou od jedného (nemenovaného) výrobcu, ktorý nemal obnovu doriešenú). Niektorým už bude prítomnosť starších rozhraní P-ATA, Floppy, LPT a COM skôr na obtiaž, ja to stále považujem za malé plus – najhoršie je, keď ich potrebujete iba jeden krát za celý čas používania PC, a musíte riešiť ich náhradu.
Ventilátory možno pripojiť priamo k doske štyri (vrátane CPU chladiča), dva 3pin-ové nie sú regulované, dva 4pin regulujú aj PWM aj bežné ventilátory. BIOS sa však opäť obmedzil iba na jednoduché zapnutie regulácie, podrobnejšie ručné ladenie chýba.







Osadený čipset nie je žiadnou novinkou – AMD 770 poskytuje 16 PCIexpress liniek verzie 2.0 pre grafickú kartu, ďalšie 4 pre PCIe x1 sloty, jednu pre pripojenie LAN čipu a jednu pre USB 3.0 čip. Samozrejmosťou už je HyperTransport 3 pre podporu všetkých najnovších procesorov, južný mostík SB710 zabezpečuje šesť S-ATA II portov s podporou RAID 0,1 a 10 a Advanced Clock Calibration, možné je teda aj odomykanie jadier procesorov. Najnovší BIOs pridáva aj podporu šesťjadrových Phenom II X6.







Keďže pribudol čip NEC, musela sa cena zaň niekde prejaviť. Tou redukciou nákladov je napájací obvod procesora – počet fáz (4 CPU, 1 CPU-NB) aj ovládací controller ISL6324A je síce rovnaký, zmenšil sa však počet MOSFET-ov a cievok na každú fázu – staršia MA770T-UD3P mala dvojicu týchto súčiastok, novšia 770T-USB3 má presne polovicu. Cievky sú tiež o triedu nižšej kvality. Veľká zmena funkčnosti to síce nie je, dajú sa ale očakávať vyššie prúdy cez súčiastky, a teda aj vyššie teploty. Pri pretaktovaní s 1,5V vCore a plnej záťaži trojjadrového Phenom II X3 720 atakovali teploty cievok a tranzistorov hranicu 75°C, pri normálnej prevádzke však do 60°C. vDrop bol rozdielny v závislosti od nastaveného napätia, pohyboval sa od 0,005V až po 0,017V, väčšinou okolo 0,012V.





Komentáre (8)
emPORiO
paradna recka, budem vediet co hladat ked budem kupovat PC alebo zaklad. diky
Jarko
mam jej vyssi model a popravde je to moje prve AMD odkedy robim s PC ... a sklamanie je na svete. nahodne vytuhne pri uvodnom boote systemu a niektore hry po chvili padaju do win. pricina neznama zdrojom ani grfikou a ramkami to ale nie je .... :( chcem dat sancu AMD a takto sa to vypomsti.
mahony
to ze si neschopny neznamena ze mas zly hardware, niešo si posral a nechces to priznat, skupis si eurocase zdroj 1500 w a potom tu kriciiiis nejde to zle amd zle, lol
Jarko
Corsair VX550W je podla teba zly zdroj ? :) Kingston HyperX 1600MHz CL8 su zle RAM? no tak potom ma oprav kupim nabuduce nieco kvalitnejsie a za co najdrahsie peniaze :D ale poradit mi mozes rovno tu: http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=34&t=63620 ... pekny den ;)
Broslowski
.. s tym AMD platforma NIC nemoze mat:-) Gudas ako vzdy, luxus :-)
Lukeo
to nebude procesorom ja mam asus dosku plus phenom 2 sice mi to tiez obcas spravi(teraz uz dlhsiu dobu pokoj )ale to je operacnym systemom na XPcku sa mi to nestalo ani raz kamarat co ma core i3 rovnake problemy.(OS win 7 64bit)...
Jarko
mne to spravilo aj v XP, dokonca ked som chcel instalovat XP som mal parkrat BSOD uz pocas instalacie (CD je OK, v BIOSe zapnuty rezim IDE pre disky, ziadne AHCI), zostava netaktovana. v pondelok to nesiem na RMA ... hry mi padaju stale ... po 15 minutach hrania mam tvrdy reset :(
janok5
15 rokov, pri osadení kvalitným Intel procesorom, nVidia GT grafikou, dostatočne rýchlym HD (32,64) a dostatočne silným zdrojom (500W) sa systém chová pri vysokom zaťažení veľmi stabilne a možem ho jedine doporučiť.
Pridať nový komentár
TOPlist