EN

Reportáž: Taipei 101, skoro najvyšší s pravdepodobne najlacnejšou Michelinskou reštauráciou na svete

V prvej trojke najvyšších budov na svete sa poradie z času na čas zmení. Väčšinou sa budova s titulom najvyššej z nich posunie smerom nadol. Takto isto to bolo aj v prípade momentálne štvrtej v poradí z tohto rebríčka. Budova Taipei 101.

Táto stavba je impozantná nie len svojim zovňajškom. Patrí jej viacero primátov a jedinečných technických riešení, ktoré sa aj dnes používajú pri výstavbe „super vysokých budov" (nad 300m). Pri jej výstavbe boli použité aj niektoré priekopnícke technológie.

Skôr ako sa taiwanskí inžinieri pustili do jej výstavby sa dlhodobo dôkladne pripravovali a zaoberali tými najmenšími detailami. Pri výstavbe sa návrhy stretávali s rôznymi prekážkami, na ktoré bolo treba brať veľký dôraz.

Pred vypísaním samotného tendra na výstavbu tejto jedinečnej budovy sa o to uchádzalo viacero spoločností. V júli 1997 bol známy víťaz výberového konania. Túto súťaž vyhrala Taipei Financial Corporation, ktorá si na pomoc prizvala veľmi známeho architekta Majstra Lee z firmy C.Y. Lee & Partners. Január 1998 je zapísaný v kronike ako zahájenie výstavby. Za tých pár mesiacov Majster Lee navrhol finálnu verziu projektu. Koľko verzií za toto obdobie navrhol až kým dospel k tomu poslednému, je jeho osobné tajomstvo. Celý projekt bol dokonalou spoluprácou od začiatku až po koniec výstavby.


Taiwanská vláda bola vyhlasovateľom tendra na výstavbu tohto mega projektu a mená všetkých neúspešných ašpirantov sa ukrývajú v ich dokumentoch.

Od prvého momentu, kedy sa zrodila myšlienka výstavby 101 poschodovej budovy, bol zámer postaviť najvyššiu budovu na svete. Tento nápad vzišiel z hláv investorov, ako postaviť atraktívnu a unikátnu budovu. Bola to tak jedinečná výzva a príležitosť pre taiwanských inžinierov. Myšlienka reprezentujúca majestátnosť, jedinečnosť, precíznosť a stabilitu. Presne to čo charakterizuje mrakodrapy, malo byť symbolom nie len Taipei, ale celého ostrova Taiwan.


Ešte aj dnes sa nájde dosť zdrojov, kde sa zmieňujú o tom, že pred výstavbou sa architekti a inžinieri obracali na miestnych mníchov a majstrov feng šuej, aby im asistovali pri návrhu budovy. To však nie je celkom pravda. V budove síce sú zakomponované rôzne prvky z tohto štýlu, no je to kvôli tomu, že hlavný architekt Lee a spolu s ním mnoho ďalších obyvateľov sú vyznávačmi tohto umenia.

Aj preto je teda budova postavená v tvare bambusu, ktorý symbolizuje pevnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Taipei 101 sa skladá z ôsmych hlavných modulov, ktoré sa otvárajú smerom k nebu. To je preto, lebo 8 je šťastné číslo vo viacerých ázijských krajinách. Na vonkajšom dizajne je takisto vidieť ďalšie symboly, ktoré znázorňujú šťastie, ako napríklad oblaky alebo korytnačka.


Celý ostrov, kde sa nachádza Taiwan leží v seizmickom pásme. Zemetrasenia sú tu preto takpovediac na dennom poriadku. Tzv. zlomová línia, kde sa stretávajú tektonické dosky, leží len 200 metrov od miesta, kde stojí budova 101. Ojedinelé nie sú ani tajfúny smerujúce k pobrežiu z Tichého oceánu.

Počas výstavby boli inžinieri vystavení viacerým nástrahám. Jedným z tých najväčších bolo rozhodne aj zemetrasenie z 31.marca 2002 o magnitúde 6,3. Čiastočne poškodilo torzo rozostavenej budovy. Táto skutočnosť neodradila konštruktérov. Práve naopak. Svoju prácu dokončili s maximálnou precíznosťou tak, aby 101 vydržala aj veľmi silné prírodné katastrofy. Aj preto sa teda momentálne považuje za novodobý div sveta.

Práve kvôli horším poveternostným podmienkam, bola budova jedinečne navrhnutá. Štyri rohy stavby sú v tvare písmena „W“, na to, aby bolo prúdenie vzduchu eliminované. Takisto aj samotný sklenený plášť budovy je z tvrdeného skla a dosahuje tak veľkú odolnosť pri nárazovom vetre. Zamestnanci budovy musia prejsť jedinečným bezpečnostným školením, ako sa správať počas „krízových“ situácií. Technické zabezpečenie a správa Taipei 101 je priamo napojené na Národnú poveternostnú kanceláriu, ktorá zabezpečuje sledovanie počasia. Akonáhle je vydaná nejaká výstraha, hlásenie ide priamo k ním. Takisto aj okolie tohto komplexu musí byť počas výstrahy zabezpečené podľa presných nariadení.


Jedným z najunikátnejších riešení je závažie v tvare obrovskej gule na vyrovnávanie pohybov budovy. Nachádza sa medzi 87-92 poschodím a je to najväčší tlmič tohto druhu na svete. Je výsledkom kolektívnej práce tímov ľudí z Kanady, Taiwanu, Francúzska a Talianska. Tí ho skonštruovali, ale nevymysleli. Prvé takéto zariadenie je datované z roku 1909, no jeho autor je neznámy. Dokáže vyrovnať až 40% bočných pohybov. Jeho maximálna korekcia pohybov je 150cm.V roku 2013, keď sa krajinou prehnal tajfún Soulik bol zaznamenaný najväčší posun a to 70cm.

Budova Taipei 101 je komplex spojený s obchodným centrom. Na to, aby sa ľudia pohodlne dostali z bodu „A“ do bodu „B“ slúžia výťahy a eskalátory v celkovom počte 61. Ten, ktorý vyváža nadšencov vysoko strešnej turistiky do observatória na vrchole budovy je obzvlášť jedinečný. Jeho prevádzková rýchlosť 60,5 km/h ho zaradila do Guinnessovej knihy rekordov. Na to sú zrejme hrdí aj ich japonskí konštruktéri v Toshiba, ktorí ho vyrobili a namontovali. Jeho titul najrýchlejšieho výťahu na svete mu prebrala len prednedávnom aktuálne najvyššia budova sveta v Dubaji – Burj Khalifa, kde majú takéto zariadenie namontované. Ani oni sa však dlho z titulu tešiť nebudú. Už budúci rok sa má spustiť do prevádzky ďalší „japonec“ v novootvorenej čínskej budove s prevádzkovou rýchlosťou 72km/h.


Pri mojej nedávnej návšteve mesta Taipei sa nedala prehliadnuť nová, do neba sa dvíhajúca konštrukcia ďalšej budovy. Ako prvé mi napadlo, že tu zrejme vyrastie „dvojička“ 101 resp., jej vyššia sestra. Po overení informácii som sa však dozvedel, že to bude „len“ 272 metrov vysoká budova.

Po absolvovaní technickej prehliadky budovy Taipei 101, je možné rozšíriť buď svoj obzor, alebo žalúdok. V prvom prípade je ideálne miesto na dokonalú vyhliadku už spomínané observatórium na streche budovy. Odtiaľto sa dá sledovať akoby celkom iné mesto.


V druhom prípade treba ísť celkom opačným smerom v budove. Na prízemí sa nachádza veľmi populárna a vychýrená reštaurácia. Jej delikátne pokrmy sú tak vysokej kvality, že boli ocenené jednou Michelinovou hviezdou. Toto ohodnotenie ani zďaleka nekorešponduje s cenou. Za večeru pre dve osoby s viacerými chodmi, sme sa zmestili s účtom pod 20€.


Ďalšie technické fakty o budove Taipei 101 si môžete pozrieť v päťdielnom dokumente na adrese :

Komentáre (7)
Ján Kisty
Ocenil by som viac textu, ale inac pekny clanok.
Ales Tvrdy
Dakujem pekne :-)
risomas
pekny clanok akurat neviem ci patri na tento portal. Ja som bol len v 2 najvyzsej budove svojho casu International Commerce Centre
Ales Tvrdy
Dakujem pekne za kritiku :-)
rsr
Skoda, ze nie je fotka aj z tej Michelinskej restauracie :)
Ales Tvrdy
Čoskoro môže byť :-)
JD
Na 101-tke som bol a je to zazitok. Napriklad ten vytah vam pri ceste hore zatlaci zaludok niekde na kolena :D Skoda ze mi nikto nepovedal o tej restauracii. Inak pekny clanok.
Pridať nový komentár
TOPlist